1320 07 27 Lietuvos DK kariuomenė sumušė kryžiuočius Medininkų mūšyje

 (5)
XIV a. pr. Kryžiuočių ordinas vykdė nedidelius puolamuosius žygius, silpninusius lietuvių gynybinę liniją prie Nemuno. 1314 pr. kryžiuočių ordino didysis komtūras Henrikas von Plockas du kartus nusiaubė Medininkų žemę, o rudenį įsiveržęs į Juodąją Rusią sudegino Naugarduką.

1315 buvo sugriauta Veliuonos pilis, o dar po metų nusiaubta Peštuva. 1316-1317 kryžiuočiai toliau puldinėjo Pieštvę ir Veliuoną bei Medininkus. Nors visa tai silpnino lietuvių ir žemaičių pajėgas, tačiau jų šiame regione nepalaužė. Ruoštasi suduoti rimtą atsakomąjį smūgį.

1320 mūšis tarp Kryžiuočių ordino ir žemaičių įvyko Žemaitijoje, Medininkų valsčiuje. Vasarą kryžiuočių didysis komtūras Henrikas von Plockas su gana didele kariuomene – 40 riterių ir raiteliais iš Sambijos bei Klaipėdos vėl įsiveržė į Medininkų žemę siaubdami jos apylinkes.

Tačiau šį sykį jiems nepavyko to padaryti staigiai – žemaičiai, jau prieš tai surinkę karius, netikėtai užpuolė pagrindines kryžiuočių pajėgas ir jas sumušė. Kryžiuočių pusė prarado 29 riterius bei apie 200 karių. Mūšyje žuvo ir pats vokiečių magistras, į nelaisvę buvo paimtas Sambijos fogtas Henrikas Rude, kurį lietuviai vėliau paaukojo Dievams, jį sudegindami kartu su visa ginkluote ir žirgu.

Medininkų mūšis turėjo nemažos reikšmės tolesniems kryžiuočių puolimams. Kryžiuočiai patyrė taktinį pralaimėjimą, žemaičių pasiekta pergalė sumažino ordino persvarą. Vokiečių ordino kariniai žygiai kuriam laikui buvo sustabdyti.

Tai yra 2007-2008 m. programos „Lietuvos, Baltarusijos, Ukrainos mokslininkų bendradarbiavimas: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendorius“ metu sukurto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendoriaus enciklopedinio žinyno dalis.

© Lietuvos Istorijos Institutas ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija

Lietuvos istorijos institutas
Registruoti (0) Anonimiški (5)
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Aktualijos

Kaip moka pasilinksminti tautos išrinktieji (75)

2015 liepos mėn. 1 d. 19:47
Kaip moka pasilinksminti tautos išrinktieji
DELFI ir V. Kilijono nuotr.
Šiemet vykę Lietuvos politikų sąskrydžiai nuskambėjo ne pačiomis gražiausiomis natomis. Atpalaiduoti liežuviai ir net kumščiai sukėlė problemų, kurios neliko nepastebėtos viešoje erdvėje.

R. Berankis centriniame Vimbldono korte po penkių setų garbingo mūšio nusileido M. Čiličiui fotoalbumas (272)

2015 liepos mėn. 1 d. 16:33
Trečiadienį pajėgiausias Lietuvos tenisininkas 25-erių metų Ričardas Berankis (ATP-90) prestižinio „Grand Slam“ serijos turnyro Vimbldono, kurio bendrą prizų fondą sudaro net 26,75 mln. svarų sterlingų, antrame rate metė iššūkį dabartiniam „US Open“ čempionui 26-erių metų kroatui Marinui Čiličiui (ATP-9), garbingai priešinosi aukštaūgiui varžovui, bet pralaimėjo po reto atkaklumo penkių setų kovos 3:6, 6:4, 6:7 (6:8), 6:4, 5:7.

Kauno autobusų stotis pasikeis neatpažįstamai (53)

2015 liepos mėn. 1 d. 20:44
Kauno autobusų stotis pasikeis neatpažįstamai
Organizacijos nuotr.
Nuo kito mėnesio pradžios dabartinė Kauno autobusų stotis bus uždaryta rekonstrukcijai, po kurios iš esmės pasikeis. Įsikurs prekybos centras, požeminė automobilių aikštelė ir kitos komunikacijos. Laikinai autobusų stotis bus perkelta į tris miesto erdves.

Juokas pro ašaras: kaip bandoma gelbėti Graikiją (316)

2015 liepos mėn. 1 d. 17:31
Sutelktinio finansavimo kampanija, kurios iniciatorius užsibrėžęs tikslą surinkti 1,6 mlrd. eurų ir nuo kreditorių išgelbėti Graikiją, susidūrė su rimta nesėkme – naktį į trečiadienį „Indiegogo“ interneto svetainė paprasčiausiai neatlaikė krūvio ir tapo nepasiekiama, skelbia „The Independent“.

Vilniaus senamiestyje ant lauko kavinės užvirto medis papildyta įmonės vadovo komentaru (52)

2015 liepos mėn. 1 d. 17:42
Nuvirtęs medis
DELFI (K. Čachovskio nuotr.)
Trečiadienį vakare Vilniuje, pačiame sostinės centre, ant lauko kavinės "Grill Terrace" užvirto medžio šakos.