Įvažiuojant į Minską atrodė, kad atsidūriau didžiulėje statybų aikštelėje. Statomi ne vienas ar keli namai, o ištisi kvartalai, iki jų tiesiama metro atšaka. Gatvės švarutėlės, neteko matyti nei vieno elgetos, žmonės apsirengę gana panašiai, tačiau skurdžiais jų nepavadinsi.
A. Lukašenko
Vakare miestas gerai apšviestas ir jei ne šen bei ten styrantys paminklai, primenantys tuos, matytus Grūto parke, galima pagalvoti, kad pakliuvau į nuobodų Vakarų didmiestį. Žodžiu, nieko panašaus į turėtą atsilikusios izoliuotos valstybės įvaizdį.

Baltarusijos ekonominiai rodikliai verčia krūptelėti. Pagal oficialius Baltarusijos centrinio banko skelbiamus duomenis, 2002 m. lyginant su 2001 m. nominalusis BVP augo 4,7 proc., pramonės gamyba išaugo 4,3 proc., vartojimo prekių gamyba- 3,8 proc., namų ūkių realios pajamos padidėjo 7,7 proc. Baltarusijos biudžetas vietoj planuoto deficito buvo perteklinis, o nedarbo lygis 2002 m. siekė tik 3 proc.

Visa tai pavyko pasiekti vadovaujantis Lukašenkos rinkos socializmo idėjomis. Jos pateisina valstybės vykdomą kainų bei valiutos kurso reguliavimą, leidžia valdininkams kištis į privačių kompanijų valdymą bei kartais paskatina turto perdalinimą vargingesniems visuomenės sluoksniams.

Tačiau šis „ekonominis stebuklas“ turi ir kitą pusę. Nors oficialusis Minskas teigia, kad vidutinė baltarusio alga siekia 150 dolerių, tačiau kalbinti studentai tikino, kad sostinėje žmonės vidutiniškai uždirba dvigubai, o provincijoje trigubai mažiau. Privatizacijai vis dar neįsibėgėjant, didžiuliame valstybiniame sektoriuje, pagaminančiame 80 proc. BVP, darbo našumas ypač žemas. Tuo tarpu metinės infliacijos lygis 2002 m. lyginant su 2001 m. siekė 34,8 proc.

Vienas iš galimų „ekonominio stebuklo“ paaiškinimų būtų tas, kad valstybė spausdina vis daugiau pinigų, reikalingų grandiozinėms statyboms bei kelti valstybinio sektoriaus algas. Didžiulių valstybės biudžeto išlaidų dėka palaikomas žemas nedarbo lygis, o mažas, tačiau garantuotas uždarbis skatina vartoti. Tačiau tokiu būdu sunkoka paaiškinti valstybės biudžeto perteklių.

Baltarusijos ekonomikos sveikatą neblogai patikrins planuojama pinigų sąjunga su Rusija. Jei sprendimas nebus dar kartą atidėtas, Baltarusijos rublis bus pririštas prie Rusijos rublio 2004 m. sausio mėn. Tuo tarpu abiejų valstybių pinigų sąjunga pradės veikti bei Baltarusija įsives Rusijos rublį jau 2005 m. pradžioje. Šis žingsnis Baltarusijai ypač svarbus, nes į Rusiją nukreipta daugiau nei 50 proc. viso eksporto. Tačiau siekiant nuosekliai įgyvendinti pinigų sąjungos projektą teks ne tik ženkliai sumažinti infliacijos lygį, bet ir paspartinti daugybę uždelstų struktūrinių reformų.

Ateityje į Baltarusiją galėtų plūstelėti nemažas investicijų srautas. Tai būtų tas kapitalas, kuriam Lietuvos bei kitų Vidurio ir Rytų Europos valstybių darbo jėga taps pernelyg brangi. Tačiau kol nebus rimtai užsimota prieš korupciją, panaikinta “Auksinės dalies” taisyklė (iš esmės leidžianti nacionalizuoti turtą), tol šviesaus rinkos socializmo rytojaus nematyti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (231)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (125)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (4)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...

V. Putinas spaudžia Baltarusiją dėl Baltijos šalių (300)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas didina spaudimą Baltarusijai nukreipti naftos krovinių...

Greitkelyje Vilnius – Kaunas vilkikas nuvažiavo nuo kelio: formuojasi kilometrinės spūstys (10)

Greitkelyje Vilnius – Kaunas vilkikas nuvažiavo nuo kelio. Sprogus padangai jis atsidūrė...

A. Užkalnis. Blogybių šaknis yra dviratininkai (275)

Nežinau, ar jūs pastebėjote, bet mūsų vasarėjančioje Lietuvoje (iki kitų metų tikrai...

Ar išsiveržus superugnikalniui liktume gyvi?

Ugnikalniai visais laikais kėlė didžiulę grėsmę gyvybei. Apie tai, ar šiais laikais...

Ėmė griežčiau tikrinti remontuojamus kelius: už broką skyrė baudų (46)

Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos griežtina kokybės...

Papildomi eksperimentai: D. Adomaičiui tenka galvoti ne tik apie Europos čempionatą (2)

Nors dabar Dainiaus Adomaičio galvoje daugiausiai vietos užima mintys apie artėjantį Europos...

Jautrūs plaukai: patarimai jiems plauti (1)

DELFI Stilius jau rašė, kas kiek dienų reikėtų plauti sausus ir riebius plaukus, tačiau žmones...