1320 07 27 Lietuvos DK kariuomenė sumušė kryžiuočius Medininkų mūšyje

 (5)

XIV a. pr. Kryžiuočių ordinas vykdė nedidelius puolamuosius žygius, silpninusius lietuvių gynybinę liniją prie Nemuno. 1314 pr. kryžiuočių ordino didysis komtūras Henrikas von Plockas du kartus nusiaubė Medininkų žemę, o rudenį įsiveržęs į Juodąją Rusią sudegino Naugarduką.

1315 buvo sugriauta Veliuonos pilis, o dar po metų nusiaubta Peštuva. 1316-1317 kryžiuočiai toliau puldinėjo Pieštvę ir Veliuoną bei Medininkus. Nors visa tai silpnino lietuvių ir žemaičių pajėgas, tačiau jų šiame regione nepalaužė. Ruoštasi suduoti rimtą atsakomąjį smūgį.

1320 mūšis tarp Kryžiuočių ordino ir žemaičių įvyko Žemaitijoje, Medininkų valsčiuje. Vasarą kryžiuočių didysis komtūras Henrikas von Plockas su gana didele kariuomene – 40 riterių ir raiteliais iš Sambijos bei Klaipėdos vėl įsiveržė į Medininkų žemę siaubdami jos apylinkes.

Tačiau šį sykį jiems nepavyko to padaryti staigiai – žemaičiai, jau prieš tai surinkę karius, netikėtai užpuolė pagrindines kryžiuočių pajėgas ir jas sumušė. Kryžiuočių pusė prarado 29 riterius bei apie 200 karių. Mūšyje žuvo ir pats vokiečių magistras, į nelaisvę buvo paimtas Sambijos fogtas Henrikas Rude, kurį lietuviai vėliau paaukojo Dievams, jį sudegindami kartu su visa ginkluote ir žirgu.

Medininkų mūšis turėjo nemažos reikšmės tolesniems kryžiuočių puolimams. Kryžiuočiai patyrė taktinį pralaimėjimą, žemaičių pasiekta pergalė sumažino ordino persvarą. Vokiečių ordino kariniai žygiai kuriam laikui buvo sustabdyti.

Tai yra 2007-2008 m. programos „Lietuvos, Baltarusijos, Ukrainos mokslininkų bendradarbiavimas: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendorius“ metu sukurto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendoriaus enciklopedinio žinyno dalis.

© Lietuvos Istorijos Institutas ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija

Lietuvos istorijos institutas
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Aktualijos

Istoriko žvilgsnis: kur ir kas būtume, jei ne Rusijos okupacija XVIII a. (62)

2014 balandžio mėn. 18 d. 00:02
1795 metai – savo gyvenimą baigė Lenkijos – Lietuvos valstybė. Ją galutinai pasidalino Rusija, Prūsija ir Austrija.

Mirė Nobelio literatūros premijos laureatas G. G. Marquezas (26)

2014 balandžio mėn. 17 d. 23:27
Mirė Nobelio literatūros premijos laureatas Gabrielis García Márquezas. 87-erių kolumbietis rašytojas mirė Meksiko mieste.

Įkaušęs užsienietis su BMW neapsisprendė: solidžiau tartis ar demonstruoti sėdimąją (9)

2014 balandžio mėn. 18 d. 00:13
Įkaušęs užsienietis su BMW neapsisprendė: solidžiau tartis ar demonstruoti sėdimąją
DELFI (P.Sadausko nuotr.)
Ketvirtadienį, apie 21.00 val., Klaipėdos policija gavo pranešimą, kad nuo vienos pasilinksminimo vietos senamiestyje, kazino, ketina nuvažiuoti automobilis BMW, kurį vairuoja girtas užsienietis.

„Naujos kartos“ teršalai, tekantys į Lietuvos ežerus (2)

2014 balandžio mėn. 18 d. 00:02
Ežerai po tūkstančio metų natūraliai virsta miškais
Vidmanto Karpio nuotr.
GRYNAS.lt jau yra rašęs apie grėsmingas mokslininkų prognozės, kaip greitai pelkėja lietuviškieji ežerai ir kad ateityje galime netekti trečdalio iš jų. Kodėl? Pasirodo, ežerus nuodija ne tik ūkininkai, tręšdami laukus, ar pramonės objektai, veikiantys šalia vandens telkinių, bet ir kiekvienas iš mūsų namie naudodami indų ploviklius, skalbiklius bei kitas švaros priemones.

Ženevos derybose pasiektas sutarimas dėl Ukrainos (795)

2014 balandžio mėn. 17 d. 19:49
Ženevos derybos
AP/Scanpix
Daugiašalių derybų Ženevoje dalyviai pasisakė už plataus masto nacionalinio dialogo Ukrainoje pradžią, pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.