Naikinant vienas biurokratines įstaigas bei mažinant finansavimą etninei kultūrai, tuo pačiu steigiamos kitos biurokratinės įstaigos, kurių išlaikymui numatytos nepamatuotai didelės lėšos.
Pernai vasarą anuometinė konservatorių valdančioji dauguma priėmė Etninės kultūros valstybinės globos pagrindų įstatymą, remiantis kuriuo buvo įkurta nauja institucija - Etninės kultūros globos taryba.

Kaip sakė šios institucijos vadovas, etnomuzikologas Rimantas Astrauskas, remiantis įstatymu, Etninės kultūros globos taryba yra Seimo ir Vyriausybės ekspertas ir patarėjas etninės kultūros valstybinės globos ir politikos klausimais.

Tačiau kai kurie kiti ekspertai pastebi, kad naujai įkurta institucija dubliuoja jau veikiančias kitas institucijas - Kultūros ministerijos Etninės kultūros ekspertų tarybą, Lietuvos liaudies kultūros centrą, Vilniaus etninės veiklos centrą, savivaldybėse dirbančių kraštotyrininkų darbą ir net pretenduoja į etnologijos mokslo ekspertus.

“Jau rengiant įstatymą dauguma ekspertų siūlė, kad Etninės kultūros globos taryba būtų įkurta ne kaip juridinis asmuo, gaunantis atskirą biudžetinį finansavimą, o kaip visuomeninė organizacija. Panaši visuomeninė taryba buvo įkurta 1991 m. švietimo ir kultūros ministro Dariaus Kuolio bei profesoriaus Norberto Vėliau iniciatyva.

Tačiau po prof. N.Vėliaus mirties, ji nunuko. Kompetentingi specialistai anuomet dirbo labai nuoširdžiai be jokio atlygio. Tačiau ekspertų rekomendacijų ir dabar kurti visuomeninę, o ne biudžetinę instituciją nebuvo paisoma”, - sako Juozas Mikutavičius, Liaudies kultūros centro direktorius.

Etninės kultūros globos tarybai, kurioje dirba 3 etatiniai darbuotojai pernai iš Kultūros ministerijos programų lėšų buvo skirta 20 tūkst. Lt. Tačiau ministerija iki šiol nesulaukia tikslios ataskaitos, kaip buvo panaudoti pinigai. Šiemet Etninės kultūros globos tarybai, jau kaip atskiram asignavimų valdytojui, tik administracinėms reikmėms skirta 309 tūkst. Lt biudžetinis finansavimas.

R.Astrauskas mano, kad tai nėra pakankamas finansavimas. “Jei ekspertai negaus pakankamo atlygio, tai iš jų nebus galima reikalauti ir atsakomybės”, - pabrėžė R.Astrauskas. Be to, kaip sakė naujai sukurtos institucijos vadovas, vadovaujantis Etninės kultūros valstybinės globos pagrindų įstatymu, jiems turi būti suteiktos atskiros patalpos, todėl jie norėtų gauti atskiras patalpas miesto centre.

Dabar taryba turi vieną kabinetą Kultūros ministerijoje ir faktiškai visas komunalines bei patalpų išlaikymo išlaidas padengia ministerija. Taigi, kodėl skirta trijų specialistų atlyginimams net trečdalis milijono litų? - svarsto kai kurie etninės kultūros ekspertai.

Tuo tarpu Kraštotyros draugijai ekspedicijoms iki šiol kasmet skirtų 3-4 tūkst. Lt, greičiausiai, biudžete nebeatsiras. Negavo šiemet finansavimo ir kraštotyrininkų leidinys “Mūsų kraštas”. Dar viena įdomi detalė, kaip prisipažino pats R.Astrauskas, jis bei jo pavaduotojai taryboje buvo vieni Etninės kultūros valstybinės globos pagrindų įstatymo kūrėjų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo, suimtas antras įtariamasis nuolat pildoma (529)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: įtariamasis sulaikytas (200)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (19)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (27)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (107)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (2)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Gyvai / Bandymas siekti svajonės: „Ludogorec“ – „Sūduva“ (87)

Marijampolės „Sūduvos“ futbolininkai stoja į vieną iš svarbiausių mūšių komandos ir...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (1)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...

Dainininkas R. Williamsas tapo valgymo per miegus įkaitu (6)

Įspūdingą šou Vilniaus Vingio parke surengęs garsus britų dainininkas Robbie Williamsas (43...