1320 07 27 Lietuvos DK kariuomenė sumušė kryžiuočius Medininkų mūšyje

 (5)
XIV a. pr. Kryžiuočių ordinas vykdė nedidelius puolamuosius žygius, silpninusius lietuvių gynybinę liniją prie Nemuno. 1314 pr. kryžiuočių ordino didysis komtūras Henrikas von Plockas du kartus nusiaubė Medininkų žemę, o rudenį įsiveržęs į Juodąją Rusią sudegino Naugarduką.

1315 buvo sugriauta Veliuonos pilis, o dar po metų nusiaubta Peštuva. 1316-1317 kryžiuočiai toliau puldinėjo Pieštvę ir Veliuoną bei Medininkus. Nors visa tai silpnino lietuvių ir žemaičių pajėgas, tačiau jų šiame regione nepalaužė. Ruoštasi suduoti rimtą atsakomąjį smūgį.

1320 mūšis tarp Kryžiuočių ordino ir žemaičių įvyko Žemaitijoje, Medininkų valsčiuje. Vasarą kryžiuočių didysis komtūras Henrikas von Plockas su gana didele kariuomene – 40 riterių ir raiteliais iš Sambijos bei Klaipėdos vėl įsiveržė į Medininkų žemę siaubdami jos apylinkes.

Tačiau šį sykį jiems nepavyko to padaryti staigiai – žemaičiai, jau prieš tai surinkę karius, netikėtai užpuolė pagrindines kryžiuočių pajėgas ir jas sumušė. Kryžiuočių pusė prarado 29 riterius bei apie 200 karių. Mūšyje žuvo ir pats vokiečių magistras, į nelaisvę buvo paimtas Sambijos fogtas Henrikas Rude, kurį lietuviai vėliau paaukojo Dievams, jį sudegindami kartu su visa ginkluote ir žirgu.

Medininkų mūšis turėjo nemažos reikšmės tolesniems kryžiuočių puolimams. Kryžiuočiai patyrė taktinį pralaimėjimą, žemaičių pasiekta pergalė sumažino ordino persvarą. Vokiečių ordino kariniai žygiai kuriam laikui buvo sustabdyti.

Tai yra 2007-2008 m. programos „Lietuvos, Baltarusijos, Ukrainos mokslininkų bendradarbiavimas: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendorius“ metu sukurto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendoriaus enciklopedinio žinyno dalis.

© Lietuvos Istorijos Institutas ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija

Lietuvos istorijos institutas
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Aktualijos

Siaubas, o ne gyvenimas? Kas vyksta studentų bendrabučiuose (85)

2015 rugpjūčio mėn. 30 d. 23:20
Studentų bendrabutis, Saulėtekio g. 12
DELFI (K. Čachovskio nuotr.)
Vos po kelių dienų atgis ne tik mokyklos, bet ir bendrabučiai. Naujuose namuose įsikurs kelios dešimtys tūkstančių jaunuolių.

Reidas Vilniuje: vanduo stebuklingai virto alkoholiu, o automobilis važiavo be vairuotojo (57)

2015 rugpjūčio mėn. 30 d. 21:37
Sekmadienio popietė Vilniuje jaudulį sukėlė daugeliui vairuotojų. Vieni vos tramdė nervinį drebulį, o vienintelis per reidą teises praradęs vyras liko tiesiog apstulbęs. Nelaimėlio vairuotojo draugė buvo įsitikinusi, kad promilės atsirado dėl alkio, vandens ir cigarečių.

Naktinės gaudynės Kaune: vaikinai iš tiesų turėjo, ką slėpti (61)

2015 rugpjūčio mėn. 30 d. 22:10
Sekmadienio naktį Kaune itin nepasisekė dviem vaikinams, kurie nepakluso policijos pareigūnų reikalavimams. Po naktinio pasivažinėjimo vairuotojui teks atsakyti už bandymą pasprukti nuo policijos. Dar didesnių nemalonumų vairuotojui ir keleiviui pridarė automobilyje rasta narkotinė medžiaga.

Mažas guzelis slėpė mirtiną ligą: kaip pažinti kaulų vėžį (9)

2015 rugpjūčio mėn. 30 d. 22:15
Viktorijos koja po operacijos
Asmeninio archyvo nuotr.
Šiandien Viktorijai – 19 metų. Tik dabar mergina gali lengviau atsikvėpti ir pasidalinti kojos nuotrauka, kurią matote. Per visą blauzdikaulį nusitęsęs randas žymi unikalią operaciją – diagnozavus kaulų vėžį, paauglei iš Šilalės rajono teko persodinti visą kaulą. Liga neatsinaujino jau beveik penkerius metus, tad mergina iš lėto gali pradėti naują gyvenimą su dovanotu kaulu.

V. Putino nuotraukos iš sporto salės sukėlė spėlionių ir pašaipų audrą (725)

2015 rugpjūčio mėn. 30 d. 20:28
V. Putinas ir D. Medvedevas Sočyje
DELFI montažas
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir šalies vyriausybės vadovas Dmitrijus Medvedevas sekmadienio rytą praleido dviese – kartu sportavo ir pusryčiavo. „LifeNews“ skelbia, kad du galingiausi Rusijos valdžios vyrai pusryčiams valgė jautienos kepsnį. Esą jie patys prisidėjo prie jo ruošimo. Pabrėžiama, kad kepsniams naudota mėsa – vietos augintojų, skelbia newsru.com.