Drąsiaus Kedžio dukters artimieji neturėtų nuteikinėti jos prieš mamą, leisti žurnalistams filmuoti, o prie namų Garliavoje susirinkusiai miniai – kamantinėti mergaitę. Jei tai vyksta, savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnyba turi imtis priemonių – surašyti protokolą ir perduoti nagrinėti teismui, peržiūrėti laikinąją globą. Taip pirmadienį žurnalistams teigė vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.
© A.Didžgalvio nuotr.

Pirmadienį Generalinėje prokuratūroje (GP) surengtas koordinacinis pasitarimas dėl vaiko teisių apsaugos baudžiamajame procese. Poreikis sustiprinti ir išplėtoti vaikų teises bei teisėtus interesus ginančių institucijų bendradarbiavimą kilo visuomenėje nerimstant aistroms dėl Drąsiaus Kedžio ir Laimutės Stankūnaitės dukros likimo. Jo metu aptartos GP, vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos, kitų atsakingų institucijų bendradarbiavimas, kurį netrukus ketinama apibrėžti specialiu susitarimu.

„Aš galvočiau apie vaiko ateitį“

E. Žiobienė pripažino, kad mamai ir laikiniesiems globėjams – tėčio, dabar jau mirusio D. Kedžio šeimai – kovojant dėl galimybės auginti mergaitę esama pažeidimų.

„Mergaitė turi būti saugi namuose, kur yra dabar. Šiandien yra tvirtai galiojanti laikinoji globa, kuri buvo paskirta, – ji nepanaikinta, įvykdytas panaikinimas yra sustabdytas. Vadinasi, mergaitė yra tuose namuose, laikinoji globėja turi užtikrinti mergaitės saugumą ir kad jai nedarytų neigiamos įtakos žmonės, esantys prie namų, – kalbėjo pareigūnė. – Mergaitė turi teisę laisvai judėti – su globėja, artimais žmonėmis, nesvarbu, kokiu tikslu, bet iš kiemo turi teisę išvažiuoti. Teismo sprendimu yra nustatyta bendravimo su mama tvarka – tai turi vykti, kaip paskirta – pirmadieniais ir ketvirtadieniais, o trečiadieniais yra paskirta psichologo pagalba – ji irgi turi būti teikiama. Ar tai būtų nustatyta namuose, ar išvažiavimas, tai turėtų vykti.“

Anot kontrolierės, minia, stovinti prie Kedžių namų, neturi teisės tikrinti Vaiko teisių apsaugos tarnybos atstovų dokumentų: „Kai atvažiuoja specialistai, patikrina jų dokumentus ir leidžia arba neleidžia įeiti į namus. Taip neturėtų būti mūsų valstybėje.“

Paklausta, ar įstatymų nepažeidė pats D. Kedys, prieš filmavimo kamerą kamantinėdamas dukrą apie galimą tvirkinimą ir vėliau skelbdamas šiuos įrašus viešai, E. Žiobienė teigė: „Kai kurie tiki, kad žmogus, įspaustas į kampą, gali bet ką padaryti. Aš, kaip žmogus, galvočiau apie vaiko ateitį ir kas bus po to, kokią įtaką turės tos informacijos platinimas. Kai minia stovėjo prie Kedžių namų, kalbėjau su močiute ir nuoširdžiai prašiau, kad neleistų filmuoti mergaitės. Tuo metu globėja buvo ligoninėje, mama neaugina dukters, vadinasi, giminaičiai turėjo užtikrinti, kad mergaitė nebūtų filmuojama ir klausinėjama – ne tik žurnalistų, bet ir tų žmonių, kurie stovi už tvoros. Taip daroma neigiama įtaka mergaitei, ji traumuojama. Ypač kai artimieji sako, jog reikia pakviesti geresnius žurnalistus, kad ji į kameras pasakytų nenorinti pas mamą.“

Kaip pabrėžė kontrolierė, laikinosios globos paskirtis yra vaiką paruošti augti šeimoje. „Čia susiduria skirtingi teisiniai ginčai – jei būtų pagrindas riboti mamai teises, jos būtų apribotos. Bet bet kuriuo atveju artimieji neturėtų traumuoti vaiko ir nuteikinėti. Jei tai vyksta, savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnyba turi imtis priemonių – gali pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą bausti ir perduoti nagrinėti teismui, lygiai taip pat gali peržiūrėti laikinąją globą.“

Įvairių institucijų atstovai ėmė svarstyti, ar mažametei, kurią nuolat supa protestuotojai, nereikėtų apsaugos, E. Žiobienė atkreipė dėmesį, jog apsauga skiriama esant tam tikrai grėsmei. „Kas yra nesaugu? Mano supratimu, tai, kad minia stovi ir lyg neleidžia išvykti, yra tam tikras nesaugumas. Kita vertus, susitikimas su mama ketvirtadienį įvyko“, – kalbėjo ji.

Pasak GP Ikiteisminio tyrimo ir kontrolės skyriaus vyriausiojo prokuroro Zenono Buroko, sprendimą dėl apsaugos skyrimo turėtų priimti generalinis prokuroras ir policijos generalinis komisaras. Kol kas tokio sprendimo nėra.

Kaip spėjo pasitarime dalvyvavusi Seimo narė Vice Vaidevutė Margevičienė, žmonės, matydami vis dar saugomą L. Stankūnaitę, baiminasi, kad grės pavojus ir jos dukrai. Todėl ji siūlo pirmiausiai panaikinti apsaugą mamai, kuriai jokie kaltinimai nepareikšti, įvertinti, kur ir kokiomis sąlygomis mergaitė gyvens. Parlamentarė taip pat atkreipė dėmesį, kad mergaitės pavardė nuolat skamba viešumoje, todėl jai greičiausiai teks keisti pavardę.

V. V. Margevičienės teigimu, po šios istorijos vaiko teisių apsaugos specialistų iš Kauno kompetencija bus svarstoma Seime.

Siūlo geriau saugoti nepilnamečių interesus

Anot E. Žiobienės, per pasitarimą kalbėta apie vaikus baudžiamajame procese apskritai: nepilnamečių apklausas tiek kai jie būna aukos, tiek kai yra įtariami padarę nusikalstimą, filmavimo įrangos naudojimą apklausos metu, gynėjų darbą.

„Kėlėme problemą dėl sudėtingų situacijų, kai mama ar kitas artimasis atstovauja ir yra ne visai suinteresuotas atstovauti, bet siekia paveikti vaiką, ypač kai yra smurtas ar seksualinė prievarta šeimoje. Tai ypač pasakytina apie globos namus, kai vadovai nori labiau apsaugoti gražų mundurą, o ne vaiko teises“, – vardijo kontrolierė.

Jos žodžiais, turi būti ne tik apklausos kambariai policijoje ir teismuose, bet ir dalyvauti psichologas, turi būti įranga įrašams, advokatas turi tinkamai atstovauti vaikui.

„Vaikas jokiomis aplinkybėmis neturi tapti suaugusiųjų tarpusavio kovos įrankiu. Tuomet, kai jo artimieji, kartais ir ne iš blogos valios, pamiršta svarbiausią dalyką – paties vaiko interesus, ir pradeda daugiau jam kenkti negu padėti, apsaugoti vaiką nuo jam daromos žalos, ne tik gali, bet ir privalo valstybė“, – išplatintame GP pranešime cituojamas laikinasis generalinis prokuroras Raimondas Petrauskas.

E.Žiobienė: neužtikrindami D.Kedžio dukters saugumo artimieji ją traumuoja (atnaujinta)
© A.Didžgalvio nuotr.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Miestelis Airijoje, kuriame lietuviams net nebereikia anglų kalbos (301)

Dėl lietuvių kiekio Airijos šiaurėje esantis Monachano miestelis jau vadinamas mažąja Lietuva....

Lietuvai – galimybė prisitraukti pinigų iš Lenkijos (111)

Politinis neapibrėžtumas Lenkijoje verčia tenykštį verslą žvalgytis į užsienį, o Lietuva...

Ragina būti atsargius: stiprus vėjas prilaužė medžių (2)

Ugniagesiai ketvirtadienio rytą gavo šešis iškvietimus šalinti nuvirtusių medžių.

S. Skvernelis: padidinti alkoholio akcizai pasiteisino (54)

Premjeras Saulius Skvernelis sako, jog šiemet drastiškai padidinti alkoholio akcizai pasiteisino -...

Nyderlanduose užkirstas kelias potencialiam teroristiniam išpuoliui nutrauktas roko grupės koncertas (78)

Nyderlanduose vienas ispanas buvo sulaikytas netoli roko koncerto vietos vairuojantis dujų balionų...

Sąžiningai pasielgusi vairuotoja liko apgauta „teisininkės“: eismo įvykio nė nebuvo (65)

Darydama automobilio dureles kitos mašinos dureles įbrėžusi klaipėdietė sulaukė netikėtų...

Traumos padariniai: neišvengiami M. Kalniečio viršvalandžiai ir alternatyvos (15)

Tai turėjo būti metai, kai Lietuvos rinktinė pagaliau nebūtų turėjusi bėdų įžaidėjų...

Provincijos turguje vaikinas susikūrė naują įvaizdį ir tai kainavo visai nedaug (24)

DELFI Stilius vėl apsilankė Raseinių turguje ir šį kartą žvalgėsi, kokių drabužių čia...

Pigu ir kokybiška: egzotiškesnės alternatyvos pabodusiai Turkijai (9)

Visame pasaulyje viena iš populiariausių žmones apsėdusių manijų tampa kelionių manija....

Paukštelis nepamiršta savo gelbėtojos: kasdien atskrenda jos aplankyti (2)

Dina Theissen vos kelių dienų paukštelį vardu Gracie atrado iškritusį iš medžio priešais...