1320 07 27 Lietuvos DK kariuomenė sumušė kryžiuočius Medininkų mūšyje

 (5)

XIV a. pr. Kryžiuočių ordinas vykdė nedidelius puolamuosius žygius, silpninusius lietuvių gynybinę liniją prie Nemuno. 1314 pr. kryžiuočių ordino didysis komtūras Henrikas von Plockas du kartus nusiaubė Medininkų žemę, o rudenį įsiveržęs į Juodąją Rusią sudegino Naugarduką.

1315 buvo sugriauta Veliuonos pilis, o dar po metų nusiaubta Peštuva. 1316-1317 kryžiuočiai toliau puldinėjo Pieštvę ir Veliuoną bei Medininkus. Nors visa tai silpnino lietuvių ir žemaičių pajėgas, tačiau jų šiame regione nepalaužė. Ruoštasi suduoti rimtą atsakomąjį smūgį.

1320 mūšis tarp Kryžiuočių ordino ir žemaičių įvyko Žemaitijoje, Medininkų valsčiuje. Vasarą kryžiuočių didysis komtūras Henrikas von Plockas su gana didele kariuomene – 40 riterių ir raiteliais iš Sambijos bei Klaipėdos vėl įsiveržė į Medininkų žemę siaubdami jos apylinkes.

Tačiau šį sykį jiems nepavyko to padaryti staigiai – žemaičiai, jau prieš tai surinkę karius, netikėtai užpuolė pagrindines kryžiuočių pajėgas ir jas sumušė. Kryžiuočių pusė prarado 29 riterius bei apie 200 karių. Mūšyje žuvo ir pats vokiečių magistras, į nelaisvę buvo paimtas Sambijos fogtas Henrikas Rude, kurį lietuviai vėliau paaukojo Dievams, jį sudegindami kartu su visa ginkluote ir žirgu.

Medininkų mūšis turėjo nemažos reikšmės tolesniems kryžiuočių puolimams. Kryžiuočiai patyrė taktinį pralaimėjimą, žemaičių pasiekta pergalė sumažino ordino persvarą. Vokiečių ordino kariniai žygiai kuriam laikui buvo sustabdyti.

Tai yra 2007-2008 m. programos „Lietuvos, Baltarusijos, Ukrainos mokslininkų bendradarbiavimas: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendorius“ metu sukurto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendoriaus enciklopedinio žinyno dalis.

© Lietuvos Istorijos Institutas ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija

Lietuvos istorijos institutas
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Aktualijos

Ukraina: Odesą sudrebino sprogimas, yra aukų prie sienos su Ukraina – 200 Rusijos tankų (156)

2014 balandžio mėn. 25 d. 08:51
Ukraina: Odesą sudrebino sprogimas, yra aukų
Stopkadras
Milicija gavo pranešimą apie sprogimą, kuris nugriaudėjo blokavimo poste maždaug 7-ajame Ovidiopolio kelio kilometre.

Į gatvę vilioja šiluma? Už lango - ne oras, o nuodas (7)

2014 balandžio mėn. 25 d. 09:53
Malonios šilumos išsiilgę miestiečiai įspėjami apie nemalonias pavasario staigmenas.

Pasitikėjimo medikais kaina: vėžiu sergančią moterį gydė nuo mažakraujystės nebuvo jokių įspėjančių simptomų (102)

2014 balandžio mėn. 25 d. 05:30
Šiandien moteris dėkoja Dievui, kad žarnyno tyrimas, taip ir neparodęs vėžio, bent jau išprovokavo skausmus – tikėjęsi apendicito chirurgai išoperavo vėžį. Antraip moteris dar ilgai galėjo būti gydoma nuo mažakraujystės.

Klientai iš pragaro: kaip juos atpažinti ir su jais kovoti? (125)

2014 balandžio mėn. 25 d. 05:30
Kaip elgiatės atėję į parduotuvę ar kavinę? Psichologai išskiria bent šešis probleminių klientų tipus, kurie bet kada gali virsti klientais iš pragaro.

A. Lukašenka: rečiau su žmonomis ir meilužėmis važinėkite į Lietuvą (84)

2014 balandžio mėn. 25 d. 07:25
Nuo eksporto priklausomą Baltarusijos ekonomiką laikas perorientuoti į vidaus rinką. Susikoncentravimas į vietos vartotojus, konkurencingumo palaikymas ir ekonominių paslaugų plėtras artimiausiais metais bus Baltarusijos ekonomikos kurso kertinės idėjos. Taip pareiškė Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka kasmetiniame kreipimesi į Baltarusijos gyventojus ir Nacionalinį susirinkimą.