Didysis Europos trejetas šeštadienį rengiamame viršūnių susitikime po ilgus mėnesius trukusių aštrių nesutarimų dėl Irako ir ES politikos mėgins atkurti vieningą Europos Sąjungos (ES) vadovybę.
Jacques Chirac ir Gerhard Schroeder
© EPA-ELTA
Tačiau įsivyravęs nepasitikėjimas tarp, viena vertus, Didžiosios Britanijos ministro pirmininko Tony Blairo (Tonio Blero) ir, kita vertus, Prancūzijos prezidento Jacques'o Chiraco (Žako Širako) bei Vokietijos kanclerio Gerharado Schroederio (Gerhardo Šrėderio), nepalieka daug vilčių, kad jiems pavyks įveikti visus nesutarimus dėl Irako.

Ekspertai mano, jog jie daugiausiai dėmesio skirs pastangoms surasti vieningą nuomonę artėjančiose sunkiose derybose dėl rengiamos ES konstitucijos bei dėl Europos gynybos bendradarbiavimo, taip pat sieks pagerinti pašlijusius asmeninius santykius.

"Susitinkama ne dėl Irako. Skirtumai per dideli. Tačiau Blairas suvokia, kad jam kelia problemų atsiskyrimas nuo Prancūzijos ir Vokietijos, todėl jis norėtų atgaivinti trišalius santykius", - teigė Londone įsikūrusio Europos reformų centro direktorius Charlesas Grantas (Čarlzas Grantas).

Diplomatai sakė nepuoselėti didelių vilčių, jog per dvi valandas Berlyne vyksiantį susitikimą pavyks pasiekti kokį nors susitarimą dėl JT rezoliucijos, numatančios Jungtinių Tautų būsimą vaidmenį Irake ar suvereniteto perdavimo irakiečiams, nors vylėsi, kad pozicijas pavyks suartinti.

Viešas lyderių ginčas dėl Irako šių metų pradžioje sudavė stiprų smūgį pastangoms kurti bendrą Europos užsienio politiką.

Kitą savaitę Niujorke tiek J.Chiracas, tiek G.Schroederis, kurie griežtai prieštaravo karui Irake, atskirai susitiks su JAV prezidentu George'u W.Bushu (Džordžu V.Bušu).

Su G.Schroederiu G.W.Bushas susitiks pirmą kartą po ilgiau nei metus trukusių nesutarimų. Jungtinės Valstijos Prancūziją ir Vokietiją iškoneveikė dėl to, kad šios neparėmė jų karo, kurio metu buvo nuverstas Saddamo Husseino (Sadamas Huseinas) režimas.

PRARASTAS PASITIKĖJIMAS

T.Blairas, kuris yra artimiausias G.W.Busho sąjungininkas, po kilusio skandalo dėl prieštaringai vertinamų žvalgybos duomenų panaudojimo karo būtinybei pagrįsti, prarado daugelio savo šalininkų pasitikėjimą, o dabar jo veiksmai nagrinėjami teisminiame tyrime.

"Irako konfliktas parodė, kaip skyla Europos Sąjunga, ypač transatlantinių santykių klausimu. Dabar pagrindinis tikslas yra užtaisyti šiuos įskilimus", - teigė Sabine von Oppeln (Sabinė fon Opeln), Europos politikos ekspertė iš Berlyno Laisvojo universiteto.

Prancūzija, Vokietija, Belgija ir Liuksemburgas supykdė Britaniją ir JAV, kai susitarė įsteigti atskirą nuo NATO Europos karinio planavimo būstinę.

Diplomatų teigimu, T.Blairas mėgins įtikinti G.Schroederį ir J.Chiracą atsisakyti ar sušvelninti šio plano "toną" ir taip išsklaidyti JAV nepasitikėjimą Europos gynybos planais. Savo ruožtu Britanija siūlo įsteigti ES planavimo padalinį NATO.

Nors teigdami, kad T.Blairas taip atkakliai remdamas G.W.Bushą nieko nelaimėjo, Prancūzijos pareigūnai pripažino, kad Europos gynybos integracija be Britanijos yra beprasmiška.

"Blairas yra vienintelis, galintis kalbėti su amerikiečiais, nors ir tada neaišku, ar jie jo klauso", - sakė vienas aukšto rango prancūzų diplomatas.

Pasak Ch.Granto, visi trys lyderiai yra suinteresuoti apginti siūlomas ES konstitucines reformas prieš mažesnes valstybes nares, kurios norėtų išlaikyti didesnę įtaką balsuojant nepaisydamos savo gyventojų skaičiaus ar ekonominės galios.

Ispanijos ir Italijos lyderiai, kurie taip pat rėmė JAV vadovaujamą karą Irake, trečiadienį sulaukė žiniasklaidos priekaištų, jog jie nebuvo pakviesti į susitikimą Berlyne.

Ispanijos užsienio reiklų ministrė Ana Palacio (Ana Palasijo) paneigė, kad Vokietija ir Prancūzija atsuko nugarą Jose Mariai Aznarui (Chosė Marijai Asnarui). Norėdamas bent kiek sušvelninti kartėlį, T.Blairas pasikvietė Ispanijos ministrą pirmininką sekmadienį į susitikimą savo užmiesčio rezidencijoje.

"Kiekvieno visur nepakviesi ... Tai Vokietijos pasiūlytas darbo susitikimas, kuriame Prancūzija ir Jungtinė Karalystė, dvi svarbios Europai kurti valstybės, galėtų įveikti savo pozicijų skirtumus", - žurnalistams Madride teigė A.Palacio.

Italijos ministras pirmininkas Silvio Berlusconi (Silvijus Berluskonis), kurį dienraštis "Corriere della Sera" sukritikavo praradus progą pademonstruoti iniciatyvą, kol Italija pirmininkauja ES, pareiškė, kad susitikimas Berlyne yra gera idėja siekiant įveikti nesutarimus.

"Tai neformalūs pietūs, siekiant išsklaidyti debesis, susitelkusius virš Prancūzijos ir Vokietijos bei Britanijos", - sakė jis žurnalistams.

Ankstesnis mėginimas surengti trijų lyderių susitikimą 2001 metų spalį sukėlė nuoskaudų, ir virto farsu, kai į T.Blairo surengtą vakarienę mėgino įsiprašyti kitos valstybės.

Nuo to laiko Prancūzija ir Vokietija atgaivino artimesnius santykius, o ryšiai su Britanija ėmė šlyti dėl ES reikalų, transatlantinių santykių bei karo Irake.

"Britanija nerimauja dėl vėl įsižiebusios aistros labai artimuose Prancūzijos ir Vokietijos santykiuose. Britus sutuoktiniai į svečius kviečia tik retkarčiais, tik kai reikalinga pagalba sprendžiant kokius nors konkrečius klausimus, - teigė Ch.Grantas. - Tačiau britai žino, kad šiame susitikime nebus kuriama trišalė sąjunga vadovauti Europai, nes prancūzai ir vokiečiai nenori jų labai dažnai matyti".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (84)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (99)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (12)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (65)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (153)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

„Sostų karų“ žvaigždė E. Clarke prasitarė apie pasimatymų taisyklę

Garsiųjų „Sostų karų“ aktorė Emilia Clarke nuolat supama gandų. Tačiau nuolat...

A. Bagatskis mėgavosi lietuvių komplimentu Latvijos rinktinei

Latvijos nacionalinė komanda laimėjo didelį susidomėjimą kėlusias draugiškas rungtynes Rygoje...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (72)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (110)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Priežastys, kodėl apsilankius tualete vargina nemalonūs pojūčiai (2)

Deginimo pojūtis šlapinimosi metu yra vienas nemaloniausių dalykų. Štai kodėl svetainė...