Europos parlamentas ketvirtadienį pritarė pakoreguotai portugalo Jose Manuelio Barroso vadovaujamos Europos Komisijos sudėčiai. Komisijai pritarta didele balsų persvara – už balsavo 449, prieš 149, susilaikė 82 europarlamentarai.
Jose Manuel Barroso
© AFP/Scanpix
Visi plenariniame posėdyje dalyvavę Lietuvos europarlamentarai balsavo už Europos Komisijos sudėtį.

Naujojoje komisijoje buvusi Lietuvos finansų ministrė Dalia Grybauskaitė gavo vieną įtakingiausių - biudžeto ir finansinių programų komisarės - postą.

BBC pranešimais, naujoji komisija pradės dirbti nuo pirmadienio - trim savaitėmis vėliau nei buvo planuota, kadangi J.M.Barroso teko kiek performuoti komisijos sudėtį dėl protestų audrą sukėlusio italo Rocco Buttiglione pasisakymų apie moteris ir homoseksualus.

Komisijos sudėčiai pritarti pakanka paprastos balsų daugumos. Susilaikiusieji, vadinamieji "tušti" balsai, neskaičiuojami.

EK sudėčiai pritarė didžiausios politinės grupės: Europos liaudies partijos ir Europos demokratų bei Socialistų frakcijos. Už taip pat balsavo Europos liberalų, demokratų ir reformų partijos bei Sąjungos už tautų Europą frakcijų nariai, kai kurie jokioms grupėms nepriklausantys europarlamentarai.

Net po pakeitimų Komisijos sudėtimi liko nepatenkinti Europos vieningųjų kairiųjų jungtinė frakcija/Šiaurės šalių žalieji kairieji, Žaliųjų frakcija/Europos laisvasis aljansas bei Nepriklausomybės ir demokratijos frakcija.

Jose Manuel Barroso
© AFP/Scanpix

Europarlamentarams pristatydamas pakeistą EK sudėtį ir svarbiausius veiklos principus, J. M. Barroso pabrėžė, jog pritarimas jai reikštų demokratijos pergalę. Kaip patikino EK pirmininkas, jam paprašius bet kuris komisaras atsistatydins iš savo posto. Dar prieš balsavimą tokio įsipareigojimo pareikalavo Socialistų frakcija.

J. M. Barroso taip pat pareiškė sukursiantis specialią darbo grupę, kuri rūpinsis pagrindinių žmogaus teisių ir lygių galimybių įgyvendinimu bei kova su diskriminacija. Be to, ketinama įdiegti griežtas priemones konfliktams konkurencijos srityje išvengti.

Nors ir pritaria Europos Komisijos sudėčiai, didžioji dalis europarlamentarų liko nepatenkinti tuo, kad konkurencijos ir žemės ūkio komisarėmis liko olandė Neelie Kroes bei danė Mariann Fisher-Boel. Mat manoma, kad dėl olandės turėtų vienos kompanijos akcijų ir danės šeimos ūkio gali kilti interesų konfliktai.

Po formalaus balsavimo Europarlamente 2004-2009 metų kadencijos Komisijos sudėtį dar turės patvirtinti ES Taryba.

Pritarę Komisijos sudėčiai, europarlamentarai užbaigė krizę, kurią J. M. Barroso pavadino "gydančia demokratijos procedūra". Krizė kilo, kai spalio pabaigoje, prieš pat numatytą balsavimą dėl Komisijos patvirtinimo J. M. Barroso pareiškė atsisakantis savo siūlytos komisarų komandos. Paskirtasis EK pirmininkas taip pasielgė, norėdamas išvengti nesėkmės per balsavimą dėl paskirtojo komisaro italo R. Buttiglione. Dalies europarlamentarų nepasitenkinimą sukėlė jo konservatyvus katalikiškas požiūris į homoseksualumą, imigrantus ir santuoką.

Popiežiaus patarėją R. Buttiglione teisingumo, pilietinių laisvių ir saugumo komisaro poste pakeis Italijos užsienio reikalų ministras Franco Frattini.

Komisijoje taip pat nebeliko Latvijos atstovės Ingridos Ūdrės, kuriai norėta patikėti mokesčių ir muitų sąjungos politikos komisarės portfelį. Kilus abejonių dėl jos partijos finansavimo, Latvija į EK delegavo buvusį švietimo ir finansų ministrą bei ambasadorių Europos Sąjungoje (ES), dabartinį I. Ūdrės personalo Briuselyje vadovą Andrį Piebalgą. Tačiau diplomatui atiteks energetikos komisaro postas.

Vengras Laszlo Kovacsas, kuris per klausymus nepademonstravo pakankamai kompetencijos energetikos srityje ir negavo šio portfelio, taps mokesčių ir muitų sąjungos politikos komisaru.

Kol naujieji komisarai pradės eiti savo pareigas, darbą tęsia ankstesnioji EK, vadovaujama italo Romano Prodi, nors jos įgaliojimai turėjo baigtis lapkričio 1 dieną.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Atgijęs Latvijos krepšinis: auksinė karta – pakeliui į šlovės olimpą specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (13)

Latvija prieš Lietuvą. Rungtynės Rygos arenoje, į kurias bilietai ištirpo akimirksniu. Akistata,...

Vilniaus oro uosto atidarymo laukė dėl įdomios priežasties – pomėgiu užkrėtė ir žmoną (7)

Petras Kaukėnas yra avionikos specialistas . 26 metų vaikinui tenka dažnai atsakinėti į...

Lietuje pabudusi „Karklė“ tęsia linksmybes vienam rytas baigėsi komisariate (17)

Šeštadienio rytą festivalininkai „ Karklėje “ prabudo nuo lietaus lašų barbenimo į...

Lekiate prie jūros? Nepamirškite, Jus stebi (68)

Atostogauti galima ir reikia, tik ne tuomet, kai vairuoji. Tokią žinią visą vasarą vairuotojams...

Elitinėje vietoje – gėdingas vaizdas (117)

Išklypusios plytelės ir išlūžę latakai, daug metų neveikiantis apgriuvę fontanas. Taip jau ne...

Lietuviai rado dar vieną apsipirkimo maršrutą (217)

Europos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje šiemet prekių ir paslaugų...

Karščiausioje Žemės vietoje gyvybė rasta rūgštyje (2)

Siurrealistinių spalvų peizaže dominuoja ryškiai žalia ir geltona, burbuliuoja karštas vanduo,...

Vienas šuolis į vandenį pakeitė šeimos gyvenimą istorija sujaudino tūkstančius (82)

Birželio 10 d. vilnietis Aurimas Vėbra patyrė labai sudėtingą traum ą – kaklo penkto...

Pirmą „Lietuvos ryto“ treniruotę surengęs R. Kurtinaitis palinkėjo A. Gudaičiui parvežti medalį susipažino su asistentu (20)

Vilniaus „Lietuvos ryto“ komanda šeštadienio rytą surengė pirmą treniruotę, kurią,...