Europos komisarė Dalia Grybauskaitė tikina, kad Lietuva iš Europos Sąjungos (ES) per pirmus narystės metus pasiėmė viską, kas buvo įmanoma, įgijo daugiau pasitikėjimo, o per ateinančius 10 metų ji privalo pralenkti europinius vidurkius. Savo ruožtu buvęs vyriausiasis euroderybininkas Petras Auštrevičius žemdirbius vadina labiausiai iš ES pasipelniusiais ir ragina ypač rūpintis ES paramos skirstymo skaidrumu.
Dalia Grybauskaitė
© ELTA (V.Kopūsto nuotr.)
"Per 8 mėnesius Lietuva gavo 1,2 mlrd. litų daugiau negu sumokėjo. Galiu pasidžiaugti, kad ES ištesėjo įsipareigojimus, kurie buvo įrašyti į Lietuvos stojimo sutartį, ir kad Lietuva sugebėjo tuos pinigus pasiimti", - ketvirtadienį "Žinių radijo" laidai "Apskritas stalas" teigė D. Grybauskaitė.

Per pirmuosius narystės ES metus Lietuva, pasak jos, įgijo daugiau pasitikėjimo, įrodė, kad jos verslas gali konkuruoti ir lanksčiai reaguoti į aplinką ir kad "tikrai yra ne prastesnė negu kitos narės".

Biudžeto ir finansinių programų komisarės tvirtinimu, žmonių iš Lietuvos europinėse institucijose dirba net daugiau nei galėtų pagal šaliai priklausančias proporcijas. "Pačioje Europos Komisijoje ir kitose europinėse institucijose priimta daugiau kaip 150 žmonių, tai yra beveik dvigubai daugiau negu pagal proporcijas galėtume gauti per tą laikotarpį", - sakė D. Grybauskaitė.

Pokyčiai, anot jos, pastebimi ir Europos keliuose bei gatvėse. "Įdomi smulkmena, kad keliuose vis daugiau matome mašinų su lietuviškais numeriais, ir tai tikrai džiugina. O su lietuvių kalba gatvėse tikrai reikia kartais pasisaugoti, nes nežinai, kas tave gali išgirsti", - juokavo eurokomisarė.

Lietuva, jos teigimu, turi neužmiršti, kad yra lygiavertė šalis narė ir "nėra mažiau patyrusi", tačiau pirmoji pamoka šaliai yra būtinybė mažiau skųstis ir rimčiau dirbti.

D. Grybauskaitės žodžiais, negalima visko totaliai kritikuoti, reikia jausti savigarbą, kad sugebame dirbti. Žemesnius postus valstybės administravime užimantys darbuotojai, anot jos, dirba stabiliai, nepriklausomai nuo vyriausybių kaitos, ginčų ar konfliktų, todėl reikėtų tą žmonių branduolį išlaikyti ir gerbti.

Visi ES Lietuvai duoti įsipareigojimai 2006 metams, pasak jos, įtraukti į ES biudžetą, tad Lietuvai yra garantuojama viskas, kas buvo žadėta.

Tačiau valstybė, anot komisarės, dar apie 10 metų tikrai gaus "labai dideles lėšų sumas iš ES", todėl Vyriausybė turi labai atsakingai nuspręsti, kur investuoti šias lėšas. Pasinaudojusi jomis Lietuva turi pralenkti europinius vidurkius, nes vėliau pinigų srautai, pasak D. Grybauskaitės, mažės.

Visą dėmesį valstybė, jos manymu, turi sutelkti deryboms dėl ES finansinės perspektyvos 2007-2013 metams ir nuspręsti, kur tas lėšas panaudoti. Nuo šio sprendimo ir priklausys artimiausių 7 metų prioritetai Lietuvai, todėl būtina jausti politinę atsakomybę už savo šalies žmonių ateitį.

Laidoje taip pat dalyvavusio buvusio vyriausiojo euroderybininko Petro Auštrevičiaus nuomone, nors Lietuva lėšų iš ES gavimu ir įmokomis į jos biudžetą futbolo terminais pirmauja rezultatu 3:1, tačiau kol kas yra gavusi tik 1/7, kas jai priklauso per 2,5 metų laikotarpį.

Jo teigimu, įsiplieskę ginčai dėl paraiškų ES paramai gauti padidino abejones šalies neskaidriu paramos skirstymu, ir tai lems tikrintojų atvykimo į šalį srautus.

"Aršūs ginčai dėl paraiškų priėmimo, nepriėmimo padidino neskaidrumo riziką ir tikrai atvažiuos daug daugiau tikrintojų iš Briuselio", - sakė P. Auštrevičius.

Jei nuogąstavimai dėl neskaidrumo pasitvirtintų, tada, liberalcentristo įsitikinimu, reikėtų grąžinti gautus pinigus, kaip tai yra atsitikę ne vienai valstybei. Kad taip nenutiktų, priimti sprendimus ir organizuoti konkursus, anot jo, reikia daugiau nei 100 proc. skaidrumu.

Kita problema, parlamentaro akimis, yra darbo jėgos trūkumas, kurį šalis anksčiau ar vėliau privalės užpildyti darbuotojais iš kitų valstybių, nepriklausančių ES.

"Kai kurie sektoriai pradeda jausti darbo jėgos trūkumą, bet tai yra savotiškas stimulas didinti atlyginimus. Tačiau nereikia to vadinti vien tik geru dalyku. Matome, kad anksčiau ar vėliau reikės įsivežti darbo jėgos iš ne ES valstybių", - sakė P. Auštrevičius.

Jo teigimu, ne visi žmonės patenkinti šalies įstojimo į ES rezultatais todėl, kad lūkesčiai yra "nepamatuotai dideli", o laikotarpis labai trumpas.

Labiausiai per šiuos metus, anot liberalcentristo, pasipelnė žemdirbiai, kurie nustojo streikuoti, tačiau sveikatos apsaugos srityje, dėl kurios su ES nesiderėta, rezultatas visiškai priešingas.

"Dabar kai kuriems socialiniams sluoksniams ES davė daugiau per pirmus metus. Aš pirmiausia išskirčiau žemdirbius. Jie dabar nestreikuoja, nes jų gyvenimo ir ūkininkavimo sąlygos tapo geresnės. Streikuoja medikai, kurie nebuvo mūsų derybų subjektai. Medicina ES palikta nacionalinės politikos kompetencijai", - sakė P. Auštrevičius.

ELTA primena, jog sekmadienį Lietuva minės narystės ES pirmąsias metines. 2004 metų gegužės 1 dieną ji drauge su Latvija, Estija, Čekija, Lenkija, Kipru, Malta, Slovakija, Slovėnija ir Vengrija tapo visateisėmis ES narėmis.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (46)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Naktis Vilniuje: netikėtai atpažintas kelių erelis ir vienas už kitą įdomesni pažeidėjai (7)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė reidą. Pylimo...

Hobis tapo antrąja profesija (7)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (7)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (25)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (81)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (26)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (9)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (22)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (12)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...