Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjunga (VNDS)

Programa išsami, todėl sąlyginai daug dėmesio skiria ir aplinkosaugos politikai. Programa numato įvairių priemonių, pvz., imtis efektyvių priemonių vandens kokybei gerinti, sumažinti žemės ūkio veiklos poveikį ekologiškai jautrioms teritorijoms, ugdyti intensyviai naudojamų ar kitų plotų vakarietiškos tvarkymosi bei priežiūros tradicijas. Tačiau nėra nurodoma, kas - valstybinis ar privatus sektorius - šias priemones vykdys.

Iš esmės dauguma šių priemonių bus perkelta ant verslo pečių, pvz., plačiai diegti ir ekonomiškai skatinti švaresnius, aukštomis technologijomis pagrįstus gamybos būdus, kurie žymiai sumažintų visų šakų įmonių ūkinės veiklos neigiamą poveikį aplinkai; sumažinti išmetamų į atmosferą teršalų. Šių priemonių įgyvendinimas lems papildomas sąnaudas ir mažins Lietuvos įmonių konkurencingumą. Dauguma programos nuostatų vienaip ar kitaip susijusios su ES reikalavimais – atitikti ES standartus, pasiekti ES vidurkį, „vakarietiškos tvarkymosi tradicijos“, „europinės priemonės vandens kokybei gerinti“. Daug priemonių yra skirtos pasinaudoti ES parama. Taip pat įsipareigojama siekti įgyvendinti ES direktyvas aplinkosaugos srityje, nors jų neįgyvendinimas būtų Lietuvos tarptautinių įsipareigojimų nevykdymas.

Programos nuostatos daugiausia akcentuoja ES reikalavimus, įsipareigoja juos įgyvendinti, tačiau nepamini, kad pagrindinės griežtų reguliavimų sąnaudos guls ant verslo ir vartotojų pečių.

A. Brazausko ir A. Paulausko koalicija

Programoje skelbiama, jog „ir toliau teiksime prioritetą aplinkos apsaugai“. Numatyta skatinti biokuro ir kitų alternatyvių kuro šaltinių naudojimą. Programa akcentuoja, jog aplinkos apsaugos standartų įgyvendinimas iš esmės yra pareiga, kylanti iš narystės ES: uždaryti sąvartynus neatitinkančius ES reikalavimų, iki 2006 m. pabaigos įgyvendinti ES nustatytas užduotis dėl pakuočių perdirbimo. Taip pat bus stengiamasi reikalavimams vykdyti panaudoti ES lėšas - sieks, kad 2005–2008 m. būtų parengta ir pateikta ES finansavimui projektų aplinkos apsaugos srityje už 1400 mln. Lt; vandenvalos sektoriui modernizuoti pasitelkti ES Sanglaudos fondo lėšas. Pateikiami ir kiti uždaviniai, kurių neįgyvendinimo niekas nepajustų: gerinama valstybinių ir privačių miškų vientisa ir kompleksiška apsauga; sudarytos sąlygos visuomenei lankytis saugomose teritorijose, sukurta atitinkama informacinė sistema.

Programoje greta įsipareigojimus ES detalizuojančių nuostatų yra deklaratyvių priemonių, kurių neįgyvendinimo niekas nepajustų.

Darbo partija

Darbo partija mano, kad būtina pasiekti, jog „būtų užtikrinti darnaus vystimosi principai, derinant aplinkosauginius, ekonominius ir socialinius visuomenės tikslus.“ Trumpai išdėstytose nuostatose pastebimi trys akcentai: veikla aplinkosaugos srityje nukreipta į planavimą (sukurti strategiją geriamo vandens kokybei gerinti, nustatyti nuotekų valymo įrenginių statybos ir modernizavimo prioritetus, parengti atmosferos taršos mažinimo programą); svarbu pasivyti ES reikalavimus ir panaudoti ES lėšas; siūlo ekonominėmis priemonėmis (mokesčių lengvatomis) skatinti ekologiškai švarių degalų ir biodegalų gamybą ir naudojimą.

Programoje atskleidžiamas spartaus verslo vystimosi ir griežtų aplinkosaugos standartų taikymo tikslų prieštara. Veikla aplinkosaugos srityje (galbūt tik šiame etape) suvokiama kaip programų, koncepcijų kūrimas.

Lietuvos krikščionių demokratų partija

Programoje dėmesį patraukia tai, kad viena iš 4 programos nuostatų, skirtų aplinkosaugai, yra skirta biokurui: “Sudaryti teisines ir ekonomines sąlygas biokuro gamybai ir naudojimui, plėsti tam tikslui reikalingų pasėlių plotus, didinti kaimo žmonių užimtumą ir pajamas. (Biokuro gamybai būtų panaudota apie 60 000 tonų grūdų ir 120 000 tonų rapsų, pasėlių plotai padidinti 60 000 ha, sukurta apie 4000 darbo vietų)”.

Programa pasižymi neproporcingu dėmesiu biokurui.

Liberalų ir centro sąjunga

Programoje akcentuoja ES reikalavimus, tačiau įsipareigoja įgyvendinti tik reikalaujamą minimumą. Pateikia deklaratyvių nuostatų dėl aplinkosauginio švietimo, jog kartu su aplinkosaugos problemomis bus sprendžiami ir būsto, rekreacijos klausimai ir pan. Deklaruojama, jog „Darni krašto raida, tausojančios technologijos, į aplinką išleidžiamų kenksmingų teršalų mažinimas ir prevencijos priemonės turi lemti Lietuvos žmonių gyvenimo kokybės gerėjimą.“

Politiškai korektiška ir neįpareigojanti Liberalų ir centro sąjungos programa aplinkosaugos srityje neduoda pagrindo manyti, kad partija imtųsi rimtos veiklos šioje srityje.

R. Pakso koalicija

Programoje aplinkosaugai skirta viena nuostata, bet ir joje galima įžvelgti priemonių, neatitinkančių ES teisės: partija “skatins ekologinę žemdirbystę, lietuviškų kokybiškų žemės ūkio produktų gamybą ir vartojimą, rems žemės ūkio produktų eksportą, miško verslą, tvenkinių žuvininkystę ir kt.” Valstybės remiamas raginimas pirkti nacionalinę produkciją prieštarauja laisvam prekių judėjimo principui, o paramos atskiros ūkio šakoms ar nacionalinėms įmonėms teikimas gali prieštarauti valstybės teikiamos pagalbos įmonėms taisyklėms.

Vienintelė Pakso koalicijos programos nuostata susijusi su aplinkosauga neatitinka ES teisės.

Tėvynės Sąjunga

Konservatoriai teigia sąmoningai neįtraukę gamtos apsaugos į savo programą, nes įsitikinę, jog ir “naujajame Lietuvos raidos etape naujų tikslų ar naujų priemonių nėra reikalo ieškoti, svarbiausia – sėkmingai tęsti tai, kas iki šiol buvo daroma”.

Krikščionių konservatorių socialinė sąjunga

Programoje nuostatų dėl aplinkosaugos politikos nėra.

Centro partija

Programoje nuostatų dėl aplinkosaugos politikos nėra.

Lietuvos tautininkų sąjunga

Programoje nuostatų dėl aplinkosaugos politikos nėra.

 • Bendras įvertinimas:

  - Tik Darbo partija ir Liberalų ir centro sąjunga įvardija priešpriešą tarp sparčios, mažai suvaržytos verslo plėtros ir gausių ES diktuojamų aplinkosauginių reikalavimų įgyvendinimo.
  - Aplinkosauga nėra suvokiamas kaip Lietuvos reikalas – akcentuojama, kad tai ES reikalavimas ir todėl jam įgyvendinti reikia efektyviai pasiimti ES pinigus.
  - Aplinkosaugos priemonės vardijamos lyg tai atliks valdžia, tačiau galutinis veikėjas bus verslas - jis mažins taršą ir diegs naujas technologijas, o mokės už tai vartotojas.
  - Beveik visos partijos įsipareigojo remti ir skatinti biokuro gamybą, suteikdamos šiam verslui neproporcingą svarbą.

 • Parašykite savo nuomonę
  arba diskutuokite anonimiškai čia
  Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
  Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

  Top naujienos

  Kaip „Brexit“ sužlugdė sėkmingą verslą (42)

  Kente bankrutavus dešimtmečius gyvavusiai žemės ūkio bendrovei, be darbo palikusiai pustrečio...

  R. Karbauskis: G. Paluckas nori išvesti socialdemokratus iš koalicijos dėl artėjančių rinkimų (4)

  Socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas nori išvesti partiją iš valdančiosios koalicijos su...

  Musulmonų dvasininkas atskleidė, kuo „Islamo valstybė“ vilioja jaunus Europos musulmonus (126)

  Europoje surengti trys nauji teroristiniai išpuoliai. Praėjus kelioms valandoms po to, kai per...

  Specialistai stebėjo greitkelį ties Kaunu: apstulbino vairuotojų įžūlumas (77)

  Pastaruoju metu greitkelyje A1 ties Kaunu buvo vykdyti didelio masto tyrimai. Buvo ne tik...

  Naujas pažintinis takas lankytojus pasitinka stendu apie marozus (22)

  Pažintinis takas per Kamšos botaninį-zoologinį draustinį, esantį pakaunėje, yra bene...

  Milžiniška rizika: iki mirties – tik viena klaida (10)

  Kone 200 kilometrų per valandą greičiu motociklu Palangos plentu skriejęs Tomas įkliuvo...

  Sukčiavimo schemų TOP 10 (12)

  Nuo trumposios žinutės iki netikrų sąskaitų, nuo apgaulingų investicijų iki tapatybės...

  Orai: vasara pasiduoda (39)

  Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

  Grikių pudingas – tobuliems veganiškiems pusryčiams (3)

  Grikių ir chia sėklų pusryčiai , paruošiami iš vakaro, yra tikrai neįtikėtinas atradimas....