Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kaip išmanydama stengiasi kuo aiškiau pateikti naujos pensijų kaupimo sistemos esmę ir išmokyti gyventojus skaičiuoti savo esamus ir būsimus pinigus.
Rengiama informacinė kampanija, o prieš jai prasidedant pristatyta pensijų skaičiuoklė, kuri turėtų padėti gyventojams apskaičiuoti, kokios pensijos jis gali tikėtis ateityje, tiek ir likdami Sodros sistemoje, tiek ir dalį savo įmokos taupydami privačiame fonde.

Tačiau nei pats taupymas, nei būsimos pensijos apskaičiavimas nėra toks lengvas procesas, kaip bandoma pateikti fondų reklamose. Pirmiausiai, bent jau šiandieninėmis sąlygomis tikrai ne visiems apsimokės taupyti. Vis dėlto egzistuoja tam tikra pajamų riba, iki kurios bent jau dabartinėmis sąlygomis geriau likti Sodros sistemoje. Lygiai taip pat, kaip egzistuoja amžiaus riba, kai vis dėlto nereikėtų eiti į pensijų fondą.

Antra, apskaičiuoti pensiją pagal ministerijos paruoštą skaičiuoklę taip pat nėra paprasta. Nuspėti savo būsimąjį darbo užmokestį yra lygiai taip pat neįmanoma, kaip ir nuspėti akcijų kainas rinkoje. Sunku pasakyti, kokį atlyginimą gausi po poros metų, jau nekalbant apie du ar tris dešimtmečius. Todėl nenuostabu, jog sunku suprasti skaičiuoklės veikimo principus, o taip pat ir tiksliai susiskaičiuoti būsimą pensiją.

Kita vertus, kitaip apskaičiuoti būsimosios pensijos dydį, kuris turėtų suvilioti žmones dalyvauti kaupime, tikriausiai ir neįmanoma. Tai ką pasiūlys kaupiamieji fondai savo reklamose, reikėtų ir vertinti kaip reklamą. Būsimos pensijos dydis priklausys nuo tiek daug veiksmų, jog realios skaičiuoklės sukurti apskritai neįmanoma.

Kaip ir tiksliai apskaičiuoti, ką turėsite po penkių ar trisdešimties metų. Gali keistis tiek ir makroekonominės sąlygos, tiek ir įstatyminė bazė. Valdžia biudžeto nesuprognozuoja trejiems metams į priekį, ką kalbėti apie įstatymus. Todėl ir būsimoji pensija yra apskaičiuojama tiktai apytiksliai, na, daugiau mažiau pažiūrėti, ar apsimoka dalyvauti, ar ne.

Rinkos dalyviai nepatenkinti skaičiuokle, o ministerija ginasi, jog geresnės nebuvo įmanoma sukurti. Ir bando bent šiek tiek apraminti rinkos dalyvius, kurie pradėjo tikrąją medžioklę dėl klientų bet kokiomis priemonėmis, netgi susitardami su įmonėmis ir privaloma tvarka visus darbuotojus prirašydami vienam fondui.

Tai, kad nesklandumų nepavyks išvengti, galima garantuoti. Tiek ir sudarinėjant sutartis, tiek ir kalbinant naujus klientus, tiek ir vėliau pervedant pinigus iš Sodros į fondus, tiek ir dar vėliau atsiimant pinigus. Tačiau geresnės išeities kaip tik leisti gyventojams pasirinkti taupymo formą kol kas niekas nesurado. Todėl belieka kiekvienam ne tiktai domėtis savo ateitimi, bet ir ją planuoti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Elitinėje vietoje – gėdingas vaizdas (38)

Išklypusios plytelės ir išlūžę latakai, daug metų neveikiantis apgriuvę fontanas. Taip jau ne...

Lekiate prie jūros? Nepamirškite, Jus stebi (12)

Atostogauti galima ir reikia, tik ne tuomet, kai vairuoji. Tokią žinią visą vasarą vairuotojams...

Rusija: Surguto mieste vyras peiliu sužeidė aštuonis žmones

Šeštadienį Surguto mieste (Chantų-mansių autonominė apygarda) peiliu ginkluotas nežinomas vyras...

Policija: Suomijoje įvykdytas išpuolis tiriamas kaip teroro ataka (30)

Suomijos policija šeštadienį paskelbė, kad ankstesnę dieną įvykdytas išpuolis pietiniame Turku...

Lietuviai rado dar vieną apsipirkimo maršrutą (81)

Europos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje šiemet prekių ir paslaugų...

Vienas šuolis į vandenį pakeitė šeimos gyvenimą istorija sujaudino tūkstančius (51)

Birželio 10 d. vilnietis Aurimas Vėbra patyrė labai sudėtingą traum ą – penkto kaklo...

R. Bogdanas. Iš ko Šiaurės Korėja gavo ukrainietiškus variklius raketoms? (526)

Vienas tarptautinis detektyvas artėja prie finišo tiesiosios. Įvyks teismas Hagoje, kuris paskelbs...

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (282)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (28)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Hobis tapo antrąja profesija (26)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...