1501 10 03 Lenkijos taryba ir Lietuvos atstovai nutarė, kad abi valstybės bus sujungtos į vieną valstybę. Lietuva šios sutarties neratifikavo.

 (2)
Prasidėjusiame II-ajame (1500-1503) kare tarp Lietuvos ir Maskvos DK, 1500 maskvėnų atakuojama Lietuva prarado dalį savo rytinių teritorijų. Visuomenę sukrėtė vasarą lietuvių kariuomenės patirtas pralaimėjimas ties Vedroša, aiškėjo lenkų karinės pagalbos būtinybė kovose su Maskva.

Lenkijoje mirė karalius Jonas Albrechtas ir Lietuvos dk Aleksandrui Jogailaičiui atsivėrė kelias į sostą. Visi šie išorės ir vidaus veiksniai lėmė naujos sąjungos tarp Lietuvos DK ir Lenkijos sudarymą.

1501 10 03 Petrakavo seime buvo pasirašyta abiejų valstybių sutartis. Joje, pasinaudojus sudėtinga Lietuvos situacija, įtvirtinti Lietuvos DK savarankiškumą ribojantys postulatai. Sutartis skelbė abi tautas esant vienu kūnu, dviejų valstybių sujungimą „į vieną nedalomą kūną“. Nustatyti bendri karaliaus rinkimai, numatant Lietuvos pusės vyskupų, vaivadų ir kaštelionų dalyvavimą šiame procese. Paskelbta apie „bendros tarybos“ valstybei valdyti sudarymą. Įsipareigojama teikti abipusę karinę pagalbą, įvedami vieno svorio ir vienos formos pinigai. Visos ankstesnės abiejų valstybių sutartys su kitomis šalimis paliekamos galioti tik tuo atveju, jei neprieštarauja šiai sutarčiai, įvedama pareigūnų ir seniūnų priesaikos būtinybė.

Galutine „kaina už Lenkijos karūną“ tapo 1501 10 23 Melnike Aleksandro Jogailaičio ir kartu su juo buvusių Lietuvos Ponų Tarybos atstovų patvirtintas sąjungos aktas, kurios pagrindas buvo Petrakavo sutarties tekstas. Istoriografijoje kartais ši sąjunga vadinama dvigubu Petrakavo-Melniko sąjungos pavadinimu. Dar kartą numatyti bendri Lenkijos ir Lietuvos DK valdovo rinkimai, bendras seimas ir bendri pinigai. Naujasis valdovas karūnacijos metu kartu turėjo patvirtinti Lenkijos Karalystės ir Lietuvos DK teises.

Lenkijos politikams pavyko sudaryti unitarinę valstybę deklaruojančią sutartį, ir tokia Petrakavo-Melniko sąjunga galėjo reikšti Lietuvos DK prijungimą prie Lenkijos. Tai buvo didelės panikos apimtos Lietuvos diduomenės nuolaida, nubraukianti XV a. antrosios pusės pasiekimus. Kita vertus, formuluotėse paliktos vietos interpretacijai, bei nuorodos, kad ši sąjunga įsigalios tik priėmus ją Lietuvos DK seimui, kurį sušaukti trukdė karas, o gavęs karūną, Aleksandras mažai tuo rūpinosi, apsaugojo Lietuvos valstybingumą. Lietuvos pusė gavo realią karinę lenkų pagalbą (Oršos mūšis), tačiau tik popieriuje liko nuostatos apie bendrą abiejų valstybių monetarinę, užsienio ir kt. politiką. Taigi praktikoje ši sąjunga liko personaline, dvi valstybes vieno valdovo asmeniu apjungiančia sąjunga.

Tai yra 2007-2008 m. programos „Lietuvos, Baltarusijos, Ukrainos mokslininkų bendradarbiavimas: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendorius“ metu sukurto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendoriaus enciklopedinio žinyno dalis.

© Lietuvos Istorijos Institutas ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija

Lietuvos istorijos institutas
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Aktualijos

„Mūsiškiai“: sušaudę braidydavo tarp lavonų ir lupinėdavo dantis, kuriuos vėliau perlydė į lietuvių burnas (69)

2016 vasario mėn. 14 d. 18:21
1941 m. Kauno septintajame ir dešimtajame fortuose veikė tikras mirties fabrikas: į išraustas daubas šaudymui vesti žydai, pažiūrėti reginio rinkosi aplinkiniai gyventojai.

Iššifruoti Rusiją: garsiausias astrologas transliuoja apokaliptines nuotaikas (235)

2016 vasario mėn. 14 d. 17:00
<span style="color: #ff0000;">Iššifruoti Rusiją:</span> garsiausias astrologas transliuoja apokaliptines nuotaikas
Pravda.ru stop kadras
Nuo Hitlerio atėjimo į valdžią ir Kenedžio nužudymo iki didžiausių neramumų Rytų Europos šalyse – visa tai atnešė Beždžionės metai, kurie pagal kinų kalendorių šiemet prasidėjo vasario 8 d. Garsiausiu Rusijos astrologu vadinamas Pavelas Globa įspėja, kad reikšmingi įvykiai laukia vasaros pabaigoje.

Lietuvos ledo ritulininkai po 16 metų pertraukos pralaimėjo estams (2)

2016 vasario mėn. 14 d. 18:27
Trečiuoju pralaimėjimu iš eilės 2018 metų žiemos olimpinių žaidynių, kurios vyks Pietų Korėjoje, atrankos turnyro keturių komandų H grupės turnyrą Vengrijos sostinėje baigė autsaiderės pozicijoje likusi Lietuvos vyrų ledo ritulio rinktinė.

Tokios kelionės į darbą niekam nepavydėtumėte (14)

2016 vasario mėn. 14 d. 17:34
Tokios kelionės į darbą niekam nepavydėtumėte
sekunde.lt nuotr.
Panevėžys garsėja ne tik duobėtomis gatvėmis, bet ir vietomis, kur reikia itin saugotis, kad liktum gyvas. Kodėl šalia Pievų gatvės įsikūrusių įmonių darbuotojai priversti į darbą eiti rizikuodami gyvybe?

Šaltojo karo raketų bazei sugalvojo naują paskirtį (4)

2016 vasario mėn. 14 d. 18:15
JAV karinė bazė tarp Vajomingo ir Nebraskos
Vida Press nuotr.
Jau daugiau kaip dešimt metų praėjo nuo to laiko, kai JAV kariuomenė atsisakė paskutinės „Peacekeeper“ raketos.