Revoliucingasis Venesuelos prezidentas Hugo Chavezas vėl suka ratus virš „blogio ašies“ valstybių. Praėjusią savaitę jis atvyko į Maskvą, po to keliauja į Baltarusiją ir Iraną. Rusijoje jis buvo jau tris kartus: 2001-aisiais, 2004-aisiais ir pernai.
Česlovas Iškauskas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Svarbiausia darbo vizito tema – ginklų pirkimas. Pasaulio rinkoje prekybos ginkluote sezonas dar neprasidėjo, o Venesuelos lyderis – jau pirma visų. Pernai, kaip praneša prancūzų „Liberaton“, Karakasas ir Maskva pasirašė didžiulį kontraktą pirkti Rusijoje 100 tūkstančių „Kalašnikovo“ automatų, 24 naikintuvus SU, 150 kovos sraigtasparnių ir elementų oro gynybos sistemoms už 2 mlrd. dolerių. Sutarčių suma – apie 3 milijardai dolerių. Taip Venesuela tapo penkta pasaulyje pagal rusiškų ginklų pirkimą. Bet pernai šis procesas lyg ir sulėtėjo, ir Karakaso bei Maskvos prekybos apimtis tesudarė 90 mln. dolerių.

Šįkart Hugo Chavezas norėtų įsigyti 5 ar 9 povandeninius laivus. Tai pripažino pats Venesuelos vadovas prieš vakarienę su Vladimiru Putinu. Bet jis teigė, kad per šį darbo vizitą ginklai nebus svarbiausia, nes jį labiau domina politinis ir kultūrinis abiejų šalių bendradarbiavimas. Jis dalyvavo keliuose renginiuose, pavyzdžiui, kultūros centro atidaryme, taip pat Rostove prie Dono stebėjo žirgų lenktynes. Kremlius sąmoningai, nenorėdamas šiam vizitui suteikti pernelyg didelės politinės reikšmės, jį sutrumpino, išbraukdamas priemones Maskvoje. Antai svečiui nesuteikta proga pasisakyti valstybės Dūmoje, į kurią šeštadienį jis vis tiek atvyko.

Austrų „Der Standard“ pastebi vieną šio vizito pikantiškumą. Jau sekmadienį Vladimiras Putinas atvyksta į Ameriką, kur Meno valstijoje susitiks su George‘u W.Bushu, tad Hugo Chavezo retorika Maskvoje suteikė šiai viešnagei naujų spalvų. Antai atvykęs į Rusijos sostinę, nors ir nesakęs kalbos Rusijos parlamente, jis pakvietė atgaivinti Sovietų Sąjungos įkūrėjo Vladimiro Lenino idėjas. „Mes turime prisiminti Vladimirą Leniną ir grįžti prie jo idėjų, ypač dėl antiimperializmo“, sakė jis britų laikraščiui „Daily Telegraph“. Svečias ragino sudaryti vieningą frontą prieš tautas naikinantį Amerikos imperializmą“. V.Putinas, kaip rašo stebėtojai, tyla palydėjo šiuos ugningus Venesuelos lyderio kvietimus.

Jau aštuonerius metus valdžioje esantis Hugo Chavezas pasižymėjo ne tiek kaip politikas, bet kaip kariškis. Buvęs pulkininkas į politikos areną išėjo 1982 metų vasarį, kai parašiutininkų bataliono vadas vadovavo nepavykusiam pučui. Atėjęs į valdžią, jis militarizavo visą vyriausybę. Aukščiausius ministerijų, vyriausybės tarnybų, regioninės valdžios postus užėmė kariškiai. Jis sukūrė 2 milijonų kareivių rezervinę armiją, kuri neva pasipriešintų Vašingtone planuojamai šalies okupacijai. Savo antiamerikietiška retorika Hugo Chavezas vis dar patraukia kai kuriuos pasaulio lyderius.

Pernai trečią kartą prezidentu išrinkto Hugo Chavezo revoliucinį charakterį apibūdina tai, kad „Bolivaro įpėdinis“, kaip jį vadina šalininkai, mėgsta pasirodyti viešumoje apsivilkęs kaip kraujas raudonais šilkiniais marškiniais. Dar jis kuria patriotinius eilėraščius, ir pernai plačiai nuskambėjo jo parašyta „Odė Venesuelai“. Baltosiomis eilėmis parašytame kūrinyje, kaip ir visose 54-jų metų politiko kalbose, gausu grasinimų priešui, kurių svarbiausias, žinoma, - Jungtinės Valstijos.

Žinoma, bičiulį jis ras ir atvykęs į Minską, kur pernai taip pat viešėjo, ir į Teheraną. Metų pradžioje Karakasą aplankė Irano prezidentas Mahmoudas Ahmadinejadas. Kaip tada pranešė laikraštis „Los Angeles Times“, abu lyderiai nutarė įkurti investicinį fondą, kuris bus naudojamas išsilaisvinimo iš JAV įtakos projektų finansavimui. Anksčiau buvo pranešta, kad jame bus 2 milijardai dolerių, tačiau dabar jis mažiausiai padvigubėjo.

Taigi, Venesuela aktyviai įsilieja į gretą tų šalių, kurios ima drumsti vandenį ne tik Vašingtono pašonėje, bet ir Europoje, prie Lietuvos sienų.

„Užsienio įvykių komentaras“ – pirmadienį, trečiadienį ir penktadienį 17.55 val., kart. kitos darbo dienos rytą 6.55 val.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ministerija nenori tylėti apie 404 eurų algą mokytojams: uždirba kur kas daugiau (134)

Po to, kai DELFI paviešino skaičius, kiek mokytojų Lietuvoje trūksta iki mokslo metų pradžios...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti uz centus (29)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

K. Girnius. Ar lietuviai buvo sovietų genocido auka? (43)

Mėnesio pradžioje JTO tyrimo komisija dėl Sirijos pareiškė, kad Islamo valstybė jau trejus metus...

Bankas įspėja – daliai klientų paslaugų įkainiai didės (103)

Pristatant šiemetinę naujovę – pagrindinių bankinių paslaugų krepšelį – buvo žadama, kad...

Policija ieško į susišaudymą Vilniuje, kaip įtariama, įsivėlusio O. Pikul-Jasaitienės brolio (22)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis,...

9 patarimai, į ką atkreipti dėmesį renkantis būstą (4)

Tobulo būsto nėra – kiekvienas turi didesnių ar mažesnių trūkumų. Vis dėlto geriau apie juos...

Pasigedusi iššūkių metė pelningą profesiją: naują darbą būtų sutikusi dirbti už dyką (2)

Lietuvoje ryškėja nauja nemaloni tendencija, skelbiama, kad jau pradeda trūkti kvalifikuotų...

Nacionalinio parko saugotojai savo kieme nepastebėjo nelegalaus statinio: iki tragedijos buvo vienas žingsnis (61)

Trakų istorinio nacionalinio parko (TINP) valdomame Užutrakio dvare vos per plauką išvengta...

„Via Baltica“ rekonstrukcija: kelininkai ir gyventojai iškasė karo kirvį (30)

Planas rekonstruoti „ Via Baltica “ kelyje esančias sankryžas sukėlė didelį kai kurių...

Vasarinės spūstys bando vilniečių nervus: įvardijo problematiškiausias vietas (24)

Kamščiai keliuose daugumą vairuotojų varo iš proto ir tampa rimtu kantrybės išbandymu, o užvis...