1501 10 03 Lenkijos taryba ir Lietuvos atstovai nutarė, kad abi valstybės bus sujungtos į vieną valstybę. Lietuva šios sutarties neratifikavo.

 (2)
Prasidėjusiame II-ajame (1500-1503) kare tarp Lietuvos ir Maskvos DK, 1500 maskvėnų atakuojama Lietuva prarado dalį savo rytinių teritorijų. Visuomenę sukrėtė vasarą lietuvių kariuomenės patirtas pralaimėjimas ties Vedroša, aiškėjo lenkų karinės pagalbos būtinybė kovose su Maskva.

Lenkijoje mirė karalius Jonas Albrechtas ir Lietuvos dk Aleksandrui Jogailaičiui atsivėrė kelias į sostą. Visi šie išorės ir vidaus veiksniai lėmė naujos sąjungos tarp Lietuvos DK ir Lenkijos sudarymą.

1501 10 03 Petrakavo seime buvo pasirašyta abiejų valstybių sutartis. Joje, pasinaudojus sudėtinga Lietuvos situacija, įtvirtinti Lietuvos DK savarankiškumą ribojantys postulatai. Sutartis skelbė abi tautas esant vienu kūnu, dviejų valstybių sujungimą „į vieną nedalomą kūną“. Nustatyti bendri karaliaus rinkimai, numatant Lietuvos pusės vyskupų, vaivadų ir kaštelionų dalyvavimą šiame procese. Paskelbta apie „bendros tarybos“ valstybei valdyti sudarymą. Įsipareigojama teikti abipusę karinę pagalbą, įvedami vieno svorio ir vienos formos pinigai. Visos ankstesnės abiejų valstybių sutartys su kitomis šalimis paliekamos galioti tik tuo atveju, jei neprieštarauja šiai sutarčiai, įvedama pareigūnų ir seniūnų priesaikos būtinybė.

Galutine „kaina už Lenkijos karūną“ tapo 1501 10 23 Melnike Aleksandro Jogailaičio ir kartu su juo buvusių Lietuvos Ponų Tarybos atstovų patvirtintas sąjungos aktas, kurios pagrindas buvo Petrakavo sutarties tekstas. Istoriografijoje kartais ši sąjunga vadinama dvigubu Petrakavo-Melniko sąjungos pavadinimu. Dar kartą numatyti bendri Lenkijos ir Lietuvos DK valdovo rinkimai, bendras seimas ir bendri pinigai. Naujasis valdovas karūnacijos metu kartu turėjo patvirtinti Lenkijos Karalystės ir Lietuvos DK teises.

Lenkijos politikams pavyko sudaryti unitarinę valstybę deklaruojančią sutartį, ir tokia Petrakavo-Melniko sąjunga galėjo reikšti Lietuvos DK prijungimą prie Lenkijos. Tai buvo didelės panikos apimtos Lietuvos diduomenės nuolaida, nubraukianti XV a. antrosios pusės pasiekimus. Kita vertus, formuluotėse paliktos vietos interpretacijai, bei nuorodos, kad ši sąjunga įsigalios tik priėmus ją Lietuvos DK seimui, kurį sušaukti trukdė karas, o gavęs karūną, Aleksandras mažai tuo rūpinosi, apsaugojo Lietuvos valstybingumą. Lietuvos pusė gavo realią karinę lenkų pagalbą (Oršos mūšis), tačiau tik popieriuje liko nuostatos apie bendrą abiejų valstybių monetarinę, užsienio ir kt. politiką. Taigi praktikoje ši sąjunga liko personaline, dvi valstybes vieno valdovo asmeniu apjungiančia sąjunga.

Tai yra 2007-2008 m. programos „Lietuvos, Baltarusijos, Ukrainos mokslininkų bendradarbiavimas: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendorius“ metu sukurto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendoriaus enciklopedinio žinyno dalis.

© Lietuvos Istorijos Institutas ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija

Lietuvos istorijos institutas
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Aktualijos

Skandalingiausios politikų skyrybos: trys taisyklės, kaip nekristi į dugną (77)

2015 rugpjūčio mėn. 30 d. 00:14
Kristina ir Algirdas Brazauskai, Petras Gražulis, Dalia Teišerskytė
DELFI montažas
Vieniems politikams šeimos dramos praeina be pasekmių, kitų, pavyzdžiui, Algirdo Brazausko reitingus nutempia į prarają. Sociologas Vladas Gaidys DELFI įvardijo, ko reikia, kad skyrybos nepaliktų žymių reitingų kreivėse.

J. Kazlauskas: galutinio atsakymo dėl sudėties dar neturiu (74)

2015 rugpjūčio mėn. 30 d. 00:56
Jonas Kazlauskas
DELFI (R. Achmedovo nuotr.)
Graikijos sostinėje Atėnuose pasibaigusiame keturių komandų tradiciniame „Akropolio taurės“ turnyre Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė užėmė trečią vietą. Paskutinėse turnyro rungtynėse lietuviai 62:67 (15:16, 16:15, 15:18, 16:18) pralaimėjo taurę iškovojusiems Graikijos krepšininkams.

Vėl dažnai klydusi Lietuvos rinktinė po atkaklios kovos nusileido Graikijos krepšininkams (779)

2015 rugpjūčio mėn. 29 d. 20:28
Paulius Jankūnas, Jonas Mačiulis
Fotodiena.lt nuotr.
Šeštadienį Graikijos sostinėje Atėnuose baigėsi keturių komandų tradicinis „Akropolio taurės“ turnyras, kuriame dalyvavo ir Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė. Paskutiniame turnyro mače lietuviai 62:67 (15:16, 16:15, 15:18, 16:18) pralaimėjo trečią pergalę iškovojusiems ir turnyrą laimėjusiems šeimininkams graikams. Trečioje vietoje likusiems lietuviams tai buvo paskutinė repeticija prieš artėjantį Europos čempionatą.

Bjaurų defektą vilnietė slėpė po šalikėliu: ligą išduoda ir akių dydis (3)

2015 rugpjūčio mėn. 29 d. 23:24
Vilnietės gūžys
Gydytojo nuotr.
Nuotraukoje įamžinta 72 metų pacientė, kuriai išoperuotas gūžys – padidėjusi skydliaukė. Nors įprastai ši endokrininė liauka sveria vos 30 gramų, vilnietės atvejis nustebino net visko mačiusius medikus. Tačiau daug dažniau skydliaukės problemos nėra vizualiai pastebimos ir jos sutrikimai nustatomi atsitiktinai.

Šiurpus teisingumas: seserims skirta bausmė – išžaginimas (102)

2015 rugpjūčio mėn. 29 d. 22:40
Dviem seserims iš Indijos skirta šiurpinanti bausmė – merginos bus išžagintos ir bus priverstos nuogos, išteptais veidais, žygiuoti gimtojo kaimo gatvėmis. Tai naujausias pavyzdys, kaip Indijoje taikomas protu nesuvokiamas „liaudies teisingumas“, skelbia „The Telegraph“.