1320 07 27 Lietuvos DK kariuomenė sumušė kryžiuočius Medininkų mūšyje

 (5)
XIV a. pr. Kryžiuočių ordinas vykdė nedidelius puolamuosius žygius, silpninusius lietuvių gynybinę liniją prie Nemuno. 1314 pr. kryžiuočių ordino didysis komtūras Henrikas von Plockas du kartus nusiaubė Medininkų žemę, o rudenį įsiveržęs į Juodąją Rusią sudegino Naugarduką.

1315 buvo sugriauta Veliuonos pilis, o dar po metų nusiaubta Peštuva. 1316-1317 kryžiuočiai toliau puldinėjo Pieštvę ir Veliuoną bei Medininkus. Nors visa tai silpnino lietuvių ir žemaičių pajėgas, tačiau jų šiame regione nepalaužė. Ruoštasi suduoti rimtą atsakomąjį smūgį.

1320 mūšis tarp Kryžiuočių ordino ir žemaičių įvyko Žemaitijoje, Medininkų valsčiuje. Vasarą kryžiuočių didysis komtūras Henrikas von Plockas su gana didele kariuomene – 40 riterių ir raiteliais iš Sambijos bei Klaipėdos vėl įsiveržė į Medininkų žemę siaubdami jos apylinkes.

Tačiau šį sykį jiems nepavyko to padaryti staigiai – žemaičiai, jau prieš tai surinkę karius, netikėtai užpuolė pagrindines kryžiuočių pajėgas ir jas sumušė. Kryžiuočių pusė prarado 29 riterius bei apie 200 karių. Mūšyje žuvo ir pats vokiečių magistras, į nelaisvę buvo paimtas Sambijos fogtas Henrikas Rude, kurį lietuviai vėliau paaukojo Dievams, jį sudegindami kartu su visa ginkluote ir žirgu.

Medininkų mūšis turėjo nemažos reikšmės tolesniems kryžiuočių puolimams. Kryžiuočiai patyrė taktinį pralaimėjimą, žemaičių pasiekta pergalė sumažino ordino persvarą. Vokiečių ordino kariniai žygiai kuriam laikui buvo sustabdyti.

Tai yra 2007-2008 m. programos „Lietuvos, Baltarusijos, Ukrainos mokslininkų bendradarbiavimas: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendorius“ metu sukurto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendoriaus enciklopedinio žinyno dalis.

© Lietuvos Istorijos Institutas ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija

Lietuvos istorijos institutas
Registruoti (0) Anonimiški (5)
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Aktualijos

Baisią avariją sukėlęs ir iš jos pasprukęs vairuotojas drebėdamas išklausė nuosprendį (27)

2015 gegužės mėn. 25 d. 15:43
Baisią avariją Vilniaus Žirmūnų gatvėje sukėlęs ir iš jos pasišalinęs 24 metų vilnietis Erikas Šalgunovas drebėdamas išklausė nuosprendį – bijoti jam buvo ko, nes sunkiai sužaloti nukentėjusieji teismo prašė chuliganiškai vairavusiam vyrui skirti realią laisvės atėmimo bausmę.

Rusijai balų neskyręs komisijos narys: neturėtume pataikauti ir aiškintis (1134)

2015 gegužės mėn. 25 d. 14:18
„Eurovizijos“ dainų konkurse antrąją vietą užėmusiai Rusijai Lietuva neskyrė nė taško, nes ypač žemais balais dainą įvertino konkursui sudaryta komisija, rodo sekmadienį paskelbti rezultatai. Lietuvos žiuri Rusijai skyrė 20 vietą iš 26 vertintų šalių, o Lietuvos žiūrovai - trečiąją. Atsižvelgiant į tai, galutiniame vertinime Rusija liko vienuolikta. Taškus gauna dešimt šalių.

Žiniasklaida: V. Putinas pergudravo D. Cameroną (17)

2015 gegužės mėn. 25 d. 15:50
Vladimiras Putinas ir Davidas Cameronas
AP/Scanpix
Buvęs KGB agentas, o dabar Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas žino, kaip nepalankią situaciją paversti pranašumu.

Dyzeliniams automobiliams gresia naujas išbandymas (32)

2015 gegužės mėn. 25 d. 14:34
Automobilių turgus Kaune
DELFI (R. Achmedovo nuotr.)
Europos automobilių koncernai sunerimo sužinoję, kad Europos Sąjunga ruošiasi uždėti dar vieną apynasrį. Nuo 2017 metų rugsėjo visi čia parduodami nauji automobiliai su dyzeliniais varikliais turės išlaikyti naują užterštumo testą. Iki šiol šių automobilių užterštumas buvo tikrinamas laboratorijose, tačiau po dvejų metų jis bus vykdomas realiomis sąlygomis.

R. Šimašiaus verdiktas dėl „Vilnius veža“ (68)

2015 gegužės mėn. 25 d. 14:27
Remigijus Šimašius
DELFI (M.Ažušilio nuotr.)
Panašu, kad po skrydžių bendrovės „Air Lituanica“ ateina eilė VšĮ „Vilnius veža“.