Estija per sekmadienio referendumą tvirtai nubalsavo už prisijungimą prie turtingo demokratinių Europos valstybių bloko, galutinai nutraukdama saitus su savo sovietine praeitimi. Suskaičiavus visus balsus, šalies rinkimų komisija paskelbė, kad už narystę Europos Sąjungoje (ES) balsavo 66,92 proc. (369 611 piliečių), o jai nepritarė 33,08 proc. rinkėjų (182 611).
Euroreferendume iš viso dalyvavo 63,4 proc. 865 tūkst. rinkėjų, turinčių balsavimo teisę.

"Pavasaris atėjo į Estiją - mes grįžome į Europą", - pareiškė ministras pirmininkas Juhanas Partsas.

"Mes pasiekėme tai, dėl ko kovojome pastaruosius dvylika metų", - jam antrino prezidentas Arnoldas Ruutelis (Arnoldas Riūtelis).

Plebiscitas Estijoje vyko tą pačią dieną, kaip ir bendros ES valiutos oponentų pergale pasibaigęs referendumas dėl euro įvedimo Švedijoje, kuri gedi nežinomo užpuoliko nužudytos savo užsienio reikalų ministrės Annos Lindh (Anos Lind).

Nors šalies parlamentas neprivalo vadovautis šio referendumo rezultatais, jie daugeliui vainikuoja dešimtmetį trukusias pastangas paversti šią mažą Baltijos valstybę dinamiška demokratine Europos šalimi.

Alus liejosi laisvai valdančiosios partijos "Res Publica" būstinėje, o kiti susirinko švęsti referendumo rezultatų Talino istoriniame senamiestyje. Tačiau žmonės nereiškė ypatingo džiūgavimo, nes dauguma tikėjosi, kad Estija pritars euronarystei.

Estija bus viena mažiausių išsiplėtusios ES šalių, tačiau politikai pabrėžia, kad prisijungimas prie bloko suteiks galimybę šiai 1,4 mln. gyventojų turinčiai šaliai daryti kur kas didesnę įtaką priimant sprendimus.

Eurošalininkai ir dešinioji valdančioji koalicija tvirtino, kad šalies eurointegracija ne tik suteiks naują impulsą ekonomikai, tačiau taip pat leis Estijai sutvirtinti pozicijas Europoje, apsaugoti savo 1991 metais atgautą nepriklausomybę ir galutinai atsikratyti Rusijos įtakos.

"Aš manau, kad Estijos balsavimas turės įtakos apsispręsti latviams balsuoti "taip", - sakė Latvijos prezidentė Vaira Vykė-Freiberga. - Dabar Latvijos laikas užbaigti Baltijos kelią, kuris prieš 12 metų prasidėjo su mūsų nepriklausomybe".

Agitacinės kampanijos metu dažniausiai buvo akcentuojama, kad nepritarus narystei ES, Estijai grės skaudūs ekonomikos padariniai, saugumo vakuumas ir galimybės reikšti savo nuomonę Europos reikaluose praradimas.

Į Talino sėkmingai organizuotą agitacinę kampaniją aktyviai įsitraukė Europos valstybių lyderiai, verslo ir nevyriausybinių organizacijų atstovai.

Nors euroskeptikai,būgštavę, kad dėl ES biurokratijos gali nukentėti Estijos liberali ekonomika, kaltino Vakarų šalių vadovus ir politikus kišimusi į Estijos vidaus reikalus, šie ne kartą ragino estus "nepavėluoti į traukinį".

Referendume balsuoti už prisijungimą prie ES šalies rinkėjus ragino ir Estijos Liuteronų Bažnyčia, nors tai ir suerzino kai kuriuos jos vadovus, kurie nenorėjo užsitraukti euroskeptikų pykčio. Tuo tarpu Estijos Rusų ir Graikų Ortodoksų Bažnyčios užėmė neutralią poziciją.

Estija yra priešpaskutinė tarp devynių šalių kandidačių, kuriose dėl prisijungimo kitų metų gegužės 1 dieną prie ES, išsiplėsiančios iki 25 narių, yra rengiami plebiscitai. Slovėnijos, Vengrijos, Lietuvos, Slovakijos, Lenkijos, Čekijos ir Maltos piliečiai referendumuose jau pritarė savo šalių narystei ES, o Kipras nerengia plebiscito.

Euroreferendumų maratoną užbaigs kaimyninė Latvija, kuri balsuos kitą savaitgalį. Analitikai sako, kad Estijos "taip" turėtų būti labai padrąsinti ES šalininkų stovyklą Latvijoje, kurioje euroskeptikų ir eurooptimistų jėgos kol kas yra apylygės.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pavalgęs A. Užkalnis sako, kad Nidą metas branginti, kol visai užbrangs (46)

Žinau, žinau, šiandien ne toks sekmadienis, kad galima būtų ramiai apie Nidą rašyti: nebėr tų...

Trečdalis menopauzės sulaukusių moterų turi šią „dovaną“: ginekologas paaiškino, kada reikia sunerimti (15)

Daugelis moterų net neįtaria, jog jų gimdoje vystosi miom a. O dažniausiai jas atlikti padeda...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (158)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Greitai uždirbti iš savo buto gali ne visi: ko labiausiai reikia? (1)

Lietuvoje, ypatingai didmiesčiuose ir kurortuose, populiarėja trumpalaikės nuomos verslas. Jį...

Sąmokslo teorijų karalienė: kas slypi už kalbų apie slapta pasaulį valdančius žmones (384)

Mito apie iliuminatus atsiradimo istorija atskleidžia, kaip šiandien gimsta melagingos žinios, o...

Skaitmeninės legendos: A. Sabonis ir Š. Marčiulionis žais tarp visų laikų NBA geriausiųjų? (3)

Vasarai artėjant prie pabaigos NBA vaizdo žaidimų kūrėjai atskleidžia vis daugiau paslapčių...

„Velomaratono“ dalyviai slysčiojo lietaus išpraustame Vilniuje, bet gerino pernykščius rezultatus (18)

Sekmadienį aštuntą kartą startavo masiškiausias šalyje dviračių sporto renginys...

Sugriuvus automobilių stovėjimo aikštelei, mašinos pakibo ore (17)

Nottinghamo centre, įgriuvus daugiaaukštei automobilių aikštelei, dalis joje stovėjusių mašinų...

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (145)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (44)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...