1320 07 27 Lietuvos DK kariuomenė sumušė kryžiuočius Medininkų mūšyje

 (5)

XIV a. pr. Kryžiuočių ordinas vykdė nedidelius puolamuosius žygius, silpninusius lietuvių gynybinę liniją prie Nemuno. 1314 pr. kryžiuočių ordino didysis komtūras Henrikas von Plockas du kartus nusiaubė Medininkų žemę, o rudenį įsiveržęs į Juodąją Rusią sudegino Naugarduką.

1315 buvo sugriauta Veliuonos pilis, o dar po metų nusiaubta Peštuva. 1316-1317 kryžiuočiai toliau puldinėjo Pieštvę ir Veliuoną bei Medininkus. Nors visa tai silpnino lietuvių ir žemaičių pajėgas, tačiau jų šiame regione nepalaužė. Ruoštasi suduoti rimtą atsakomąjį smūgį.

1320 mūšis tarp Kryžiuočių ordino ir žemaičių įvyko Žemaitijoje, Medininkų valsčiuje. Vasarą kryžiuočių didysis komtūras Henrikas von Plockas su gana didele kariuomene – 40 riterių ir raiteliais iš Sambijos bei Klaipėdos vėl įsiveržė į Medininkų žemę siaubdami jos apylinkes.

Tačiau šį sykį jiems nepavyko to padaryti staigiai – žemaičiai, jau prieš tai surinkę karius, netikėtai užpuolė pagrindines kryžiuočių pajėgas ir jas sumušė. Kryžiuočių pusė prarado 29 riterius bei apie 200 karių. Mūšyje žuvo ir pats vokiečių magistras, į nelaisvę buvo paimtas Sambijos fogtas Henrikas Rude, kurį lietuviai vėliau paaukojo Dievams, jį sudegindami kartu su visa ginkluote ir žirgu.

Medininkų mūšis turėjo nemažos reikšmės tolesniems kryžiuočių puolimams. Kryžiuočiai patyrė taktinį pralaimėjimą, žemaičių pasiekta pergalė sumažino ordino persvarą. Vokiečių ordino kariniai žygiai kuriam laikui buvo sustabdyti.

Tai yra 2007-2008 m. programos „Lietuvos, Baltarusijos, Ukrainos mokslininkų bendradarbiavimas: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendorius“ metu sukurto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendoriaus enciklopedinio žinyno dalis.

© Lietuvos Istorijos Institutas ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija

Lietuvos istorijos institutas
Registruoti (0) Anonimiški (5)
Parašykite savo komentarą
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Aktualijos

Žmonos išdavystė su 10 vyrų – smulkmė, palyginti su tuo, ką dar sužinojo (168)

2015 kovo mėn. 6 d. 21:00
Po to, ką prieš tris mėnesius sužinojo, 29 metų kaunietis Artūras vis dar negali atsigauti, o reikia spręsti, ką daryti toliau.

Internete plinta atsakas filmukui „Aš rusų okupantas...“ (139)

2015 kovo mėn. 6 d. 21:19
Atsakas filmukui Aš rusas okupantas
Stopkadras
Rusijos agresiją kritikuojančią visuomenę suerzinęs filmukas „Aš rusų okupantas, perspėju paskutinį kartą“ sulaukė atsako. Internete plinta kitokia versija temos apie Rusijos okupantus.

Lenkai R. Berankį lygino su L. Hewittu, Lietuvos sirgalius – su australais specialiai DELFI iš Plocko (2)

2015 kovo mėn. 6 d. 21:37
Ričardas Berankis ir Lukaszas Kubotas
DELFI (K. Čachovskio nuotr.)
„Neatsimenu nieko panašaus, tai gali būti rekordas“, – prisiminęs daugiau nei pusvalandį trukusį geimą trečiame sete, galvą kraipė Ričardas Berankis. Lietuvis laimėjo tiek jį, tiek visą mačą ir Deviso taurės susitikime su Lenkija išvedė savo komandą į priekį 1:0.

Košmaras Ukrainoje: Debalcevėje rasti 500 civilių kūnų (398)

2015 kovo mėn. 6 d. 18:33
Kijevas penktadienį pranešė atitraukęs visus savo raketų leistuvus „Uragan“ iš pagrindinės konfliktų zonos Ukrainos rytuose, kaip reikalaujama Minsko paliaubų susitarime su prorusiškais separatistais.

Garsiajame Kauno „pastate-vaiduoklyje“ - vyriškio lavonas įtariama žmogžudystė

2015 kovo mėn. 6 d. 21:13
Penktadienio vakarą kraupus radinys aptiktas garsiajame Kauno „pastate – vaiduoklyje“ Karaliaus Mindaugo prospekte. Vadinamajame „Respublikos“ viešbutyje rastas vyriškos lyties lavonas. Kūną bandyta slėpti, tad neatmetama galimybė, kad vyriškis mirė smurtine mirtimi.