Du viršūnių susitikimai, prasidėję antradienį Rygoje ir Minske, tarsi suspaudžia Lietuvą į karinės konkurencijos žnyples. Tiesa, Nepriklausomų valstybių sandraugos (NVS) viršūnių susitikimas Baltarusijos sostinėje nagrinės apskritai šios formalios ir leisgyvės posovietinės sąjungos perspektyvas, tačiau apžvalgininkai pastebi, kad jame bus kalbama ir apie bendrus karinės atsvaros NATO slinkčiai į Rytus veiksmus.
Česlovas Iškauskas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
O ta slinktis, didžiausią Maskvos nerimą sukėlusi 2004-ųjų pavasarį, ūkanotą šių metų rudenį pasireiškė 26 Aljanso valstybių vadovų susitikimu Latvijos sostinėje. Tiesa, Rusija buvo nuraminta: Rygoje nė vienai naujai šaliai – Kroatijai, Makedonijai ar Albanijai – nebus įteiktas kvietimas stoti į NATO. Labiausiai ji jaudinasi dėl Ukrainos ir Gruzijos norų integruotis į šią organizaciją, tačiau V.Juščenka pats paspaudė šios narystės stabdžius, o Tbilisio siekius, anot Briuselio, stabdo painus teritorinių problemų kamuolys.

Tai ko gi jie visi sugužėjo pas kaimynus?

Laikraštis „Financial Times“ rašo, kad NATO viršūnių susitikimas palaidos sovietinės epochos šmėklą. Latvijos prezidentė Vaira Vykė Freiberga sakė, kad turimi galvoje „paskutiniai geležinės uždangos pėdsakai“. Vargu ar tai, kad NATO rudens sesija vyksta prie pat Rusijos sienų, gali šiuos pėdsakus savaime ištrinti. Tai simboliška, bet ne daugiau. Latvija nepagerino santykių su Rusija, nors pernai prezidentė vienintelė iš Baltijos šalių vadovų ir nuvyko į Pergalės 60-mečio iškilmes Maskvoje. Iki šiol Latvija ir Rusija nepasirašiusios sienų sutarties, ir tai leidžia radikaliems Maskvos ir Rygos politikams stimuliuoti erzinančią ir bevaisę diskusiją dėl kai kurių teritorijų. Apžvalgininkai pastebi, kad šiemet tie valstybių santykiai tarsi ir pagerėjo, bet štai ir toliau Maskva kritikuoja Rygą už tariamą rusakalbių spaudimą, netobulą kalbos įstatymą, o visas tris buvusias sovietines respublikas – už vis keliamą sovietinės okupacijos traktuotę.

Latvijos prezidentė atsigriebia kaltinimu, kad Rusija išsaugojo priemones, pavyzdžiui, energetines, kuriomis gina savo politinius interesus regione ir apskritai Europoje. Maitindama Vakarus dujomis ir nafta, ji tarsi paperka didžiąsias Europos valstybes, kad jos, netgi ES ar NATO ribose, iškilus sunkumams Baltijos šalyse, užimtų pasyvią poziciją.

Tačiau NATO atžvilgiu savo interviu „Financial Times“ V.Vykė Freiberga išreiškė optimizmą. Latvijos bandymai per I ir II pasaulinį karą likti neutralia valstybe atvedė į nepriklausomybės praradimą, tad karinės NATO garantijos jos šaliai ypač svarbios. „Jeigu mus užpuls...marsiečiai, - sakė ji šiame interviu, - tai aš manau, kad NATO reaguos nieko nelaukdama ir imsis priemonių organizuoti mūsų gynybą. Tai pagrindinis Aljanso principas, ir jeigu kada nors jo atsisakys, ši organizacija iširs“. Kaimyninės šalies vadovė tarsi džiaugėsi, kad Aljanse tos vienybės daugiau negu Europos Sąjungoje, turėdama galvoje Lenkijos ir Rusijos ginčą, kurio nepavyko numalšinti nesename viršūnių susitikime Helsinkyje. Beje, Ryga kaip ir Vilnius negali didžiuotis valstybiniu lygiu šiame ginče palaikę Varšuvą...

NATO viršūnių susitikimo Rygoje skeptikų taip pat netrūksta. Jų pasisakymus akylai stebi, pavyzdžiui, Kremliui palankus interneto portalas „Regnum.ru“. Štai jis cituoja buvusio pirmojo nepriklausomos Latvijos užsienio reikalų ministro Janio Jurkanio laikraščiui „Čas“ pasakytus kandžius žodžius: „Paklauskite bet kokio žmogaus gatvėje, kuriame mieste vyko ankstesnis NATO susitikimas. Kokioje valstybėje? Vargu ar jis atsakys...Na, jis įvyko, susirinko žmonės... Dar suprantu, kad jo dalyviai mokėtų kiekvienas už save... Juk NATO lyderiai vyksta į pačia skurdžiausią ir beveik labiausiai korumpuotą ES valstybę... O susitikimui bus išeikvota daug pinigų. Už juos kokiame nors Latvijos mieste galima pastatyti šiuolaikinę ligoninę, apginkluoti policiją, įvesti tvarką pasienyje. O dabar lėšas švaistome dekoratyvinėms šventėms. Tai netgi nepadoru – rengti šventes neturtingų žmonių, skurdžios valstybės sąskaita. Kitaip sakant, turtingieji eina į svečius pas skurdžių, gerai žinodami, kad tas gyvena vos ne pusbadžiu. Tai šventė valdantiesiems, kurie nori pasipuikuoti...“

Ką jau bekalbėti apie eksministrą, jei Latvijos televizija susitikimo išvakarėse abejojo: „Ar pasitarimas Rygoje bus sėkmingas, jei susirenka, vaizdžiai tariant, „šlubos antys“? Taip galima apibūdinti ir prezidentus Jacque‘ą Chiracą, ir George‘ą W.Bushą, ir premjerą Tony Blairą, ir netgi kanclerę Angelą Merkel, kurios pozicijos susilpnėjo... Apie kokius susitarimus galima kalbėti, jei politinis šių politikų svoris taip krinta?“ Beje, kitų metų pavasarį prezidentės postą turės palikti ir pati Vaira Vykė Freiberga...

Bet NATO sesija Rygoje, kaip rašo laikraštis „Kommersant“, vienu požiūriu bus karinga. JAV prezidentas George‘as W.Bushas ketina pareikalauti, kad Aljanso narės padidintų savo išlaidas gynybai proporcingai Amerikos išlaidoms, kurios siekia beveik 3,7 proc. bendrojo šalies vidaus produkto. Tuo tarpu daugelio Aljanso šalių, taip pat ir naujųjų, išlaidos gynybai nesudaro ir dviejų procentų...

Gal iš tiesų geriau, kad NATO viršūnių susitikime dominuotų Afganistano tema?

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (47)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (38)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (2)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (35)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (96)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (97)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1137)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (56)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (89)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (5)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...