Prieš dešimtmetį gigantomanijos apimtų tautiečių užmojus pasistatyti namus-pilaites-rūmus kaip dūmus išsklaidė smuktelėjusios pajamos, padidėjusios statybinių medžiagų ir elektros energijos kainos, neregėtai išaugę komunaliniai mokesčiai ir, žinoma, lengvai dalyti, bet neišpildyti valdžios pažadai.
Namas
© "Lietuvos žinios"
Manoma, jog planuojamas įvesti fizinių asmenų nekilnojamojo turto mokestis tuos namus atpigins dar labiau. Pamenate laikus, kai pigiai ar vos ne už dyką įsigytuose žemės sklypuose kaip grybai po lietaus pradėjo dygti nauji namai. Vienas kitą jie lenkė bokštelių gausumu ar arkų gaubtumu.

Ką jau kalbėti apie statomų namų dydį! Petras statydinasi 300 kv. metrų "bakūžę", o Jonas nesikuklindamas jau kloja dvigubai didesnius pamatus. Juozas, norėdamas nušluostyti nosį abiem kaimynams, užsimoja statytis tikrus rūmus, kurių plotas artėja prie tūkstančio kvadratinių metrų.

Tuometinė statybų karštligė nepraėjo be pėdsakų. Kiekviename mieste, tiksliau, priemiestyje, dabar stovi namai vaiduokliai. Taip ir nebaigti statyti, tačiau jau ėmę griūti. Pirkėjų tokiems griozdams tikrai nelengva rasti net ir patyrusiems nekilnojamojo turto agentams, ką jau kalbėti apie pačius savininkus.

Beviltiški

Nekilnojamojo turto agentūros "Domus Optima" vadovas Aleksandras Zimnickis LŽ pasakojo, jog "didžiųjų" statybų vajus buvo 1990-1994 metais: "To meto palikimu galime "didžiuotis" ir dabar. Visi miesto pakraščiai dabar nusėti nebaigtais statyti individualiais namais. Ir neaišku, koks tų namų likimas".

A.Zimnickio teigimu, kai kuriuos namus dar pavyksta parduoti: "Tai priklauso nuo namo vietos, kurioje jis pradėtas statyti, ir infrastruktūros. Jei iki sklypo keliai nutiesti, yra kitos komunikacijos, jį dar galima parduoti". Specialisto teigimu, yra ir beviltiškų sklypų: "Niekas nenori įsigyti sklypo, kai iškloti pamatai jau pradeda irti. Arba jei planuotas statyti beprotiškai didelis namas".

Nesitikėta A.Zimnickio nuomone, gyventojai užsimojo statyti pilis dėl kelių priežasčių: "Tais laikais statybinės medžiagos buvo tikrai pigios. Be to, daugelis savamokslių statybininkų sąnaudas dar sumažindavo nesilaikydami elementarių statybos normų. Kai kurie namai, pastatyti iš silikatinių plytų nepaliekant tarpo, jau dabar pradeda griūti. Reikia nepamiršti ir tada siūlytos labai pigios darbo jėgos".

Specialistas pabrėžė, kad tais laikais pastatyti 300-600 kv. m griozdą buvo galima kur kas pigiau negu dabar 150-200 kv. m kompaktišką namuką. A.Zimnickis pabrėžė, jog nepaskutinę vietą suvaidino ir komunalinių mokesčių augimas: "Tais laikais niekas nesitikėjo, jog komunaliniai mokesčiai ir elektros energijos kaina taip išaugs. Dabar net ir pabaigę įrengti namus savininkai nori juos parduoti, nes negali išlaikyti. Tik pirkėjams irgi sunku įsiūlyti didžiulį namą".

Pasak UAB "Domus Optima" vadybininko eksperto Aleksejaus Kalevo, centrinis šildymas, anksčiau laikomas kaip pranašumas, tapo labai brangus: "Kartais kaip į "juodąją skylę" šildyti išeina visos šeimos pajamos. Netgi šiuolaikinės ir ekonomiškos šildymo sistemos (elektros, dujų) negali išgelbėti namų savininkų, kuriems dėl tikrai ne tropinio Lietuvos klimato milžiniškus plotus reikia šildyti pakankamai ilgai".

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Seimo nariai nenori įteisinti savo atostogų (20)

Dar 2005 metais gautas Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kad parlamentarams reikia įstatymu...

Po rekonstrukcijos atidarytą „Maximą“ sekmadienio vakarą užliejo vanduo gedimas parduotuvėje likviduotas (172)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1357)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...

Norite užauginti sveikus vaikus? Sekite suomių pavyzdžiu (2)

Aktyvūs vaikai yra ne tik laimingesni, bet pasižymi geriau išlavintais gebėjimais, sveikatos...

Persigalvojo: su slaptažodžiais nebereikia tiek vargti (5)

Tikriausiai jūsų slaptažodis – paini raidžių, skaičių ir punktuacijos kombinacija. Pasirodo,...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien (10)

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (75)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (41)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...