Kilus diskusijoms dėl daugiabučių namų renovavimo tikslingumo bei finansinės naudos (ar nuostolingumo) gyventojui, tiek Vyriausybė, tiek jos oponentai apsimeta, kad nemato pačio svarbiausio „kamino“, pro kurį miestiečių brangiai apmokama šiluma iškeliauja į kosmosą.
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)
Tai šilumos trasos. Jose prarandama, įvairiais skaičiavimais, nuo 40 iki 60 procentų šilumos energijos. Tikriausiai ne vienam teko matyti, kad ten, kur sovietų metais buvo išvedžiotos trasos, greičiau nutirpsta sniegas. Šaligatviais virš tokių trasų maloniau vaikščioti, nes jie mažiau apledėję.

Išnuomojant Vilniaus šilumos tinklus užsienio „investuotojui“ - bendrovei „Dalkia“ - buvo daug kalbėta ir apie šios bendrovės pažadus renovuoti šilumos trasas. Tai minėjo ir tuometinis Vilniaus meras, Seimo pripažintas Abonentu. Didelių investicijų į šilumos trasų renovavimą būtinybė buvo geležinis argumentas, kodėl šilumos ūkį reikia išnuomoti.

Deja, vadinamieji investuotojai žadėtų investicijų nepadarė. Jie savo ataskaitose tik manipuliuoja skaičiais, prie bendro tinklų pridėdami naujai išklotas trasas ir taip parodydami, kad sovietinių trasų procentinė dalis mažėja.

Milžiniški šilumos nuostoliai įskaičiuojami į šilumos tiekėjo sąnaudas ir užkraunami ant daugiabučių gyventojų pečių.

Negana to, mokesčių naštą ruošiamasi dar labiau padidinti prisidengiant renovacija, dėl kurios susiginčijo Vyriausybės atstovai ir ekspertai. Vyriausybė nutarė steigti specialų atsinaujinantį fondą, kuriam bus skiriamos lėšos iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų, tarptautinių finansinių institucijų paskolų ir valstybės biudžeto.

Tikroji šios iniciatyvos atsiradimo priežastis daug nedangstoma - tai noras išjudinti krizės krečiamą statybų sektorių - šiemet ketinama modernizuoti apie penkis šimtus daugiabučių, o ateinančius trejus metus - po tūkstantį namų. Galima įtarti statybinių bendrovių nešvarius interesus, „juodus biznelius“, - kas nieko bendra neturi su siekiais realiai taupyti šilumos energiją. Geriau taip ir pasakytų: „Mieli gyventojai, statybų sektorius išgyvena krizę - susimeskite pinigėlius jam galbėti“.

Manau, sutartį su „Dalkia“ reikia nutraukti ir miestui perimti šilumos ūkį savo žinion. Tai būtų pavyzdinė išeitis, kaip reikia tvarkyti šilumos ūkį ir kitiems Lietuvos miestams. Juk visiškai nebeaišku, kam reikalingos dalkijos ir robikonai, žaidžiantys vien iš gyventojų surenkamais pinigais. Daug naudingiau miestui būtų tvarkyti šilumos ūkį pačiam, be to, nelikus privataus intereso, sumažėtų ūkio valdymo sąnaudos, būtų galima padidinti išlaidų kontrolę. Dabar net miesto tarybos narys negali susipažinti su šilumos ūkio nuomos sutartimi.

Daugiabučių apšiltinimas nerenovuojant šilumos trasų tėra nusikaltimo prieš gyventojus tęsinys, užkraunant bankų paskolas ant gyventojų pečių. Tikėtina, kad renovuotų namų gyventojų išlaidos už šilumą sumažės, tačiau ne tiek, kiek jos būtų sumažėjusios, jeigu „Dalkia“ būtų ištęsėjusi savo pažadus pakeisti šilumos trasas.

Dabartinė renovacijos idėja - tai savotiškas „Leo“ šilumos ūkyje. Nesakau, kad daugiabučių nereikia renovuoti, tačiau būtina kuo greičiau investuoti į šilumos trasas. Kadangi privatus „investuotojas“, kaip seniai aišku, nepajėgus to daryti - šilumos ūkį savivaldybėms reikia iš jo susigražinti. Tai geriausia išeitis iš susidariusios aklavietės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Plikai nusikirpusi K. Dūdaitė: aš noriu tokių pačių užduočių kaip vaikinai (96)

„Gyvename neramiais lakais. Manau, kad kariuomenei reikia žmonių, kurie turėtų smegenų ir noro...

A. Čekuolio receptas ilgam ir energingam gyvenimui (119)

Palikęs televiziją, žurnalistas, rašytojas Algimantas Čekuolis toliau rašo knygas ir beria...

Lietuvių profesionalai užsienyje: norime ir galime prisidėti prie Lietuvos klestėjimo (1)

Po pasaulį išsibarsčiusiems lietuviams Lietuva jau seniai ne tik vasaros atostogų ar Kalėdinių...

Ekonomikos žvaigždė: rusų oligarchai į užsienį išvežė pusę šalies turto (246)

Turtingi rusai ofšoruose laiko tiek pat turto, kiek visi Rusijos gyventojai turi šalies viduje kartu...

Gyvai / Priešpaskutinis rinktinės testas: Lietuva – Islandija tiesioginė vaizdo transliacija (72)

Lietuvos krepšinio rinktinės pasirengimas Europos krepšinio čempionatui artėja prie pabaigos....

50-metį švenčiantis A. Mamontovas: turiu prastą skonį drabužiams, todėl visada atrodau jaunai pasveikino ir D. Grybauskaitė (15)

Trečiadienį, rugpjūčio 23 dieną Andrius Mamontovas švenčia 50-metį. Jubiliejaus proga...

Vargu ar atspėsite, kiek juodųjų skylių yra mūsų galaktikoje (8)

Skaičiuodami pagal tai, kiek žvaigždžių yra mūsų galaktikoje, ir kurios žvaigždės virsta...

Jemene gyvybes šienauja ne tik pilietinis karas, bet ir sunkiai valdoma cholera (2)

Nors jau seniai atrasti būdai, kaip užkirsti kelią choleros infekcijai, Jemene ji plinta, nes tam...

Kuriose viešosiose ligoninėse gali kilti kainos (17)

Netrukus prasidėsianti Seimo plenarinių posėdžių rudens sesija gali atnešti naujovių viešose...

Artėjančio rudens prognozė: šalnos ir šalčiai – dar rugsėjį (97)

Rugsėjį jau galime sulaukti šalnų ir šalčių, tiesa, bent sniego tikimybė, laimei, išlieka...