1320 07 27 Lietuvos DK kariuomenė sumušė kryžiuočius Medininkų mūšyje

 (5)

XIV a. pr. Kryžiuočių ordinas vykdė nedidelius puolamuosius žygius, silpninusius lietuvių gynybinę liniją prie Nemuno. 1314 pr. kryžiuočių ordino didysis komtūras Henrikas von Plockas du kartus nusiaubė Medininkų žemę, o rudenį įsiveržęs į Juodąją Rusią sudegino Naugarduką.

1315 buvo sugriauta Veliuonos pilis, o dar po metų nusiaubta Peštuva. 1316-1317 kryžiuočiai toliau puldinėjo Pieštvę ir Veliuoną bei Medininkus. Nors visa tai silpnino lietuvių ir žemaičių pajėgas, tačiau jų šiame regione nepalaužė. Ruoštasi suduoti rimtą atsakomąjį smūgį.

1320 mūšis tarp Kryžiuočių ordino ir žemaičių įvyko Žemaitijoje, Medininkų valsčiuje. Vasarą kryžiuočių didysis komtūras Henrikas von Plockas su gana didele kariuomene – 40 riterių ir raiteliais iš Sambijos bei Klaipėdos vėl įsiveržė į Medininkų žemę siaubdami jos apylinkes.

Tačiau šį sykį jiems nepavyko to padaryti staigiai – žemaičiai, jau prieš tai surinkę karius, netikėtai užpuolė pagrindines kryžiuočių pajėgas ir jas sumušė. Kryžiuočių pusė prarado 29 riterius bei apie 200 karių. Mūšyje žuvo ir pats vokiečių magistras, į nelaisvę buvo paimtas Sambijos fogtas Henrikas Rude, kurį lietuviai vėliau paaukojo Dievams, jį sudegindami kartu su visa ginkluote ir žirgu.

Medininkų mūšis turėjo nemažos reikšmės tolesniems kryžiuočių puolimams. Kryžiuočiai patyrė taktinį pralaimėjimą, žemaičių pasiekta pergalė sumažino ordino persvarą. Vokiečių ordino kariniai žygiai kuriam laikui buvo sustabdyti.

Tai yra 2007-2008 m. programos „Lietuvos, Baltarusijos, Ukrainos mokslininkų bendradarbiavimas: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendorius“ metu sukurto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendoriaus enciklopedinio žinyno dalis.

© Lietuvos Istorijos Institutas ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija

Lietuvos istorijos institutas
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Aktualijos

Iššifravo V. Putiną: jis viską supranta pernelyg gerai (344)

2014 rugpjūčio mėn. 30 d. 14:26
Iššifravo V. Putiną: jis viską supranta pernelyg gerai
AP/Scanpix
Beprotiška Vladimiro Putino intervencija į Ukrainą turėtų priversti Vakarus iš naujo įvertinti savo mąstyseną ir žinias apie Sovietų Sąjungos žlugimą bei pastarųjų dviejų dešimtmečių Vakarų politiką Rusijos atžvilgiu, rašo Carnegie fondo tarptautinei taikai analitikė Lilija Ševcova.

Ukraina naktį nemiegojo: savanorių bataliono vadas dėkoja už maldas (655)

2014 rugpjūčio mėn. 30 d. 10:49
Ukrainos Donecko srityje netoli Ilovaisko apsupti Ukrainos kariai išvedami iš apsupties per humanitarinį koridorių, praneša UNIAN.

Kroatai tik po pratęsimo išvargo pergalę prieš Filipinus galingai spurtavę ukrainiečiai laimėjo (25)

2014 rugpjūčio mėn. 30 d. 15:16
Šeštadienio popietę Ispanijoje prasidėjo kiek daugiau nei dvi savaites truksiantis FIBA pasaulio krepšinio čempionatas. 76 rungtynių maratoną pirmosios pradėjo Ukrainos, Dominikos Respublikos, Kroatijos ir Filipinų nacionalinės komandos.

Sugalvojo, kaip padėti kariams švenčiant Rugsėjo 1-ąją (16)

2014 rugpjūčio mėn. 30 d. 16:35
Socialiniuose tinkluose ėmė plisti pilietinė iniciatyva, kai Rugsėjo 1-osios gelėms paruoštus pinigus siūloma skirti Ukrainos kariams. Pirmiausia ši idėja ėmė plisti Ukrainoje.

80-metė senjora sukėlė avariją: dvi moterys ir du vaikai medikų rankose (50)

2014 rugpjūčio mėn. 30 d. 15:10
80-metė senjora sukėlė avariją: dvi moterys ir du vaikai medikų rankose
DELFI (D.Lauručio nuotr.)
Šeštadienio popietę Vilniuje susidūrė du „Volvo“ automobiliai. Smūgis buvo toks stiprus, kad į pagalbą teko kviesti ugniagesius.