Nors prieš rinkimus dabartinis premjeras Rolandas Paksas žadėjo įvesti naktinį 4 centų už kilovatvalandę elektros energijos tarifą, šiandien šis pažadas jau užmirštas. Nei dieninis, nei naktinis tarifai tikrai nemažės - priešingai tik didės.
Šviesa
Bendrovės “Lietuvos energija” privatizavimo patarėjai Vyriausybei jau pateikė keletą modelių, kada ir kiek reikėtų didinti elektros energijos kainą. Vyriausybė turės pasirinkti, ar elektros kainą kasmet (įskaitant šiuos metus) didinti po 5-10 proc., ar iš karto padidinti 40-čia proc. Šiandien elektros kilovatvalandė mūsų šalyje kainuoja vidutiniškai 26 centus.

Didelė tikimybė, jog jau netolimoje ateityje ji kainuos 37 centus. Pramonininkų konfederacijos prezidentas Bronislovas Lubys ateitį piešia dar juodesnėmis spalvomis. Anot jo, po trejų metų elektra Lietuvoje kainuos tiek pat, kiek Vokietijoje - apie 60 lietuviškų centų. O dėl to brangs ir visa Lietuvos gamintojų produkcija.

Analogiška situacija ir dujų ūkyje. Kadangi Lietuvos dujų ūkis gana susidėvėjęs, o Vyriausybė už parduodamas “Lietuvos dujas” nori gauti kuo didesnę pinigų sumą, panašu, kad arba prieš privatizavimą, arba po jo bus didinama dujų kaina, kad dujų ūkis būtų patrauklesnis investuotojams.

Be to, dujų kaina priklauso ir nuo Rusijos nuotaikų. Jei Rusija sugalvos dujas Lietuvai pardavinėti už tokią pat kainą kaip Lenkijai ar Vokietijai, eiliniai Lietuvos vartotojai už jas mokės gerokai daugiau, nei moka šiandien. Neseniai buvo pareikšta, kad netolimoje ateityje didės ir vandens kaina, esą bus įvestas abonentinis mokestis.

Nustebino atsakingų asmenų pareiškimai, kad esą vėl gali reikti grįžti prie senosios tvarkos, kai žmonės mokėdavo ne pagal vandens skaitiklių parodymus, o pagal centralizuotą tvarką, kuomet viso sunaudoto vandens kiekis padalinamas visiems gyventojams ir nurodoma, kiek reikia mokėti.

Beje, R.Pakso Vyriausybė elgiasi labai nekorektiškai - ji neįspėja gyventojų apie gresiančius elektros, dujų, vandens tarifų padidėjimus. Ne tik Vyriausybė, bet ir žmonės savo gyvenimą planuoja, ir jiems labai norisi iš anksto sužinoti, kaip dažnai ir kiek procentų brangs elektra, dujos, šaltas ar karštas vanduo, kuo geriau apšidyti savo būstą.

Vyriausybės sprendimai Lietuvos gyventojus užgriūna, kaip stichinės nelaimės - štai susimontuoja koks žmogelis savo automobilyje dujinę įrangą ir sužino, kad po mėnesio dėl akcizo mokesčio dujos gerokai pabrags. Arba įsirengia koks tautietis elektrinį šildymą ir sužino, kad nuo liepos mėnesio elektra gerokai pabrangs. Gal žinodami apie gresianti pabrangimą, tiek vienas, tiek kitas būtų elgęsi kitaip?

Vakarų Europos ir Skandinavijos šalyse išplitusi visai kitokia praktika. Pavyzdžiui, Šveicarijoje, Danijoje, ar Švedijoje valstybiniu lygiu nuspręsta, kad elektra yra prioritetinis energijos šaltinis. Ten elektra pigesnė net nei Lietuvoje ir žmonės bei įmonės skatinami jos vartoti kuo daugiau. Kitos valstybės - priešingai - prioritetiniu energijos šaltiniu pasirenka dujas.

Tuo tarpu Lietuvoje aiškumo visiškai nėra. Iš R.Pakso priešrinkiminių kalbų lyg ir buvo susidaręs vaizdas, kad mūsų šalyje elektra turėtų būti prioritetinis energijos šaltinis, mat mes turime atominę elektrinę, kuri neturi kur dėti elektros energijos pertekliaus ir reikia skatinti žmones vartoti kuo daugiau elektros energijos. Tačiau dabar paaiškėjo, kad R.Paksas prieš rinkimus tik fantazavo.

Elektros kainos Europoje 2000 metais: (Vienos kilovatvalandės kaina (LT); už vidutinę algą tiek kilovatvalndžių elektros energijos gali nusipirkti tos šalies pilietis)

Lenkija 0,29 Lt 6 125 kWh Čekija 0,29 Lt 4 662 kWh Rusija 0,07 Lt 4 750 kWh Vengrija 0,33 Lt 3 478 kWh Vokietija 0,55 Lt 18 667 kWh Prancūzija 0,33 Lt 22 989 kWh Italija 0,37 Lt 18 540 kWh Graikija 0,33 Lt 16 700 kWh Ispanija 0,29 Lt 17 425 kWh Dž. Britanija 0,37 Lt 30 000 kWh Lietuva 0,26 Lt 4 373 kWh

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (47)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (42)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (3)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (37)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (99)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (98)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1138)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (56)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (89)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (5)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...