Politikai į priekaištus, esą jie kaunasi tik dėl postų, įtakos, o programas palieka likimo valiai atsako, kad dėl programinių nuostatų jau buvo susitarta. Kas kokias nuolaidas padarė ir kodėl jokių viešų ginčų ir nesutarimų dėl programų nekilo?
Artūras Paulauskas, Algirdas Brazauskas, Viktoras Uspaskichas ir Kazimiera Prunskienė
© ELTA
Pasak socialdemokratės Irenos Šiaulienės, koaliciją sudarysiančių partijų programos ypač nesiskiria, todėl socialdemokratams esminių nuolaidų daryti nereikėjo – gal tik priimti kai kurias formuluotes, kurios partnerių programose yra tikslesnės, pavyzdžiui, Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos formuluotes dėl žemės ūkio.

Koalicijos partnerėms per daug nusileisti taip pat neteko. Didžiausią nuolaidą, matyt, teko padaryti Darbo partijai. I.Šiaulienės teigimu, Viktoro Uspaskicho vadovaujama partija atsiėmė daugelį savo pasiūlymų dėl valstybės valdymo keitimo. Darbo partijos programoje buvo įrašyta nuostata keisti rinkimų sistemą: visus Seimo narius rinkti vienmandatėse apygardose, įvesti tiesioginius merų ir seniūnų rinkimus, o savivaldybių tarybų narius rinkti pagal mišrią rinkimų sistemą. Darbo partija taip pat siūlė priimti Seimo nario, mero ir seniūno atšaukimo įstatymą.

Darbo partijos derybininkas Žilvinas Padaiga patvirtina, kad didžiausius kompromisus Darbo partija padarė valstybės valdymo, regioninės politikos, savivaldos stiprinimo srityse.

Pasak Ž.Padaigos, daugelis koalicijos partnerių programinių nuostatų yra panašios. Jo teigimu, bendroje koalicijos programoje neliko partnerių programinių nuostatų, kurioms partija iš principo prieštarautų.

Ir socialdemokrato Algimanto Salamakino, prieštaravusio koalcijai su Darbo partija, teigimu, pagrindinė jo nepasitenkinimo priežastis yra ne tiek dėl konkrečių Darbo partijos nuostatų prisiėmimo, kiek dėl paties principo – eidami į koaliciją su oligarchais, socialdemokratai pamina esminius socialdemokratijos principus. Be to, ateina nauji, nepatyrę žmonės, iš kurių neaišku, ko galima laukti.

Nors, kita vertus, kalbėdamas apie socialdemokratų ir Darbo partijos programas, A.Salamakinas sako tokių panašumų, kaip kad I.Šiaulienė, neįžvelgiąs. Politiko teigimu, „vaivorykštinės” koalicijos partijų programos būtų netgi buvusios panašesnės. Anot A.Salamakino, Darbo partijos programa yra daugiau deklaracija nei programa.

Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos derybininkas Ramūnas Karbauskis sako, kad jo atstovaujamai partijai didelių nuolaidų daryti nereikėjo, nes principinių skirtumų tarp programų taip pat nebuvo. Pavyzdžiui, VNDPS visą laiką pasisakė dėl apskričių reformavimo, kad šios būtų reorganizuotos į Lietuvos vidinės ir ES regioninės politikos įgyvendinimo institucijas. Pasak R.Karbauskio, koalicijos partnerės irgi siūlo apskritis arba reformuoti, arba panaikinti, o reformavimas yra savotiškas jų, tokių, kokios yra dabar, panaikinimas. Todėl didelio skirtumo valstiečiai čia nemato.

Valstiečiams numatytas žemės ūkio ministro postas. Per rinkimų kampaniją partijos lyderė Kazimiera Prunskienė daug kalbėjo apie savo programos prioritetus gerinti sąlygas žemės ūkiui. Taigi ar šioje srityje VNDPS galės veikti pagal savo programines nuostatas, ar jai teko kai kurių iš jų atsisakyti dėl koalicijos? Anot R.Karbauskio, žemės ūkio srityje atskirų partijų programose jokių skirtumų negalėjo būti, nes žemės ūkis, Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, yra tvarkomas pagal šios organizacijos direktyvas.

Vienintelis dalykas, ką galima padaryti, – kuo geriau jas įgyvendinti. Daugiau nieko nauja šioje srityje, pasak R.Karbauskio, neįmanoma išrasti. Tiesiog VNDPS programoje žemės ūkio sritis buvo konkrečiau ir išsamiau aptarta, nes partija turi stipresnius žemės ūkio specialistus nei kitos politinės jėgos.

Tačiau ar iš tiesų įmanoma, kad keturios partijos taip lengvai suderintų savo programines nuostatas ir parengtų koalicijos programą, leisiančią Vyriausybei veiksmingai dirbti?

Pasak politologės Lidijos Šabajevaitės, programinės nuostatos būsimos koalicijos partijoms nėra svarbios. Jei koalicijos partnerės laikytųsi savo vertybių, programas suderinti būtų labai sunku. Dabar, kai partijos vertybių neakcentuoja, o ir apskritai jų nelabai turi, susitarti nėra kliūčių.

Be to, anot politologės, koaliciją sudarysiančių partijų programos, kurios buvo pateiktos visuomenei, nelabai kuo ir skyrėsi – pažadai buvo panašūs. Socialdemokratai švaistėsi netgi didesniais skaičiais nei Darbo partija.

L.Šabajevaitės teigimu, labai tikėtina, kad būsima koalicinė Vyriausybė dirbs sklandžiai – be jokių nesutarimų. Mat partijų viršūnės, kuriose susirinkę turtuoliai – tą galima pasakyti ne tik apie Darbo partiją, bet ir apie socialdemokratus bei valstiečius, turi bendrą tikslą – susitvarkyti savo interesus.

Politologė sako, kad nors būsima koalicija vadinama centro kairiąja, ji tokia tikrai nėra. Socialdemokratai, socialliberalai, valstiečiai ir Darbo partija nei pagal vertybes, nei pagal realią politiką nėra kairieji. L.Šabajevaitės nuomone, apskritai Lietuvoje kairiosios politikos šiuo metu nėra.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (7)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (197)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (14)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Eksperimentas: 7 absoliutaus pritarimo vyrui dienos (19)

Kas bus, jei ištisą savaitę pamėginsime pritarti bet kokiam vyro sprendimui? Eksperimentas, kurį...

Tris kartus už nuosavus tvirtesni dantys – per parą (48)

„ Dantys per vieną valandą – dantys vienai valandai“, – anksčiau ironizuodavo...

Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (296)

Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...

Prasidėjo visiškas Saulės užtemimas: pasigrožėkite vaizdais (28)

Rugpjūčio 21 d. įvyks neeilinis visiškas Saulės užtemimas, kurį galės stebėti tūkstančiai...

Žvaigždžių gretos byra: Europos čempionatas – be būrio elitinių žaidėjų (22)

Savaitgalį vos per 24 valandas iš Europos krepšinio čempionato žaidėjų sąrašo buvo...

Į susišaudymo Vilniuje sūkurį pateko ir S. Stavickis-Stano (112)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis, tarp...

Vilniuje esančioje Antakalnio gatvėje aidėjo šūviai papildyta 20.44 (86)

Šiandien Vilniuje aidėjo šūviai. Antakalnio gatvėje esančioje kavinėje tarp susipykusių...