1320 07 27 Lietuvos DK kariuomenė sumušė kryžiuočius Medininkų mūšyje

 (5)
XIV a. pr. Kryžiuočių ordinas vykdė nedidelius puolamuosius žygius, silpninusius lietuvių gynybinę liniją prie Nemuno. 1314 pr. kryžiuočių ordino didysis komtūras Henrikas von Plockas du kartus nusiaubė Medininkų žemę, o rudenį įsiveržęs į Juodąją Rusią sudegino Naugarduką.

1315 buvo sugriauta Veliuonos pilis, o dar po metų nusiaubta Peštuva. 1316-1317 kryžiuočiai toliau puldinėjo Pieštvę ir Veliuoną bei Medininkus. Nors visa tai silpnino lietuvių ir žemaičių pajėgas, tačiau jų šiame regione nepalaužė. Ruoštasi suduoti rimtą atsakomąjį smūgį.

1320 mūšis tarp Kryžiuočių ordino ir žemaičių įvyko Žemaitijoje, Medininkų valsčiuje. Vasarą kryžiuočių didysis komtūras Henrikas von Plockas su gana didele kariuomene – 40 riterių ir raiteliais iš Sambijos bei Klaipėdos vėl įsiveržė į Medininkų žemę siaubdami jos apylinkes.

Tačiau šį sykį jiems nepavyko to padaryti staigiai – žemaičiai, jau prieš tai surinkę karius, netikėtai užpuolė pagrindines kryžiuočių pajėgas ir jas sumušė. Kryžiuočių pusė prarado 29 riterius bei apie 200 karių. Mūšyje žuvo ir pats vokiečių magistras, į nelaisvę buvo paimtas Sambijos fogtas Henrikas Rude, kurį lietuviai vėliau paaukojo Dievams, jį sudegindami kartu su visa ginkluote ir žirgu.

Medininkų mūšis turėjo nemažos reikšmės tolesniems kryžiuočių puolimams. Kryžiuočiai patyrė taktinį pralaimėjimą, žemaičių pasiekta pergalė sumažino ordino persvarą. Vokiečių ordino kariniai žygiai kuriam laikui buvo sustabdyti.

Tai yra 2007-2008 m. programos „Lietuvos, Baltarusijos, Ukrainos mokslininkų bendradarbiavimas: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendorius“ metu sukurto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendoriaus enciklopedinio žinyno dalis.

© Lietuvos Istorijos Institutas ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija

Lietuvos istorijos institutas
Savaitės naujienų prenumerata
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Aktualijos

Palanga dabar ir prie lito: įrodymai, kaip pasikeitė kainos (78)

2016 liepos mėn. 2 d. 00:08
Pirmąją vasarą po euro įvedimo į Palangą atvykę gyventojai skundėsi stipriai išaugusiomis patiekalų ir gėrimų kainomis vietos restoranuose. Prieš porą metų dar prieš įvedant eurą portalas DELFI apsilankė vienoje Basanavičiaus gatvėje esančiame restorane ir užfiksavo tuo metu buvusias kainas. Kiek jos pasikeitė per porą metų?

Kur slepiasi kūniškos meilės ištroškę lietuviai: įspūdingi trumpalaikės nuomos perliukai (20)

2016 liepos mėn. 2 d. 00:07
Valandai ar dviem išsinuomoti butą Lietuvoje – paprasta kaip du kart du. Maža to, negąsdina ir pastarųjų pasiūlymų kainos.

Velso drakonas Euro 2016 ketvirtfinalyje pasiuntė belgų velnius pragaran... fotoalbumas, video (237)

2016 liepos mėn. 1 d. 20:59
Euro 2016: Velsas – Belgija
Scanpix/Reuters
Penktadienį Lilio „Pierre Mauroy“ stadione tęsėsi Europos futbolo čempionato ketvirtfinalio etapas. Antrose jo rungtynėse viena iš didžiausių turnyro staigmenų Velso rinktinė susitiko su Belgija, nugalėjo varžovus rezultatu 3:1 (1:1) ir pateko į pusfinalį.

Orai: savaitgalis nustebins kontrastais (2)

2016 liepos mėn. 2 d. 00:00
Į paplūdimius atsivesti šunų negalima
DELFI (M.Ažušilio nuotr.)
Savaitgalis bus itin kontrastingas: šeštadienį svilins karštis, o sekmadienį šalį laistys gausus lietus. Tad suskubkite pasimėgauti paskutinėmis karštomis akimirkomis.

Kol kas – be problemų: Lietuvos rinktinė pervažiavo ir Tunisą (140)

2016 liepos mėn. 1 d. 17:50
Lietuva - Tunisas
K.Bakūno nuotr.
Lietuvos krepšinio rinktinė sėkmingai tęsia pasiruošimą Rio de Žaneiro olimpinėms varžyboms. Jono Kazlausko auklėtiniai Klaipėdoje „Švyturio“ arenoje 81:56 (16:9, 20:12, 32:12, 13:19) sutraiškė olimpinei atrankai besiruošiančią Tuniso rinktinę ir iškovojo antrą pergalę iš eilės.