1320 07 27 Lietuvos DK kariuomenė sumušė kryžiuočius Medininkų mūšyje

 (5)
XIV a. pr. Kryžiuočių ordinas vykdė nedidelius puolamuosius žygius, silpninusius lietuvių gynybinę liniją prie Nemuno. 1314 pr. kryžiuočių ordino didysis komtūras Henrikas von Plockas du kartus nusiaubė Medininkų žemę, o rudenį įsiveržęs į Juodąją Rusią sudegino Naugarduką.

1315 buvo sugriauta Veliuonos pilis, o dar po metų nusiaubta Peštuva. 1316-1317 kryžiuočiai toliau puldinėjo Pieštvę ir Veliuoną bei Medininkus. Nors visa tai silpnino lietuvių ir žemaičių pajėgas, tačiau jų šiame regione nepalaužė. Ruoštasi suduoti rimtą atsakomąjį smūgį.

1320 mūšis tarp Kryžiuočių ordino ir žemaičių įvyko Žemaitijoje, Medininkų valsčiuje. Vasarą kryžiuočių didysis komtūras Henrikas von Plockas su gana didele kariuomene – 40 riterių ir raiteliais iš Sambijos bei Klaipėdos vėl įsiveržė į Medininkų žemę siaubdami jos apylinkes.

Tačiau šį sykį jiems nepavyko to padaryti staigiai – žemaičiai, jau prieš tai surinkę karius, netikėtai užpuolė pagrindines kryžiuočių pajėgas ir jas sumušė. Kryžiuočių pusė prarado 29 riterius bei apie 200 karių. Mūšyje žuvo ir pats vokiečių magistras, į nelaisvę buvo paimtas Sambijos fogtas Henrikas Rude, kurį lietuviai vėliau paaukojo Dievams, jį sudegindami kartu su visa ginkluote ir žirgu.

Medininkų mūšis turėjo nemažos reikšmės tolesniems kryžiuočių puolimams. Kryžiuočiai patyrė taktinį pralaimėjimą, žemaičių pasiekta pergalė sumažino ordino persvarą. Vokiečių ordino kariniai žygiai kuriam laikui buvo sustabdyti.

Tai yra 2007-2008 m. programos „Lietuvos, Baltarusijos, Ukrainos mokslininkų bendradarbiavimas: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendorius“ metu sukurto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendoriaus enciklopedinio žinyno dalis.

© Lietuvos Istorijos Institutas ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija

Lietuvos istorijos institutas
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Aktualijos

Sūnaus netekties skausmą narkotikais malšinanti moteris: man jau nedaug liko (140)

2015 rugpjūčio mėn. 4 d. 20:19
Vilniaus taboras
DELFI (E.Skardžiaus nuotr.)
Tabore „dozę“ perkantys narkomanai pastaruoju metu masiškai miršta. Policijos pareigūnai į tai nežiūri pro pirštus ir kiek įmanoma ima kontrolę į savo rankas - didžiulis būrys pareigūnų savaitės pradžioje vėl krėtė „mirties prekeivių“ būstus. Toks policijos pareigūnų dėmesys akivaizdžiai nepatinka Vilniaus taboro gyventojams, o narkomanai lyg niekur nieko, į taborą vis tiek traukia būriais. Kai kurie iš čia nė nesitraukia - apsigyvena šalia „prekeivių mirtimi“.

Po finalo nusiminusi R. Meilutytė: meldžiausi, kad nesustočiau (310)

2015 rugpjūčio mėn. 4 d. 20:39
Po finalo nusiminusi R. Meilutytė: meldžiausi, kad nesustočiau
Vida Press
18-metė Lietuvos plaukimo žvaigždė Rūta Meilutytė antradienį savo gimtinei padovanojo pirmą Kazanėje, Rusijoje, vykstančio pasaulio čempionato medalį – sidabrą.

Istorikas: iki Baltijos valstybių V. Putinas turi kitą taikinį (356)

2015 rugpjūčio mėn. 4 d. 18:33
Vladimiras Putinas
AP/Scanpix
Istorikas Jurijus Felštinskis iš Sovietų Sąjungos išvyko dar XX a. aštuntajame dešimtmetyje. JAV pilietybę turintis istorikas tęsė skirtingų XX a. Rusijos istorijos periodų tyrinėjimus. „Politeka“ leidiniui jis papasakojo, kodėl įsiveržęs į Ukrainą Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas padarė lemiamą klaidą, rašo charter97.org.

Rusų spauda po J. Jefimovos pergalės: gražuolė sumušė Terminatorių (299)

2015 rugpjūčio mėn. 4 d. 20:43
Rusų spauda po J. Jefimovos pergalės: gražuolė sumušė Terminatorių
Vida Press
„Julija Jefimova (Rusija) prieš Rūtą Meilutytę (Lietuva). Plaukime nėra karštesnės dvikovos! Tai – kaip „El Clasico“ futbole, kai Lionelis Messi žaidžia su Cristiano Ronaldo. Tai – kaip Vašingtono „Capitals“ prieš Pitsburgo „Penguins“ ledo ritulyje, kai Aleksandras Ovečkinas trenkia į bortą Sidney Crosby“, – po pasaulio plaukimo čempionato finalo Kazanėje rašo leidinio „Sovetskij sport“ žurnalistas Pavelas Lysenkovas.

Amerikiečių karybos ekspertas apie Rusijos pajėgų pergrupavimą: tai neįtikėtina (148)

2015 rugpjūčio mėn. 4 d. 20:04
Karybos eksperto iš JAV Phillipo Karberio teigimu, Rusija rengiasi naujam puolimui Ukrainoje. Taip jis mano, nes rusai keičia karinių pajėgų dislokavimą ir savo kariuomenės struktūrą.