Europos Komisija atliko dešimties kandidačių monitoringą ir ketina įspėti visas kandidates, išskyrus Slovėnija, jog joms nepavyksta laiku įgyvendinti savo įsipareigojimų, susijusių su būsima naryste. Šiuos įspėjimus ir konkrečias sritis, dėl kurių kyla daugiausiai problemų, gaus asmeniškai valstybių narių ir kandidačių Vyriausybės, o pats dokumentas yra slaptas.
Užsienio spauda teigia, jog Lenkija yra įvardijama kaip labiausiai atsiliekanti įgyvendindama savo įsipareigojimus. Šalis nepakankamai dirba tokiose svarbiose sferose, kaip vidaus rinkos taisyklės, konkurencijos ar video–audio politika, muitų sąjungos ir finansinės priežiūros srityse. Tiktai keliose srityse, tokiose kaip ekonominė ir pinigų sąjunga, smulkių ir vidutinių įmonių, mokslo ir tyrimų, visos kandidatės įgyvendino savo įsipareigojimus.

Beje, užsienio spauda pažymi, jog kartu su Lenkija kaip labiausiai “nepasistengusios” minimos Baltijos valstybės ir Slovakija. Komisija tikisi, jog trūkumus kandidatės pašalins iki narystės pradžios.

Tiesa, tokios Komisijos išvados labai nenustebino. Tai, jog duotų įsipareigojimų įgyvendinimas realybėje užtruks, buvo galima tikėtis. Be to, ir patys valdininkai bei politikai teigė, jog išsiderėti tam tikras sąlygas yra viena, o štai perimti visas ES taisykles iki narystės pradžios yra visai kas kita. Ir šiame procese jau dalyvauja ne tiktai valdininkai, bet ir verslas, kuriam derybinių įsipareigojimų įgyvendinimas ir taisyklių perėmimas yra vienas iš svarbiausių pastarojo meto uždavinių.

Kaip sakė vienos verslo asociacijos vadovas, iš pradžių buvo politikų integracija, vėliau, prasidėjus deryboms – valdininkų, o štai dabar parsidėjusi verslo integracija. Reikėtų atskirti įsipareigojimus, kuriuos turi spėti įgyvendinti valdininkai (tikriausiai ne veltui jau pateiktas teisės aktų, kuriuos būtina priimti Seimo pavasario sesijoje, sąrašas), bet daug svarbiau, kaip tuos reikalavimus įgyvendins verslininkai.

Juk jiems reikės realiai investuoti, siekiant atitikti aplinkosaugos ar kokybės reikalavimus. Todėl realiai įvertinti valdininkų triūsą bus galima tiktai tuomet, kai bus aišku, kaip pagal priimtas ar perimtas teisės normas dirba verslininkai.

Kita vertus tokie Europos Komisijos monitoringai yra gana kasdieniška procedūra. Tikimasi, jog kandidatės neužmigs ant laurų ir nebus susirūpinusios vien tiktai referendumų organizavimu, bet dar ir skirs dėmesio pradėtiems teisės perėmimo ir įgyvendinimo darbams.

Tiesa, tokias išvadas galima įvertinti ir kaip priekabių ieškojimą. Pati Europos Sąjunga nėra labai jau stropi vykdydama savo pačios taisykles – Prancūzija, Vokietija pažeidinėja Stabilumo pakto reikalavimus, netgi Didžioji Britanija, kuriai, tiesa, šio pakto reikalavimai nėra taikomi, taip pat jau būtų pažeidusi formalius ES kriterijus.

Todėl pastabos kandidatėms tokiame kontekste atrodo gana ironiškai. Pati neišsišluojanti savo ūkio kiemo, organizacija bando paraginti išsišluoti ir mus. Kita vertus, tai susiję su nerimu, jog prisijungiančios naujos narės gali apskritai padvigubinti šiukšlių kiekį bendrame kieme.

Turint galvoje Europos ekonomikos situacija, šis nuogąstavimas yra visiškai suprantamas. Vertėtų tokias išvadas pripažinti, kaip paraginimą dar intensyviau dirbti ir siekti tokių rezultatų, kurie netgi kai kurioms dabartinėms ES narėms nepasiekiami.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (1)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (689)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (246)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (27)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (40)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (168)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (9)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (191)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (5)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (6)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...