1320 07 27 Lietuvos DK kariuomenė sumušė kryžiuočius Medininkų mūšyje

 (5)

XIV a. pr. Kryžiuočių ordinas vykdė nedidelius puolamuosius žygius, silpninusius lietuvių gynybinę liniją prie Nemuno. 1314 pr. kryžiuočių ordino didysis komtūras Henrikas von Plockas du kartus nusiaubė Medininkų žemę, o rudenį įsiveržęs į Juodąją Rusią sudegino Naugarduką.

1315 buvo sugriauta Veliuonos pilis, o dar po metų nusiaubta Peštuva. 1316-1317 kryžiuočiai toliau puldinėjo Pieštvę ir Veliuoną bei Medininkus. Nors visa tai silpnino lietuvių ir žemaičių pajėgas, tačiau jų šiame regione nepalaužė. Ruoštasi suduoti rimtą atsakomąjį smūgį.

1320 mūšis tarp Kryžiuočių ordino ir žemaičių įvyko Žemaitijoje, Medininkų valsčiuje. Vasarą kryžiuočių didysis komtūras Henrikas von Plockas su gana didele kariuomene – 40 riterių ir raiteliais iš Sambijos bei Klaipėdos vėl įsiveržė į Medininkų žemę siaubdami jos apylinkes.

Tačiau šį sykį jiems nepavyko to padaryti staigiai – žemaičiai, jau prieš tai surinkę karius, netikėtai užpuolė pagrindines kryžiuočių pajėgas ir jas sumušė. Kryžiuočių pusė prarado 29 riterius bei apie 200 karių. Mūšyje žuvo ir pats vokiečių magistras, į nelaisvę buvo paimtas Sambijos fogtas Henrikas Rude, kurį lietuviai vėliau paaukojo Dievams, jį sudegindami kartu su visa ginkluote ir žirgu.

Medininkų mūšis turėjo nemažos reikšmės tolesniems kryžiuočių puolimams. Kryžiuočiai patyrė taktinį pralaimėjimą, žemaičių pasiekta pergalė sumažino ordino persvarą. Vokiečių ordino kariniai žygiai kuriam laikui buvo sustabdyti.

Tai yra 2007-2008 m. programos „Lietuvos, Baltarusijos, Ukrainos mokslininkų bendradarbiavimas: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendorius“ metu sukurto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendoriaus enciklopedinio žinyno dalis.

© Lietuvos Istorijos Institutas ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija

Lietuvos istorijos institutas
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Aktualijos

Didžiulė avarija Vilniuje: sudaužyta dešimtys automobilių, tarp sužeistųjų – vaikas (437)

2014 lapkričio mėn. 28 d. 18:08
Avarija Savanorių pr. žiede
DELFI montažas
Penktadienį, apie 18 val., Vilniaus specialiosioms tarnyboms pranešta apie didžiulę avariją Savanorių žiede.

Įspūdingai atsitiesęs „Žalgiris“ išplėšė itin svarbią pergalę Eurolygoje panaikino net 17 taškų deficitą! (186)

2014 lapkričio mėn. 28 d. 18:30
Kauno „Žalgirio“ (4/3) krepšininkai penktadienį Rusijoje vykusiose Eurolygos A grupės septintojo turo rungtynėse 61:55 (11:13, 12:24, 20:7, 18:11) palaužė „Nižnij Novgorod“ (3/4) ekipą, kurią pirmame rate sutriuškino net 97:63.

Verslininkas: negali būti akivaizdesnio pavyzdžio, kaip Rusiją veikia Vakarų sankcijos (105)

2014 lapkričio mėn. 28 d. 19:13
Praeitą mėnesį Maskvoje vykusioje technologijų mugėje Europos pareigūnai realiai pamatė, kaip Vakarų taikomos sankcijos Rusijai paveikė užsienio šalių verslo perspektyvas šioje šalyje.

L. Linkevičiui – pažadas iš Rusijos (17)

2014 lapkričio mėn. 28 d. 20:48
Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius penktadienį per pokalbį telefonu iš Rusijos transporto ministro išgirdo pažadą pasirūpinti pasienyje įstrigusių Lietuvos vairuotojų laukimo sąlygomis, pranešė ministro atstovė.

Austras įspėjo: tik nepirkite didelių daržovių (6)

2014 lapkričio mėn. 28 d. 19:16
Didelių daržovių patariama nepirkti
DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Prieš dešimt metų ekologinį ūkį Rytų Austrijoje įsigijęs ir jame pradėjęs ūkininkauti Klausas Rapfas pripažįsta, kad jam tai buvo iššūkis. Programinės įrangos inžinieriaus išsilavinimą turintis vyras teigė nusprendęs imtis visai kitokios veiklos todėl, kad norėjo pasiūlyti sveikų, aukštos kokybės produktų. Šiandien jis gali pasigirti pavyzdiniu 65 hektarų ekologiniu ūkiu ir savo pirkėjams siūlo beveik 1000 daržovių ir vaisių veislių bei platų vyno rūšių pasirinkimą.