Vasara – tai toks tvankus, bet ir patrakęs metas, kai konkurencijos išsekinti piliečiai atsiduoda visapusiško turizmo vilionėms. Deramą vietą įvairiausių turizmo apraiškų tarpe užima ir sekso turizmas. Be abejo, mūsų spauda apie šį reiškinį yra rašiusi, mat vienu metu Vilnius ir Ryga lyg ir varžėsi, kuri sostinė yra šios srities lyderė Baltijos regione.
Arūnas Spraunius
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Bet gyvenimas nestovi vietoje, rinka vis pasiūlo naujų paslaugų ar gaivina senas, kai kada galbūt primirštas tradicijas. 2002m. britų spauda perspėjo keliauti mėgstančias damas apie naujus pavojus Venecijoje. Mat šiame puikiame Italijos mieste maždaug trisdešimt vyrų nuo 20 iki 40 metų susivienijo, taip sakant, į bendrovę, kad koordinuotų veiksmus, dalyvaudami „sekso turizmo“ versle. Siekdami suvienodinti verslo sąlygas, viliotojai priėmė kodeksą, kurio privalo laikytis mergišiai profesionalai. Pavydžius vyrus galbūt apramins aplinkybė, jog jis draudžia išskirti poras. Jame taip pat aptariamos įvairių tautybių damų savybės. Tarkime, nurodoma, jog australietės bei kanadietės pasiduoda po pirmo romantiško pasimatymo, o lotynoamerikietėms prireikia trijų vakarienių.

2006 m. rudenį Ispanijos Valensijoje atidarytas viešnamis, aptarnaujantis vien moteris. Tai pirma tokia įstaiga šalyje, jai vadovauja žavioji 35-erių metų Barbara, dirbanti šioje „industrijoje“ jau aštuonerius metus. Viešnamio moterims idėja Barbarai atėjo į galvą po atsitiktinio pokalbio su vyriškiu, pasiūliusiu jai savo paslaugas. Iš pradžių ji įkūrė agentūrą, siūlančią vyrų palydovų paslaugas, o vėliau nutarė atidaryti liukso klasės viešnamį.

Taigi šiandien – apie šlovingąją žigolo instituciją, kurios tradicija skaičiuoja ne vieną amžių, o postindustrinio kapitalizmo sąlygomis sušvinta naujomis spalvomis. Pirmoji pusė – straipsnis „Anglų žigolo atsivėrimai“ iš britų dienraščio „The Times“, ir antroji – Italijos dienraščio „La Respublika“ publikacija „Moterų seksualinis turizmas britų sociologų akimis“.

Pirmoji pusė – straipsnis „Anglų žigolo atsivėrimai“ iš dienraščio „The Times“

Leiskite pristatyti Holdeną (pagal pasą jis Gregas), neseniai išleidusį knygą „Žigolo“, kurioje pasakojama, kaip sėkmingos moterys apipila jį dovanomis už galimybę praleisti laiką jo kompanijoje. Priešpiečiams pasirenkame madingą Londono viešbutį „Sanderson“, kur valgius įprasta užsigerti populiariu vandeniu „Voss“ iš Norvegijos. Holdenas sutiko pasikalbėti apie memuarus bei savo muzikinę kūrybą. Skaitant jo knygą, sąmonėje nevalingai iškyla savotiškas Davido Beckhamo paveikslas – tai toks įdegęs, apsikarstęs auksiniais niekučiais, iškilus blondinas. Bet tikrovėje jis pasirodė esąs išsilavinęs, aukštas, lieknas trisdešimtmetis vyriškis tamsiais plaukais. Jį nesunku įsivaizduoti, tarkime, už knygyno prekystalio.

Laisvu nuo „verslo“ laiku Holdenas yra džiazo pianistas, bet sako, jog vien grodamas neišsilaikytų. Holdenas laiko save ne prostitute, bet savotišku šiuolaikiniu dendžiu. Į šį užsiėmimą jis įsitraukė palaipsniui, žūtbūt stengdamasis išvengti darbo pagal grafiką diktuojamo gyvenimo ritmo. Be to, jis labai mėgsta vakarėlius. Holdenas augo proletariškoje šeimoje, vėliau atvyko į Londoną mokytis muzikos. Dirbo didžėjumi, paniręs į sostinės gyvenimą linksminosi ir ieškojo galimybių prasimušti. Taip iš pradžių Gregu vadinęsis studentas ilgainiui gavo „auksinio berniuko“ pravardę. Pravardė rodo jo verslą ir leidžia išvengti nereikalingų, nepatogių klausimų.

Holdeno klientės - tai trisdešimtmetį perkopusios moterys, dažniausiai verslininkės, rimtesniems santykiams su vyrais neturinčios laiko. Pasitaiko, kad į tą patį restoraną jis tris vakarus iš eilės ateina vis su kita moterimi, ir padavėjai ima į jį keistai žvilgčioti. Knygoje pasakojama apie pažintį su dama, turinčią pseudonimą Antuanetė, kuri nuolankumu tikrai nepasižymi. „Jei darbe man kas pasakytų, jog negaliu ko nors daryti vien todėl, kad esu moteris, tą žmogų paduočiau į teismą. Kodėl seksas turėtų būti išimtis?“ – sako Antuanetė.

Atrodo, kad „idealaus damų aksesuaro“ vaidmuo nekelia Holdenui jokio nepatogumo. Jis daro tai, su kuo anksčiau daugybę metų teko taikstytis moterims. Holdeno nuomone, postmoderno vyrams teks prie to priprasti. Kai viena verslininkė vadina jį savo „žaisliuku“, tai atrodo žeminančiai, bet tuo pat metu Niujorko Penktojoje aveniu esančioje parduotuvėje „Saks“ ji perka Holdenui drabužius už 20 tūkstančių dolerių. Lovoje verslininkė irgi ima iniciatyvą į savo rankas. Viena labiausiai intriguojančių knygos vietų, kai jį užsisako profesionali striptizo šokėja, už naktį gaunanti tūkstantį svarų sterlingų. Jiedu užsidaro jos priemiesčio namuose, vėliau jis gauna 300 svarų sterlingų atlygį penkiasdešmtinėmis kupiūromis, dar šiltomis nuo jos kūno, mat laikytomis už kojaraiščio.

Paprastai Holdeno diena prasideda nuo priešpiečių kokioje nors prašmatnioje vietoje. Be abejo, moka ne jis. Rytais Holdenas mėgsta pasilepinti: pagroti fortepijonu, paskaityti fantastinę literatūrą, klausytis muzikos. Taip slenka diena iki svarbaus pasimatymo ar vakarienės klube. Jis turįs ir pastovių klienčių. Vienas žigolo, su kuriuo Holdenas mėgsta išgerti, neseniai vedė pasiturinčią išsiskyrusią moterį, vyresnę už jį. Pats Holdenas to daryti, atrodo, nesirengia, jis sako norįs kuo greičiau tapti finansiškai nepriklausomas. 50 tūkstančių avansas už knygą padės to pasiekti.

Žigolo egzistavo visada. Italijoje juos vadina puttano, Japonijoje – hosuto, Karibų paplūdimiuose – žavingu terminu sanky-panky. Holdeno teigimu, tai rodo, jog dauguma vyrų lovoje yra niekam tikę. Moterys jam dažnai sakančios, kad vyrai – nemokšos ir egoistai. Jis gi sugebąs išgyventi kartu su moterimi, leisti jai pabūti egoiste.

Ar Holdenas taip ir liks žigolo? Nepaisant visų intriguojančių smulkmenų, knygoje pasakojama ir apie tai, kad jis ieško savo „mis vienintelės“. Pats Holdenas sako nenorįs baigti gyvenimo vienatvėje. Bet taip veikiausiai neįvyks, nes jo telefonas jau skamba, dama laukia Vakarų Londone. Holdenas išreiškia viltį, jog verslo aktyvumo laikai nesibaigs. Jo teigimu, išpūstos prabangos laikais dendžiai visada turi paklausą. Bet jie yra pirmieji, kuriuos paliečia ekonominės krizės...

Antroji pusė, dienraščio „La Respublika“ publikacija „Moterų seksualinis turizmas britų sociologų akimis“

Kai kurios tiesiog nori prasiblaškyti. Kitos įsimyli ir guodžia save iliuzija, jog irgi yra mylimos. Vidutinio amžiaus moterys, baltosios ir juodaodės, anaiptol nepasižyminčios kino žvaigždžių išvaizda, pavargusios nuo atsibodusio vyro, uošvės bei puodų, ieško to, ko visada stokojo: sekso ir lengvabūdiškumo. Ir randa už prieinamą kainą Jamaikoje, Kuboje, Dominikos respublikos kurortuose, kur penkių žvaigždučių viešbutyje savaitei gauna „jaunikį“, apie kurį svajojo, - patrauklios išvaizdos dvidešimtmetį. Tačiau šios „paslaugos“ trokštančių naujų turisčių nėra labai daug.

Tiesa, ir šioje sferoje lyčių skirtumas akivaizdus: nors statistikos bei tyrimų apie vyrų seksualinį turizmą nėra labai daug, šios rūšies moterų turizmas praktiškai neištirtas, ir tą patvirtina dviejų britų sociologių Jackie Sances bei Julios O‘Connell Davidson šiai temai skirta studija. Apklaususios 240 Negrilyje bei dar dviejuose Dominikos respublikos kurortuose poilsiavusių moterų, sociologės gavo rezultatus, kurie patvirtina egzistuojant vadinamąjį „rožinį“ seksualinį turizmą. Maždaug trečdalis apklaustųjų sakė per atostogas turėjusios intymių santykių su jaunais vietiniais vyrais. 60 procentų apklaustų moterų pripažįsta tokius santykius lydintį „ekonominį suinteresuotumą“. Visos jos neigė mokėjusios žigolo, bet daugelis teisino seksą už pinigus, vadindamos tai parama personalui ar net vietos ekonomikai. Jamaikoje 17 proc. žmonių gyvena žemiau skurdo ribos. Vieninteliai išgyvenimo šaltiniai yra turizmas bei žemės ūkis.

Kai į Montego Bay atskrenda lėktuvai iš Kanados ir Londono, aerouostą pripildo minios jaunų žmonių. Negrilyje, kuriame atostogauja didžioji dalis iš beveik pusantro milijono į Jamaiką atvykstančių turistų, sakoma, kad vidutinio amžiaus moterys čia atvyksta ieškodamos „big bamboo“: atrodo, šis posakis nereikalauja vertimo dėl visuotinai paplitusio stereotipo apie tamsiaodžių vyrų seksualinį pajėgumą.

Clintonas, vienas iš daugybės „Beach Boys“, irgi laukia savo klientės. Šį kartą, jei viskas klosis gerai, jis mėgins vesti turistę ir nusipirkti bilietą, kuris išvaduos iš skurdo. Kai kada vietoj 80 dolerių, kuriuos gauna dirbantys viešbučiuose, jam pavyksta kainą pakelti iki 100-150 dolerių. Viena jo „nuotakų“ 45-erių metų kanadietė atvažiuoja pas jį iki keturių kartų per metus. Net kai negali atvykti, siunčia jam pinigus ir dovanas. Jo dabartinei „nuotakai“ – 50 metų, ji iš JAV ir jau yra senelė. Jis ją visur lydi dieną ir pasilieka pas ją nakčiai. Jei kas paklaustų, kuo užsiima, Clintonas atsakytų, jog dirba turizmo sferoje.

Kai kurios apklausoje dalyvavusios moterys sakė, jog užsiėmusios seksualiniu turizmu „atsitiktinai“, bet po pirmo karto jos su malonumu tęsė šią patirtį. Kitos tokį turizmą renkasi ne tik dėl sekso, bet ir išskirtinio dėmesio, kuriuo jas apgaubia jauni vyrai Negrilyje. Pasak damų, nesvarbu, kad jie nenuoširdūs ir savanaudiški. Meilės iliuzija kainuoja nedaug.

„Dvi pusės“ – „Žinių radijo“ eteryje antradieniais ir ketvirtadieniais 11.50 val. (kart. 16.50 val.).

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

V. Laučius. Kauno medžių apokalipsė (40)

Saugoti senus medžius reikia, labai gerai, kad žmonės juos bando ginti, bet stebina viena...

Miestelis Airijoje, kuriame lietuviams net nebereikia anglų kalbos (346)

Dėl lietuvių kiekio Airijos šiaurėje esantis Monachano miestelis jau vadinamas mažąja Lietuva....

Lietuvai – galimybė prisitraukti pinigų iš Lenkijos (129)

Politinis neapibrėžtumas Lenkijoje verčia tenykštį verslą žvalgytis į užsienį, o Lietuva...

Ragina būti atsargius: stiprus vėjas prilaužė medžių (7)

Ugniagesiai ketvirtadienio rytą gavo šešis iškvietimus šalinti nuvirtusių medžių.

S. Skvernelis: padidinti alkoholio akcizai pasiteisino (194)

Premjeras Saulius Skvernelis sako, jog šiemet drastiškai padidinti alkoholio akcizai pasiteisino -...

Nyderlanduose užkirstas kelias potencialiam teroristiniam išpuoliui nutrauktas roko grupės koncertas (93)

Nyderlanduose vienas ispanas buvo sulaikytas netoli roko koncerto vietos vairuojantis dujų balionų...

Sąžiningai pasielgusi vairuotoja liko apgauta „teisininkės“: eismo įvykio nė nebuvo (72)

Darydama automobilio dureles kitos mašinos dureles įbrėžusi klaipėdietė sulaukė netikėtų...

Traumos padariniai: neišvengiami M. Kalniečio viršvalandžiai ir alternatyvos (22)

Tai turėjo būti metai, kai Lietuvos rinktinė pagaliau nebūtų turėjusi bėdų įžaidėjų...

Provincijos turguje vaikinas susikūrė naują įvaizdį ir tai kainavo visai nedaug (42)

DELFI Stilius vėl apsilankė Raseinių turguje ir šį kartą žvalgėsi, kokių drabužių čia...

Pigu ir kokybiška: egzotiškesnės alternatyvos pabodusiai Turkijai (18)

Visame pasaulyje viena iš populiariausių žmones apsėdusių manijų tampa kelionių manija....