Panašu, jog dauguma amerikiečių ir europiečių po Sovietų Sąjungos žlugimo patikėjo - nėra pasaulyje geresnės valdymo formos kaip liberalioji demokratija. Vienintelė liberalioji demokratija deramai užtikrina žmogaus ir piliečio teises bei laisves.
Musulmonai
© EPA-ELTA
Turbūt niekas šiandien negalėtų paneigti, jog būtent liberalioji demokratija, neatsiejama nuo laisvos rinkos ekonomikos, skatina progresą. Atrodo, jog iš tiesų demokratija yra gėris, kurį reikia skleisti pasaulyje visomis įmanomomis priemonėmis. Šios užduoties XXI amžiaus pradžioje, prisidengiant karo prieš terorizmą šūkiu, ėmėsi Jungtinės Amerikos Valstijos. Liberaliosios demokratijos teikiamus privalumus netrukus turėtų išbandyti musulmoniškų Afganistano ir Irako valstybių gyventojai. Viskas lyg ir gražu, bet kyla klausimas – ar apskritai Islamas gali būti suderinamas su demokratija?

Vieni tvirtina, jog Islamas ir demokratija yra du visiškai nesuderinami dalykai. Kiti įsitikinę tuo, jog Islamą ir demokratiją galima suderinti.

Tuo, jog demokratija ir Islamas yra skirtingi dalykai, tiki islamofobai nemusulmonai ir vesternofobai musulmonai. Šią poziciją užimantys nemusulmonai tvirtai tiki, jog Islamas savo esme kur kas artimesnis autoritarizmui nei demokratijai. Pasak jų, tai liudija visa Islamo istorija. Vesternofobai musulmonai teigia, jog demokratija iš esmės yra ydinga valdymo forma. Jų nuomone, demokratija buvo sugalvota tam, kad sekuliarizmo idėjos apsėsti vakariečiai galėtų manipuliuoti musulmonais.

Priešingą poziciją užimantys nemusulmonai ir musulmonai turi savo požiūrį į Islamo ir demokratijos santykį. Šiuo atveju nemusulmonai teigia, jog nėra esminių prieštaravimų tarp Islamo ir demokratijos. Tiek demokratija, tiek Islamas siekia taikos ir žmonių gerovės. Tai reiškia, jog įmanoma reformuoti musulmoniškas valstybes pagal demokratinį modelį. Panašiai mąsto ir kai kurie musulmonai. Jų įsitikinimu, demokratija yra integrali islamiškojo gyvenimo būdo dalis. Taigi tarp Islamo ir demokratijos nėra ir negali būti jokių prieštaravimų.

Iš tiesų, žiūrint istoriškai, musulmonai niekada neturėjo demokratinės santvarkos, kuri bent iš dalies atitiktų liberaliosios demokratijos idealą. Šiuo atveju reikia pabrėžti, jog Vakarai niekada anksčiau pernelyg ir neskatino demokratinių permainų musulmoniškame pasaulyje. Nuo kolonializmo pradžios iki Šaltojo karo pabaigos Vakarai iš esmės rėmė visus autoritarinius Vidurio Rytų režimus. Ir britams, ir amerikiečiams svarbiausia buvo išlaikyti savo įtaką geostrategiškai svarbiame regione ir kartu garantuoti naftos tekėjimą „reikiama“ kryptimi.

Kartais liberaliosios demokratijos vertybių puoselėtojai netgi sąmoningai kliudė Vidurio Rytų režimų demokratinėms reformoms. Pavyzdžiui, 1953 metais JAV Centrinė žvalgybos valdyba inicijavo valstybinį perversmą Irane tam , kad į valdžią sugrąžintų autoritarinį šalies lyderį, šachą, M.R.Pahlavi. Panašių atvejų, panagrinėjus Vidurio Rytų istoriją, galima aptikti ir daugiau.

Šiandien vakariečių požiūris į Vidurio Rytus šiek tiek kitoks. Po 2001 rugsėjo 11 dienos teroro išpuolių buvo tvirtai nuspręsta - demokratizuoti Vidurio Rytus ir tuo pačiu sunaikinti musulmoniškąjį terorizmą. Iš dalies pasikeitė ir Vidurio Rytų musulmonų požiūris į demokratiją. Vis dažniau kalbama apie būtinybę kurti „islamiškąją demokratiją“. Atrodo, jog dabar iš tiesų geras šansas įrodyti savo tiesą tiems nemusulmonams ir musulmonams, kurie tiki, jog Islamas ir demokratija gali būti suderinami.

Aišku, tik didžiausi naivuoliai galėtų tikėtis, jog Vidurio Rytuose sėkmingai prigys Vakarų liberalioji demokratija. Geriausiu atveju, galima tikėtis, kad iš tiesų atsiras kažkokia „islamiškoji demokratija“, kuri sugebės sėkmingai inkorporuoti kai kuriuos liberaliosios demokratijos elementus. Tikri galime būti dėl vieno - tai neįvyks greitai ir tai nebus paprasta. Jei, JAV ir jos sąjungininkams spaudžiant, demokratijos „implantavimas“ Vidurio Rytuose vyks pernelyg skubotai, tai netrukus įvyks „svetimkūnio“ atmetimo reakcija su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vaizdas pro langą į Europą: Baltijos regionas Kremliui – tik viena jo baisios strategijos detalė (8)

Su rusų ekonomistu, žurnalistu Dmitrijumi Travinu DELFI susitiko Europos universitete Sankt...

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (1)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (10)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (230)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Geriausi pusryčiai norintiems sulieknėti (1)

Norintys mesti svorį gali lengviau atsikvėpti – šį kartą nereikės valgyti nieko neįprasto. Ir...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (17)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Eksperimentas: 7 absoliutaus pritarimo vyrui dienos (24)

Kas bus, jei ištisą savaitę pamėginsime pritarti bet kokiam vyro sprendimui? Eksperimentas, kurį...

Atlikėjas iš P. Afrikos GSLIM žmoną ir ramybę rado Lietuvoje: dar visai neseniai ten mūsų santykiai būtų buvę nelegalūs

Pusę metų Lietuvoje gyvenantis dainininkas iš Pietų Afrikos GSLIM (Gabriel Sweet Life In Music)...

Tris kartus už nuosavus tvirtesni dantys – per parą (58)

„ Dantys per vieną valandą – dantys vienai valandai“, – anksčiau ironizuodavo...

Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (304)

Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...