1320 07 27 Lietuvos DK kariuomenė sumušė kryžiuočius Medininkų mūšyje

 (5)

XIV a. pr. Kryžiuočių ordinas vykdė nedidelius puolamuosius žygius, silpninusius lietuvių gynybinę liniją prie Nemuno. 1314 pr. kryžiuočių ordino didysis komtūras Henrikas von Plockas du kartus nusiaubė Medininkų žemę, o rudenį įsiveržęs į Juodąją Rusią sudegino Naugarduką.

1315 buvo sugriauta Veliuonos pilis, o dar po metų nusiaubta Peštuva. 1316-1317 kryžiuočiai toliau puldinėjo Pieštvę ir Veliuoną bei Medininkus. Nors visa tai silpnino lietuvių ir žemaičių pajėgas, tačiau jų šiame regione nepalaužė. Ruoštasi suduoti rimtą atsakomąjį smūgį.

1320 mūšis tarp Kryžiuočių ordino ir žemaičių įvyko Žemaitijoje, Medininkų valsčiuje. Vasarą kryžiuočių didysis komtūras Henrikas von Plockas su gana didele kariuomene – 40 riterių ir raiteliais iš Sambijos bei Klaipėdos vėl įsiveržė į Medininkų žemę siaubdami jos apylinkes.

Tačiau šį sykį jiems nepavyko to padaryti staigiai – žemaičiai, jau prieš tai surinkę karius, netikėtai užpuolė pagrindines kryžiuočių pajėgas ir jas sumušė. Kryžiuočių pusė prarado 29 riterius bei apie 200 karių. Mūšyje žuvo ir pats vokiečių magistras, į nelaisvę buvo paimtas Sambijos fogtas Henrikas Rude, kurį lietuviai vėliau paaukojo Dievams, jį sudegindami kartu su visa ginkluote ir žirgu.

Medininkų mūšis turėjo nemažos reikšmės tolesniems kryžiuočių puolimams. Kryžiuočiai patyrė taktinį pralaimėjimą, žemaičių pasiekta pergalė sumažino ordino persvarą. Vokiečių ordino kariniai žygiai kuriam laikui buvo sustabdyti.

Tai yra 2007-2008 m. programos „Lietuvos, Baltarusijos, Ukrainos mokslininkų bendradarbiavimas: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendorius“ metu sukurto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendoriaus enciklopedinio žinyno dalis.

© Lietuvos Istorijos Institutas ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija

Lietuvos istorijos institutas
Registruoti (0) Anonimiški (5)
Parašykite savo komentarą
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Aktualijos

Kada V. Putinas suprato, kad gali daryti, ką panorėjęs (64)

2015 sausio mėn. 25 d. 15:43
Viso Rusijos-Ukrainos konflikto metu „The Business Insider“ žurnalistas Sethas Mandelis minėjo „Gruzijos precedentą“.

Po atakų Mariupolyje Rusija tyčiojasi: Ukraina pati kalta sulaikė išpuolio vykdytojus, nuolat atnaujinama (1167)

2015 sausio mėn. 25 d. 10:24
Po prorusiškų sukilėlių surengto puolimo prieš strategiškai svarbų Mariupolio uostamiestį pietryčių Ukrainoje, Rusija tyčiojasi. Užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad smurtas atsinaujino dėl Kijevo kaltės.

I. Strelkovas prabilo apie Krymo okupaciją: suvarėm, kad balsuotų (246)

2015 sausio mėn. 25 d. 13:43
Igoris Strelkovas-Girkinas
Stopkadras
Buvęs separatistų vadeiva Ukrainoje Igoris Strelkovas-Girkinas diskusijų laidoje „Politinis ringas" Sobiratel news pripažįsta, kad Krymas buvo prijungtas pasitelkus pliką jėgą.

Reidas: moteris, tris kartus bandžiusi gauti vairuotojo pažymėjimą, įkliuvo policijai (54)

2015 sausio mėn. 25 d. 13:56
Sekmadienio rytą sostinės pakraštyje, Eišiškių plente, Vilniaus kelių policija surengė reidą. Jo metu baudas užsidirbo ir vairuotojai, ir pėstieji.

Mariupolio puolimas turi konkrečią priežastį (483)

2015 sausio mėn. 25 d. 12:37
Mariupolis
AP/Scanpix
Ukrainos Mariupolio miestas prorusiškų separatistų taikiniu buvo pasirinktas dėl strateginės ir simbolinės šio miesto reikšmės kruviname konflikte su Kijevo valdžia.