Priartėjus prie metų slenksčio, ima spėlioti ne tik astrologai. Kas mūsų laukia 2005-aisiais, „Laikui“ bando padėti numatyti žinomi ekonomikos ekspertai.
Pinigai, eurai, progresas, pelnas, procentai
© Corbis/Scanpix
Didelių permainų ekonomikos ekspertai neprognozuoja. Šalies ekonomika tebekils, tik ne tokiais sparčiais tempais, kaip iki šiol. Žmonių irgi laukia geresnis gyvenimas, ir tai jie turėtų pajusti tiesiogiai – realiomis pajamomis. Pasaulyje ir toliau galynėsis euras su doleriu, ir sėkmė, bent kol kas, bus ne pastarojo naudai.

Pastatyta ant dolerio

Kaip teigia Prezidento patarėjas ir „Vilniaus banko“ prezidento patarėjas dr. Gitanas Nausėda, 2005 m. nebus geresni pasaulio ekonomikai nei šie. Jis prognozuoja šiek tiek atslūgsiant įtampą tarptautinėje naftos rinkoje, todėl pigs degalai. Tačiau mūsų pagrindinis prekybos partneris – ES – negalės pasigirti sparčia plėtra, todėl šalies verslininkams, siekiantiems skverbtis į tenykštę rinką, teks parodyti daug išradingumo ir lankstumo.

Lietuvos banko Pinigų politikos departamento direktorius dr. Raimondas Kuodis mano, kad 2005 m. pasaulį gali sudrebinti staigus JAV dolerio kurso euro atžvilgiu kritimas. G.Busho administracija vykdo pernelyg neatsakingą biudžeto politiką, žmonės, galima sakyti, netaupo. Todėl JAV turi didelį prekybos deficitą, kurį finansuoja kitos pasaulio šalys, pirkdamos JAV vertybinius popierius.

R.Kuodis teigia: „Jei dėl kokių nors priežasčių pasaulis sumažins savo norą tuos popierius pirkti, JAV doleris smarkiai kris, palūkanų lygis JAV gerokai pakils, o tai gali lemti ir akcijų rinkos žlugimą (kaip 1987 m. spalį). Toks scenarijus neišvengiamai lemtų pasaulinę krizę. Ji ištiktų ir Europą, nes euro kursas labai pakiltų. Jei blogai Europai, negerai ir Lietuvai, nes mes daugiausia eksportuojame į ES šalis“.

Pasak eksperto, šis „juodasis“ scenarijus gali ir nepavykti. Pasaulyje pastaraisiais dešimtmečiais tik dukart – 1985 ir 1987 m. – galingiausių valstybių vadovai politiniais sprendimais koregavo dolerio kursą. Pirmąkart stabdė jo kilimą, o po dvejų metų – gelbėjo nuo kritimo. Taigi dolerio likimas nėra vien finansų rinkų rankose.

Ekonomikos instituto direktorius akademikas Eduardas Vilkas nelinkęs baimintis dėl pasaulio ekonomikos. Nors didžiosiose Europos valstybėse ekonomika kyla vangiai, pasaulyje jos kilimas – gana žymus. Tai lemia dviejų didžiųjų ekonomikų – Kinijos ir Indijos – spartūs plėtros tempai. Pašnekovo nuomone, pasaulio ekonomikos augimo tempai gali siekti per 3 proc. Šiemetinės tendencijos turėtų išsilaikyti ir Rusijoje bei Ukrainoje.

Blogoji naujiena – infliacija

Akademikas E. Vilkas ir Lietuvoje nenumato didelių katastrofų. Jo nuomone, labai svarbu, kaip plėtosis eksportas. Anksčiau jis kasmet didėdavo beveik po 20 proc. Išlaikius bent keliolikos procentų eksporto didėjimą, atitinkamai turėtų nesikeisti ir ekonomikos plėtros tempai. „Na, gal 9 proc. nebus, bet apie 7 proc. BVP turėtų išlikti, – prognozuoja akademikas ir priduria: – Kol kas ekonomikos vystymosi lėtėjimo požymių nesimato.“

Panašius skaičius brėžia ir G. Nausėda. Jo manymu, realistinis scenarijus ateinančiais metais – lėtesnė nei 2003 m., tačiau panaši kaip ir 2004 m. ekonomikos plėtra. „Manau, kad 6,5 proc. BVP augimas per metus yra patenkinamas rezultatas, – teigia pašnekovas. – Nerimą kelia tai, kad pradėjo didėti infliacija, kuri turės neigiamų pasekmių vidaus vartojimui. Be to, didėja įmonių gamybos sąnaudos, kurios „tirpdo“ pelningumą. O pablogėjus finansiniams rodikliams, įmonės gali mažiau investuoti.“

Analitiko nuomone, ateina metas, kai valstybė turėtų ypač susirūpinti Lietuvos verslo konkurencingumu. Tačiau deklaruoti naujosios Vyriausybės ketinimai didinti mokesčių naštą rodo, kad konkurencingumui nėra teikiamas prioritetas.

„Bus dvi naujienos: viena bloga, kita – gera. Galime tikėtis blogų naujienų iš energetikos sektoriaus. Nuo 2005 m. pradžios nebeveiks pirmasis Ignalinos atominės elektrinės blokas, todėl Lietuva praktiškai negalės eksportuoti elektros energijos. Be to, nuo kitų metų brangs elektra vidaus vartotojams. Tikėtina, kad dėl „Jukos“ problemų sutriks ir naftos tiekimas į „Mažeikių naftos“ perdirbimo įmonę bei Būtingės terminalą. Visa tai gali gerokai sulėtinti Lietuvos ekonomikos augimą“, – teigia dr. R. Kuodis.

Jo nuomone, gera naujiena yra susijusi su ES. Kitąmet pinigų upė į Lietuvą bus gerokai platesnė. Tai gerokai sušvelnins neigiamų pokyčių reikšmę ekonomikai.

Dalysis pyragą

Dr. R. Kuodžio teigimu, ilgai dirbančių žmonių pajamos priklauso nuo darbo našumo, kuris ir apsprendžia ekonomikos pyrago dydį. „To pyrago dalis, tenkanti dirbantiesiems, gali kisti dėl bendrosios ekonomikos padėties. Jei nedarbas mažės taip greitai, kaip pastaraisiais metais, darbuotojams atiteks vis didesnė jo dalis, nes derybose verslininkai darbuotojų jau nebegalės gąsdinti, kad už įmonės tvoros laukia šimtai norinčių dirbti. Tikiuosi, kitais metais dirbantieji jau gaus didesnę dalį to pyrago“, – viliasi ekspertas.

Pensininkų padėtis priklauso nuo to, kiek valstybė surenka mokesčių. Lyginant su ES šalimis, Lietuva juos surenka prasčiausiai, todėl ir vidutinė pensija sudaro tik trečdalį vidutinio atlyginimo, o ne du trečdalius, kaip kitose Europos šalyse. Pensininkų padėtį iš esmės gali pagerinti tik mokesčių sistemos reforma.

Akademikas E.Vilkas net neabejoja, kad realios gyventojų pajamos didės vien dėl kylančios ekonomikos. Kita vertus, gana daug tautiečių emigravo, todėl Lietuvoje ima trūkti darbo jėgos, ypač statybose. Norėdami prisivilioti žmogų, darbdaviai priversti mokėti daugiau.

Prezidento patarėjo G. Nausėdos nuomone, nepaisant gana miglotos makroekonominės perspektyvos, paprastam piliečiui 2005 m. turėtų būti laipsniško gyvenimo lygio kilimo laikotarpis. Tebemažės nedarbas, o atlyginimai didės sparčiau nei kainos. Analitikas mano, kad ateinančiais metais dar tikrai nebus įvestas nekilnojamojo turto mokestis.

Vis sudėtingesnė bus socialines pašalpas ir išmokas gaunančių žmonių padėtis – augant infliacijai, pinigų perkamoji galia gali labai sumažėti. Pašnekovas skatina būti pilietiškus ir spausti Vyriausybę, kad indeksuodama pažeidžiamų visuomenės grupių pajamas, ji padėtų žmonėms išgyventi sunkius infliacijos padarinius.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pustuštėje „Karklėje“ – gausus „nelegalių radinių biuras“ (24)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (2)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Papasakojo, ką patyrė per išpuolius Ispanijoje: britų aktorė slėpėsi restorano šaldytuve (4)

Per Barseloną supurčiusį išpuolį aktorė Laila Rouass, besifilmuojanti „BBC One“ kanalu...

Artėjančio šaltojo sezono mados: neišsižadėkite rudų atspalvių (3)

Nors įdegis dažniausiai asocijuojasi su vasara, atėjus rudeniui gelsvai rusva spalva tikrai...

Apie prezidento postą svajojusiam J. Petraičiui – ypatinga žinia iš teismo (86)

Prieštaringai vertinamas Australijoje gimęs milijonierius, kolekcininkas, 2002 m. Lietuvos...

Erdvėlaiviai „Voyager“ paruošti atvesti ateivių į Žemę (4)

Netrukus astronomijos mėgėjai turės progą švęsti – „ Voyager “ programai sukanka 40 metų....

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (29)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Vokietijoje per išpuolį subadyti du žmonės, vienas jų mirė (153)

Vokietijos vakariniame Vupertalio mieste du žmonės penktadienį buvo subadyti, vienas jų –...

Dauguma bėgiojančių žmonių susiduria su ta pačia problema: kaip jos išvengti (2)

Rugpjūčio pradžioje „ Eurovaistinės “ užsakymu tyrimų bendrovės „Synopticom“ atlikto...