Sovietams kadaise priklausiusi Estija, sekmadienį pritarusi stojimui į Europos Sąjungą (ES), kitą dieną jau galėjo pradėti planuoti savo ateitį bloke bei tikėtis, kad kaimynė Latvija po penkių dienų priims tokį pat sprendimą.
"Sveiki, europiečiai", - vienas estas sveikino draugus ankstyvą ir ūkanotą rytą pagrindinėje Talino aikštėje. Dieną prieš tai estai referendume 63 proc. balsų prieš 37 proc. nutarė kartu su devyniomis kitomis šalimis kandidatėmis prisijungti prie ES 2004 metų gegužės 1 dieną.

"Europa, štai ir mes!", - skelbia antraštė pirmajame didžiausio Estijos dienraščio "SL Ohtuleht" puslapyje, o paprastai santūresnis ir kokybiškesnei žurnalistikai pirmenybę teikiantis dienraštis "Postimees" savo pirmajame puslapyje apsiribojo trimis didžiosiomis raidėmis: JAH (taip).

Tvirta parama narystei ES liudija, kad tradiciškai gana euroskeptiška šalis nusikratė abejonių, jog gali prarasti nepriklausomybę, prieš 12 metų atgautą iš Maskvos.

"Vakarykštis sprendimas yra logiška tąsa suartėjimo su Vakarų civilizacija, be kurio Estijos identitetas netektų savo pagrindo", - teigiama "Postimees" vedamajame. "Balsavimas už narystę yra europietiško apsisprendimo veiksmas", - teigė laikraštis.

Iš 10 kandidačių jau aštuonios apsisprendė teigiamai dėl narystės ES. Kipre referendumas nerengiamas, todėl dabar visas dėmesys krypsta į Latviją, kuri spręs, ar prisijungti prie ES, šeštadienį.

"Jau aštuonios šalys paskelbė savo norą prisijungti prie ES, - šeštadienį teigė Estijos vyriausybės Europos integracijos departamento vadovas Henrikas Hololei (Henrikas Hololėjis). - Šios dienos balsavimas duoda žinią Latvijos žmonėms: mes nekantraujame sulaukti jūsų Europoje".

Nors narystės ES šalininkų Latvijoje yra daugiau nei priešininkų, tačiau, paskutinių nuomonių apklausų rezultatais, pritariančių narystei bloke sumažėjo iki 45 procentų.

Estijoje, įsiplieskus diskusijoms dėl galimo nepriklausomybės praradimo praėjus tiek nedaug laiko po išvadavimo iš Sovietų Sąjungos, narystės ES šalininkų persvara išryškėjo tik paskutinę savaitę prieš referendumą.

Pirmadienį džiugiai nusiteikusioje spaudoje taip pat pasigirdo ir būgštavimų, kaip toliau klostysis įvykiai tradiciškai euroskeptiškų pažiūrų šalyje, atsižvelgiant į tai, kad prieš narystę balsavęs trečdalis rinkėjų gyvena skurdesniuose rajonuose.

Prezidento Arnoldo Ruutelio (Arnoldo Riūtelio) iniciatyva pirmadienį šalies vadovo rūmuose į susitikimą atvyko ministras pirmininkas ir parlamento pirmininkas, kurie tarėsi, kaip sumažinti nesutarimus tarp narystės ES šalininkų ir priešininkų.

"Niekas iš karto nesikeis, tačiau mes turime apsiprasti su nauja padėtimi, - teigė A.Ruutelis. - Mes turime susodinti euroskeptikus ir ES šalininkus prie vieno stalo ir žengti pirmyn kartu".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Atpildo valanda artėja: tirs, kiek Lietuvoje pabrango mobilusis ryšys (17)

Mobilusis ryšys tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos Sąjungos šalyse turi kainuoti tiek pat –...

Koalicijai braškant per siūles – neskelbtas Seimo vadovo ir V. Landsbergio susitikimas (218)

Trečiadienio ryte pas Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį apsilankė Tėvynės sąjungos –...

Girtas vairavęs „Oro navigacijos“ skrydžių valdymo viršininkas tikisi įspūdingos išeitinės (125)

Visiškai girtas prie vairo pagautas valstybės valdomos įmonės „ Oro navigacija “ Vilniaus...

A. Milašius. Naujas pavojus Lietuvai – gali atsirasti vidurinioji klasė (160)

Politikams baigiant žiemos politinį sezoną nuskambėjo bent pora įdomių naujienų, kurios nulems...

Ukrainos gynybos ministras pranešė apie pasirengimą galimam Rusijos įsiveržimui (19)

Ukrainos gynybos ministras Stepanas Poltorakas pranešė, kad šalies ginkluotųjų pajėgų...

S. Skvernelis: tikrai bus siūlymas pasitraukti iš koalicijos prabilo apie padarytas klaidas (268)

Premjeras Saulius Skvernelis teigė esąs tikras, kad iš socialdemokratų nuskambės siūlymas...

Vilniuje porą metų stovi nenaudojamas automobilis: ką daryti? (16)

Vilniuje, prie Narduvos g. 24 individualaus namo sklypo ribos jau porą metų stovi apleistas ir...

Gavę sąskaitas pakraupę gyventojai apgulė savivaldybę (242)

Kėdainių rajono savivaldybėje – tikras chaosas. Šį kartą savivaldybės administracija ir jos...

Palangoje ieškojo suknelės vestuvių šventei: norėjosi apsisukti ir grįžti atgal į Vilnių (11)

Palangoje yra nemažai drabužių parduotuvių su nemenku prekių asortimentu. Pasidarė įdomu, ar...