"Prokuroras, vykdydamas savo funkcijas, yra nepriklausomas ir klauso tik įstatymo. Lietuvos Respublikos prokuratūra yra Generalinė prokuratūra ir teritorinės prokuratūros. Generalinį prokurorą skiria ir atleidžia Respublikos Prezidentas Seimo pritarimu." (Lietuvos Konstitucija, 118 straipsnis).
Aloyzas Sakalas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Taigi, pagal įstatymą prokuroras klauso tik įstatymo ir mėginančius jam daryti įtaką politikus turi atšaldyti kad ir tokia sakramentinė frazė: "Ponai, aš vykdau įstatymą, kurį jūs priėmėte. Priimsite kitą - jį taip pat vykdysiu. O dabar... malonėkite netrukdyti." Bet kad taip būtų, prokuroras turi pats norėti būti nepriklausomas, nes įstatymas tik sudaro tokias sąlygas. Tačiau ar visada prokurorai atsispiria politikų spaudimui, - klausimas vertas platesnės diskusijos.

Reikia pripažinti, kad priėmus anksčiau pateiktą Konstitucijos straipsnį, niekas nebedrįsta prokurorų vadinti kišeniniais prokurorais, kurie dar prieš šešerius metus vakarais vis užsukdavo pas Respublikos vadovus gauti instrukcijų, kaip tirti kurią nors bylą. Niekas dabar nebemoko prokurorų, kaip reikia parengti paprastas kriminalines bylas teismui. Čia jie iš tiesų pasižymi nepriklausomu elgesiu. Bet jei byla turi politinį kvapelį, prokurorai kartais užmiršta savo nepriklausomumą. Nekalbėsiu apie bylas, kurioms tirti būtina pagalba iš užsienio. Tokios yra Rainių žudynių organizatoriaus Nachmano Dušanskio ir Medininkų žudikų bylos.

Izraelis ir Rusija atsisakė juos išduoti Lietuvai. Izraelis pareiškė, kad Lietuvai pirmiau derėtų nuteisti visus savuosius genocido vykdytojus, o Rusija net nesileidžia į jokias kalbas. Čia prokuratūra tikrai niekuo dėta. Tai jau Užsienio reikalų ministerijos (URM) kompetencijos objektas. Bet dviejų rezonansinių bylų, kurioms nereikia URM tarpininkavimo, prokurorai taip ir nesugeba baigti. Viena jų - Juro Abromavičiaus nužudymo byla. Nors šio nusikaltimo užsakovai ir vykdytojai vaikšto kažkur čia - Lietuvoje, tačiau jie iki šiol neįvardyti. Ar tikrai nebėra gyvo nė vieno liudininko ir nėra jokios dokumentinės medžiagos, kurią paliko tuometis dar kišeninis generalinis prokuroras? Ar tai lemia prokurorų nenoras pakliūti įtakingų politikų nemalonėn?

Kita byla susijusi su Vytauto Pociūno mirtimi ar jo nužudymu. Sunku suprasti, kodėl prokurorai per dvejus metus nesugebėjo visuomenei bent jau išsamiai atsakyti, kodėl V.Pociūnas buvo išsiųstas ir kodėl į Gardiną, o ne kur nors kitur. Toks tylėjimas leidžia sąmokslų mėgėjams teigti, kad V.Pociūnas buvo specialiai išsiųstas į Baltarusiją, kad ten būtų lengviau su juo susidoroti. Atsakius į šį klausimą, atkristų ar būtų patvirtintas galimo nužudymo itin svarbus motyvas. Jis leistų lengviau nustatyti, ar V.Pociūno mirtis buvo smurtinė, ar ne. Jei prokuratūra laikosi savo pirminės išvados, kad mirtis buvo nesmurtinė, tegul ją patvirtina ir dabar, o ne sėdi krūmuose bijodama politikų reakcijos.

Jei vis dėlto esama realių smurtinės mirties prielaidų, tebūnie tai ir pasakoma. Tačiau prokuratūros tyla jau suskaldė žmones į dvi skirtingai manančiųjų grupes. Todėl, kad ir kokią išvadą dabar paskelbtų prokurorai, ji bus vienos grupių sutikta su nepasitikėjimu. Manau, kad vienintelis likęs sprendimas - pakviesti Skotland Jardo ar kitus tarptautinio lygio ekspertus, pateikti jiems visą tyrimo medžiagą ir paprašyti išvados. Kad ir kokia ji būtų, vis vien niekas nepamanys, kad tie ekspertai yra nupirkti "Gazprom" ar kitų jėgų. Ekspertams reikės brangiai mokėti, bet dar brangiau kainuoja mums nuolat didėjantis nepasitikėjimas savo prokuratūra.

Iš pateiktų pavyzdžių darytina išvada, kad prokuratūra yra realiai nepriklausoma tol, kol į procesinius veiksmus neįsikiša aukšto rango politikai. Jei prokurorai jų išsigąsta, prokurorų nepriklausomybė virsta mitu.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: vasarišką kaitrą vėl vainikuos neramumai (1)

Antroje savaitės pusėje didžiojoje šalies dalyje orai bus karšti, tačiau jau pirmoje...

Pasiūlė, kaip susigrąžinti lietuvių Lenkijoje paliekamus milijonus (99)

Šį pavasarį Lenkijos centrinis statistikos biuras paskelbė, kad lietuviai apsipirkdami pas...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis Šiaurės ir Pietų Korėjose užkariauja pasaulį: sunku sulaikyti ašaras (177)

Prieš metus DELFI publikuotas keliautojo Jokūbo Laukaičio sukurtas vaizdo reportažas apie...

R. Williamso koncertą perspjauti bus sunku: hitai ir fejerverkai gerbėjams sukėlė euforiją (268)

Trečiadienio vakarą Vilniaus Vingio parke - neeilinis renginys. Savo pasirodymą „The Heavy...

S. Skvernelis: socialdemokratų pasitraukimas nebūtų būtina sąlyga trauktis jų ministrams (22)

„Prognozuojant socialdemokratų tarybos sprendimą trauktis, galbūt frakcija Seime galėtų...

Nesitikėjo, kad gelbėti kačiukus bus taip sudėtinga (2)

Dar būdami 8 savaičių jaunikliais, katinas Astra ir keturi jo broliai buvo palikti dėžėje...

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (553)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

Lietuvos šešiolikmečiai liks be medalių – neperlipo Europos čempionato ketvirtfinalio barjero (53)

Europos jaunučių (iki 16 metų) vaikinų krepšinio čempionato ketvirtfinalyje trečiadienį...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (190)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (25)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...