Sportas ir politika yra susiję dalykai – istorijoje daug tokių pavyzdžių. Filosofas Leonidas Donskis nepuoselėja iliuzijos, kad įvykius Gruzijoje stebėjo daugiau žmonių, nei Olimpiadą, tačiau jis įsitikinęs, kad prasidėjus karo veiksmams olimpines žaidynes reikėjo nutraukti. Jis pataria Vakarų šalims, „jei jos nors truputį brangina olimpinius idealus“, susimąstyti, ar verta organizuoti Olimpiadą Sočyje.
Leonidas Donskis
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Olimpiadą reikėjo nutraukti

Filosofo nuomone, teoriniai samprotavimai apie politikos ir sporto tarpusavio ryšį Pekine buvo išties patikrinti. Šis patikrinimas, pasak jo, buvo gąsdinantis, nes prasidėjus Gruzijos karui, Olimpiada vis vien tęsėsi.

„Kur kas daugiau žmonių stebėjo Olimpiadą ir tikrai mažesnė dalis mąstė apie tai, kas vyksta Gruzijoje“, – sako L. Donskis, nes, anot jo, sporto renginiai, tokie kaip olimpinės žaidynės, visada sulaukia didelio visuomenės dėmesio.

„Neturiu iliuzijų, kad daugiau žmonių galvojo apie Gruziją, nei apie olimpines žaidynes, – prisipažįsta L. Donskis. – Lietuvoje, Baltijos valstybėse ir Rusijoje žmonės apie tai galvojo, tačiau imu abejoti, ar tai buvo taip pat svarbu Vakarų šalims. Daug daugiau žmonių grožėjosi Olimpiada.“

Filosofas įsitikinęs, kad olimpinių idealų sistema egzamino neišlaikė, nes „jeigu pasaulis būtų normalus, prasidėjęs karas būtų tapęs rimta priežastimi nutraukti olimpines žaidynes.“

„Karas ir Olimpiada – nesuderinami dalykai, – pasakė L. Donskis DELFI. – Aš suprantu, kad sportas ir politika glaudžiai susiję ir būtų naivu tai neigti. Tačiau kai prasideda karas, siaubingas karas, kuriame žūsta žmonės, tęsti Olimpiadą yra visų ribų peržengimas.“

Nereikėjo Olimpiados organizuoti Kinijoje

Kalbant apie tai, kad Olimpiada buvo surengta Kinijoje, šalyje, kuri, pasak L. Donskio, nėra demokratiška, kur pažeidžiamos žmogaus teisės, atsiranda dvi logikos, nes Kinija tuo pat metu ir sparčiai besivystančios ekonomikos šalis.

„Norint išlaikyti absoliučią ištikimybę Olimpiados idealams ir dvasiai, mano manymu, nereikėjo jos organizuoti tokioje šalyje kaip Kinija. Tai, kad Kinija klesti ekonomine prasme, kad jos ekonomika sparčiai vystosi, ir ateityje, greičiausiai, ji taps pati stipriausia viso pasaulio ekonomika, yra tiesa. Tačiau gilinantis į įvykius Tibete – tai totalitarinės valstybės realijos. Tad šis unikalus politinio totalitarizmo ir laisvos rinkos derinys tapo instrumentu, kuriuo buvo apkvailinti Vakarai. Nors susidarė įspūdis, kad Kinija atsiveria pasauliui, iš tiesų padėtis šalyje nepasikeitė. Kita vertus, mąstant apie didžiųjų šalių, tokių kaip JAV, poziciją, tokie renginiai padeda neizoliuoti šalių, o, atvirkščiai, leidžia jas matyti kaip labiau nuspėjamas. Tačiau vėlgi – sportas tampa politikos įkaitu.“

Negalima rengti Olimpiados Sočyje

Pasak L. Donskio, būtų absurdiška, jei Rusijos sportininkai nukentėtų „nuo absoliučiai klaidingų šalies vadovybės sprendimų“, tačiau negalima sutikti su tuo, kad Olimpiada vyktų netoli Gruzijos.

„Rusijoje visada buvo daug talentingų sportininkų, – pasakė L. Donskis DELFI. – Tačiau sutikti su tuo, kad Olimpiada vyktų šalia Gruzijos, šalies, kuri ką tik buvo okupuota – manau, šito negalima leisti. Jei įvyktų stebuklas – nors stebuklais aš nelabai tikiu – ir visi Rusijos kariai būtų išvesti bei prasidėtų minimalios derybos dėl Pietų Osetijos ir Abchazijos statuso, būčiau pasirengęs teigti, kad galima pagalvoti apie Olimpiadą Sočyje.

Tačiau stebuklų nebūna ir Rusija taip nesielgs. Gruzija taps visiškai nepriklausoma, tačiau tai jai brangiai kainuos ir ji neteks kai kurių savo teritorijų. Todėl, kalbant apie Sočį, jei Vakarų valstybės nors truputį gerbia olimpinius idealus, jos turėtų šią žinią perduoti Maskvai.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Atgijęs Latvijos krepšinis: auksinė karta – pakeliui į šlovės olimpą specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (15)

Latvija prieš Lietuvą. Rungtynės Rygos arenoje, į kurias bilietai ištirpo akimirksniu. Akistata,...

Vilniaus oro uosto atidarymo laukė dėl įdomios priežasties – pomėgiu užkrėtė ir žmoną (8)

Petras Kaukėnas yra avionikos specialistas . 26 metų vaikinui tenka dažnai atsakinėti į...

Lietuje pabudusi „Karklė“ tęsia linksmybes vienam rytas baigėsi komisariate (17)

Šeštadienio rytą festivalininkai „ Karklėje “ prabudo nuo lietaus lašų barbenimo į...

Lekiate prie jūros? Nepamirškite, Jus stebi (70)

Atostogauti galima ir reikia, tik ne tuomet, kai vairuoji. Tokią žinią visą vasarą vairuotojams...

Elitinėje vietoje – gėdingas vaizdas (117)

Išklypusios plytelės ir išlūžę latakai, daug metų neveikiantis apgriuvę fontanas. Taip jau ne...

Lietuviai rado dar vieną apsipirkimo maršrutą (220)

Europos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje šiemet prekių ir paslaugų...

Karščiausioje Žemės vietoje gyvybė rasta rūgštyje (2)

Siurrealistinių spalvų peizaže dominuoja ryškiai žalia ir geltona, burbuliuoja karštas vanduo,...

Vienas šuolis į vandenį pakeitė šeimos gyvenimą istorija sujaudino tūkstančius (84)

Birželio 10 d. vilnietis Aurimas Vėbra patyrė labai sudėtingą traum ą – kaklo penkto...

Pirmą „Lietuvos ryto“ treniruotę surengęs R. Kurtinaitis palinkėjo A. Gudaičiui parvežti medalį susipažino su asistentu (20)

Vilniaus „Lietuvos ryto“ komanda šeštadienio rytą surengė pirmą treniruotę, kurią,...