Dviejų trečdalių europarlamentarų pritarimas pakeistosios Europos Komisijos (EK) sudėčiai - gera darbo pradžia, ketvirtadienį pareiškė būsimoji biudžeto ir finansinių programų komisarė Dalia Grybauskaitė. "Tai, kad gavome 449 balsus, rodo, jog du trečdaliai Europos Parlamento (EP) palaiko Komisiją, nori, kad ji būtų tvirta ir pradėtų darbą, o krizės daugiau nebūtų. Tai labai gera pradžia", - po balsavimo dėl EK sudėties pažymėjo komisarė.
Dalia Grybauskaitė
© AFP/Scanpix
Tačiau esą tik laikas ir pirmieji Komisijos sprendimai parodys, ar pirmininko Jose Manuel Barroso sprendimas pakeisti kelias kandidatūras ir perskirstyti dalį portfelių sustiprino šią instituciją.

"Noriu tikėti, kad apsivalymas įvyko visur - ir pakeitus Komisijos narių , ir EP pademonstravus demokratinę teisę išsakyti savo nuomonę", - žurnalistams sakė komisarė D. Grybauskaitė.

Ketvirtadienį D. Grybauskaitė sulaukė Lietuvos prezidento Valdo Adamkaus, premjero Algirdo Brazausko ir užsienio reikalų ministro Antano Valionio sveikinimų tapos komisare.

Jau kitą savaitę, lapkričio 25 dieną, naujajai EK teks apsispręsti dėl 2005 metų Europos Sąjungos (ES) biudžeto, vėliau - dėl tolesnės finansinės perspektyvos. Po balsavimo Europarlamente 2004-2009 metų kadencijos Komisijos sudėtį penktadienį raštu patvirtins ES Taryba. Iš karto po to naujieji komisarai formaliai pradės eiti pareigas.

Pirmadienį D. Grybauskaitė dalyvaus Bendrųjų reikalų taryboje ir Finansų kontrolės komitete vadinamuosiuose sutrumpintuose klausymuose. Lietuvos atstovė pripažino, kad jos darbotvarkė taps kur kas labiau įtempta. "Šoku tiesiai į vandenį pirmąją oficialaus darbo dieną", - juokėsi komisarė.

Ekonomistė ir diplomatė, buvusi Lietuvos finansų ministrė kadenciją baigiančioje ES vykdomosios valdžios struktūroje kartu su komisare Viviane Reding kuruoja kultūros ir švietimo klausimus.

D. Grybauskaitė patikino nesijaudinusi dėl savo galimybių likti biudžeto ir finansinių programų komisare, mat jos pasirengimas eiti šias pareigas EP nebuvo kvestionuojamas.

"Niekada nereikia būti įsitikinusiam šimtu procentų. Virė aštrios diskusijos, girdėjome kritiškų, personalizuotų pasisakymų. Bet matėme, kad derybos su politinėmis parlamento grupėmis vyko sėkmingai, todėl pritarimo tikimybė buvo didelė", - kalbėjo Lietuvos atstovė.

Pasak jos, ES narės į Komisiją delegavo nemažai stiprių, gabių pareigūnų. Tačiau sprendimų priėmimo procedūrą gali apsunkinti tai, kad joje dalyvauja ne tik EK, bet ir Europarlamentas bei ES Taryba.

ELTA primena, kad ketvirtadienį EP didele balsų persvara pritarė pakeistosios EK sudėčiai.

EK tenka svarbiausias vaidmuo iš visų bloko institucijų. Priešingai nei ES sudarančių valstybių vyriausybės, ji atstovauja ir vykdomajai, ir teisės aktų leidžiamajai valdžiai. Ši institucija turi vadinamąją iniciatyvos teisę - būtent čia parengiami visi dokumentai, kuriuos priima EP ir Ministrų Taryba.

Komisija yra atsakinga už organizacijos politikos įgyvendinimą. Kitaip tariant, ji rūpinasi programų finansavimo valdymu ir bloko biudžetu, taip pat turi lemiamą balsą svarbiose sferose, pavyzdžiui, konkurencijos politikoje arba pagalbos valstybėms klausimu.

Jei kuri nors narė nesilaiko Stojimo sutartyje numatytų įsipareigojimų ar ES teisės aktų, Komisija gali kreiptis į Teisingumo teismą. Be to, EK yra savotiška organizacijos atstovė tarptautinėje arenoje, pavyzdžiui, derantis su blokui nepriklausančiomis šalimis.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (157)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (91)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

V. Putinas spaudžia Baltarusiją dėl Baltijos šalių (245)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas didina spaudimą Baltarusijai nukreipti naftos krovinių...

Greitkelyje Vilnius – Kaunas vilkikas nuvažiavo nuo kelio: formuojasi kilometrinės spūstys (6)

Greitkelyje Vilnius – Kaunas vilkikas nuvažiavo nuo kelio. Sprogus padangai jis atsidūrė...

A. Užkalnis. Blogybių šaknis yra dviratininkai (241)

Nežinau, ar jūs pastebėjote, bet mūsų vasarėjančioje Lietuvoje (iki kitų metų tikrai...

Ėmė griežčiau tikrinti remontuojamus kelius: už broką skyrė baudų (40)

Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos griežtina kokybės...

Išgelbėtas kajaku į Rusiją Juodąja jūra plaukęs mokslininkas (2)

Turkijoje buvo išgelbėtas keliautojas ir mokslininkas iš Rumunijos Chirazi Marianas, kuris...

Papildomi eksperimentai: D. Adomaičiui tenka galvoti ne tik apie Europos čempionatą

Nors dabar Dainiaus Adomaičio galvoje daugiausiai vietos užima mintys apie artėjantį Europos...

Jautrūs plaukai: patarimai jiems plauti

DELFI Stilius jau rašė, kas kiek dienų reikėtų plauti sausus ir riebius plaukus, tačiau žmones...

7 vietos pasaulyje, kur žmonės valgė žmones (17)

Kanibalizmas anksčiau pasaulyje buvo gana paplitęs reiškinys, pasakytų antropologai. Kartais jį...