Kai suserga mažylis, nori nenori, kartais tenka gultis į ligoninę. Kokia guldymo tvarka? Ką pasiimti? Konsultuoja VU Vaikų ligoninės gydytoja vaikų neurologė daktarė Jurgita Grikinienė.
© Corbis/Scanpix
Pasidomėkite iš anksto

Susirgus mažyliui, pirmiausia reikia kreiptis į tą pirminės sveikatos priežiūros įstaigą (polikliniką, šeimos sveikatos centrą ar kt.), kurioje esate prisiregistravę ir kurioje lankotės pas vaikų gydytoją. Visada naudinga iš anksto pasitarti su savo vaikų gydytoju, ką daryti, jei tektų kreiptis dėl ūmios ligos, ir kokia yra gydytojo bei greitosios pagalbos iškvietimo į namus tvarka.

Verta žinoti savo gydytojo darbo grafiką, registratūros ar gydytojo kabineto telefono numerį, laiką, kuriuo budi kiti jūsų poliklinikos gydytojai (jie būna visą dieną, taip pat ir šeštadieniais). Taigi, jeigu staiga susirgs mažiukas, jūsų arba budintis gydytojas apžiūrės jį namuose ar poliklinikoje ir nuspręs dėl tolesnio gydymo taktikos. O jei liga sunki, išrašys siuntimą į ligoninę. Jei jūsų pirminės sveikatos priežiūros įstaiga nedirba, į namus galima kviesti greitąją pagalbą.

Būtini daiktai

■Vykstant į bet kurią gydymo įstaigą reikia turėti vaiko dokumentą su jo asmens kodu, kompensuojamųjų vaistų knygelę ir siuntimą (jei atvykstate siųsti savo vaikų gydytojo).

■Reikia turėti ir higienos reikmenis: muiliuką, rankšluostį, servetėlių, tualetinio popieriaus, dantų šepetėlį, dantų pastos ir t. t.

■Bus reikalingos šlepetės, patogūs dieniniai drabužiai (geriausi yra minkšti medvilniniai, nespaudžiantys) ir naktiniai drabužiai, pižama.

■Vyresniam vaikui ir, žinoma, mamai pravers chalatas.

■Jei gulatės su kūdikiu, būtinai turėkite jo buteliuką, žinduką, mišinuką (jei juo maitinate) ar specialius maisto produktus (jeigu tokius vartojate), kūdikio drabužėlių, sauskelnių, higienos priemonių.

■Visada verta turėti savo puodelį, dubenėlį, valgymo įrankius.

■Nepamirškite pasiimti vaiko mėgstamų žaislų, knygelių. Vyresniems vaikams ir tėvams pravers knyga, žurnalas, mezginiai – žodžiu, viskas, kas padėtų užsimiršti ir maloniau leisti kartais prailgstančias valandas ligoninėje.

„Vitaminas M“ ir kiti mylimukai

Sergančiam vaikui labai svarbu jaustis saugiam. Nesaugus, ilgalaikį stresą patiriantis vaikas sveiksta blogiau. Saugumo jausmą suteikia tik šalia esanti mama (ją gydytojai kartais vadina vitaminu M) ir mėgstamas žaisliukas. Net jei žaisliukas ir būna apčiaudėtas bei apkosėtas, jis„serga“ ta pačia liga kaip ir jo mažasis šeimininkas, taigi daugiau kuo nors vaikučio užkrėsti negali.

■Mažyliai iki trejų metukų visada guldomi kartu su mama ar tėčiu, vienu įtėvių ar globėjų. Jei vaikas vyresnis, paisoma įvairių sąlygų, tačiau pagal Vaiko teisių konvenciją ir kitus įstatymus vaiko nuo tėvų jėga niekas atskirti negali. Ligoninėje svarbiausi yra sergančio vaiko poreikiai, todėl žiūrima, kaip geriau jam.

■Nedarbingumo pažymėjimas ar medicininė pažyma yra išduodama vienam tėvų, įtėvių arba globėjų. Todėl apsvarstę šeimynines aplinkybes patys turite nuspręsti, kuriam gultis į ligoninę, kuris geriau prižiūrės sergantį vaiką. Jeigu darbo grafikas leidžia neimti nedarbingumo pažymėjimo, tada vaiką slaugyti galima keičiantis mamai su tėčiu ar seneliais.

■Paprastai kartu su mažyliu paguldytam asmeniui yra skiriama atskira lova, taip pat jis gali naudotis ligoninės skyriuje esančiomis higienos patalpomis (tualetais, vonia, dušu).

■Pagal dabar galiojančią tvarką, jei vaikas dėl sunkios ligos ar būklės gydomas reanimacijos ar intensyviosios terapijos skyriuje, tėvai su juo kartu neguldomi ir nedarbingumo pažymėjimas tam laikotarpiui nėra išduodamas. Tėvai visada gali ateiti ir pasikalbėti su gydytoju, pabūti prie vaikučio, žinoma, paisoma jo sveikatos.

Maitinimo ypatumai

Pagal dabartinę tvarką vaikams yra skiriamas visas maitinimas. Kartu su vaikučiu paguldytas asmuo, jeigu mažyliui dar nėra vienų metukų, taip pat maitinamas ligoninės maistu. Jeigu slaugomam vaikui yra daugiau kaip vieni metukai, tėvai maistu turi pasirūpinti patys. Gali jo atsinešti iš parduotuvės, ligoninės kavinės ar pan. Ligoninėse būna šaldytuvai, skirti ligonių ir juos slaugančių asmenų maistui laikyti, todėl tėvai gali jais pasinaudoti.

■Ligoniukui nerekomenduojama nešti greitai gendančių maisto produktų, ypač daug. Nors ligoninėse ir yra ligonių maistui skirti šaldytuvai, vaikai paprastai atnešto maisto greitai nesuvalgo, pamiršta jį įdėti į šaldytuvą ir tas pradeda gesti.

■Jei nešate šviežią maistą, pavyzdžiui, mėsytę, sriubą, mišrainę, blynelius ir t. t., neškite tik vieną porciją ir pasistenkite ją greitai sumaitinti.

■Nerekomenduojama nešti bulvių traškučių, gazuotų limonadų, daug saldumynų, nes jie gali pakenkti vaiko sveikatai.

■Nereikia nešti daug maisto, nes kai kurie vaikai dėl streso, kad guli ligoninėje, ar lėtai slenkančio laiko, yra linkę persivalgyti ir dėl to turi virškinimo bėdų. Apie vaiko mitybą rekomenduočiau pasikalbėti su gydytoju.

Mokslai ligoninėje

Sergantys mokinukai galimybę mokytis padedami specialistų turi ne visose ligoninėse. Antai Vilniaus universiteto Vaikų ligoninėje gulintys vaikai yra mokomi asmeniškai, laisvu nuo tyrimų ir procedūrų metu. Jei vaiko sveikatos būklė leidžia, į palatas ateina atskirų dalykų mokytojai ir tęsia mokslus, net rašo pažymius, kad grįžęs po ligos mokinukas lengviau galėtų įsilieti į savo klasę ir nuo jos per daug neatsiliktų.

Naujame, rugsėjo mėnesio, žurnalo „Tavo vaikas“ numeryje skaitykite:

„Batukai gydytojai“. Kada tikrai reikia ortopedinių batukų ar vidpadžių? Kaip juos įsigyti? Kiek kainuoja?

„Kas sauskelnėse?“. Keičiant sauskelnes verta žvilgtelėti ir kas jose.

100 klausimų – 100 atsakymų: „Mažieji maugliai“. Kokį gyvūną rinktis, kaip jį auklėti, kad būtų ne priešas, o draugas.

„Keturi ar vienas?“. Į klausimą mėgina atsakyti daugiavaikė mama Julija ir vienturtį auginanti Ieva.

„Svajonių dukra“. Buvusi dainininkė Edilija Šliauderienė, geriau žinoma Geltonos vardu, atvirauja apie laukimą, gimdymą, nelengvą dukrytės Lelos būdą ir ateities planus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ispanijoje įvykdyta dar viena ataka: nušauti penki teroristai, vilkėję mirtininkų liemenes sužeisti septyni žmonės (380)

Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į...

Atrakcijos Palangoje, kurios paįvairins poilsį prie jūros

Mėgstame sakyti – prie jūros per mažai pramogų arba tam reikia daug pinigų. Netiesa! Atrakcijų...

E. Jakilaitis: paskutinė mano laida, kurią rekomendavau pažiūrėti šeimai, buvo su R. Karbauskiu (69)

Trečius metus iš eilės DELFI vykdomame projekte „Lietuvos įtakingiausieji 2017“...

N. Vasiliauskaitė. Daugiau nei nužudymas, mažiau nei pergalė (6)

Įvykiai Virdžinijoje daugelyje reportažų pristatomi kaip smurtingosios ultradešinės susidūrimo...

Lėktuvnešio apsauga kelia abejonių: ant jo nutūpęs dronas liko nepagautas (65)

„HMS Queen Elizabeth“ lėktuvnešis – naujas, modernus ir didelis Jungtinės Karalystės...

Apklausa: konservatoriai jau lenkia valstiečius (330)

Opoziciniai konservatoriai pagal populiarumą aplenkė valdančiąją Lietuvos valstiečių ir...

Mirė Lietuvos futbolo federacijos komunikacijos vadovė V. Zizaitė (10)

Rugpjūčio 18-ą dieną po ilgos ir sunkios ligos mirė Lietuvos futbolo federacijos (LFF) ilgametė...

Papasakojo, kaip išsirinkti skaniausius vaisius ir daržoves (2)

8 iš 10 Lietuvos gyventojų vaisių ir daržovių kokybę vertina remdamiesi vien jų išvaizda....

Keisis atliekų tvarkymas: pokyčius pajus kiekvienas gyventojas (47)

Visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, greitai augant vartojimui planuojama, kaip spręsti sparčiai...