1320 07 27 Lietuvos DK kariuomenė sumušė kryžiuočius Medininkų mūšyje

 (5)
XIV a. pr. Kryžiuočių ordinas vykdė nedidelius puolamuosius žygius, silpninusius lietuvių gynybinę liniją prie Nemuno. 1314 pr. kryžiuočių ordino didysis komtūras Henrikas von Plockas du kartus nusiaubė Medininkų žemę, o rudenį įsiveržęs į Juodąją Rusią sudegino Naugarduką.

1315 buvo sugriauta Veliuonos pilis, o dar po metų nusiaubta Peštuva. 1316-1317 kryžiuočiai toliau puldinėjo Pieštvę ir Veliuoną bei Medininkus. Nors visa tai silpnino lietuvių ir žemaičių pajėgas, tačiau jų šiame regione nepalaužė. Ruoštasi suduoti rimtą atsakomąjį smūgį.

1320 mūšis tarp Kryžiuočių ordino ir žemaičių įvyko Žemaitijoje, Medininkų valsčiuje. Vasarą kryžiuočių didysis komtūras Henrikas von Plockas su gana didele kariuomene – 40 riterių ir raiteliais iš Sambijos bei Klaipėdos vėl įsiveržė į Medininkų žemę siaubdami jos apylinkes.

Tačiau šį sykį jiems nepavyko to padaryti staigiai – žemaičiai, jau prieš tai surinkę karius, netikėtai užpuolė pagrindines kryžiuočių pajėgas ir jas sumušė. Kryžiuočių pusė prarado 29 riterius bei apie 200 karių. Mūšyje žuvo ir pats vokiečių magistras, į nelaisvę buvo paimtas Sambijos fogtas Henrikas Rude, kurį lietuviai vėliau paaukojo Dievams, jį sudegindami kartu su visa ginkluote ir žirgu.

Medininkų mūšis turėjo nemažos reikšmės tolesniems kryžiuočių puolimams. Kryžiuočiai patyrė taktinį pralaimėjimą, žemaičių pasiekta pergalė sumažino ordino persvarą. Vokiečių ordino kariniai žygiai kuriam laikui buvo sustabdyti.

Tai yra 2007-2008 m. programos „Lietuvos, Baltarusijos, Ukrainos mokslininkų bendradarbiavimas: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendorius“ metu sukurto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendoriaus enciklopedinio žinyno dalis.

© Lietuvos Istorijos Institutas ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija

Lietuvos istorijos institutas
Registruoti (0) Anonimiški (5)
Parašykite savo komentarą
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Aktualijos

Saulėtekyje kambario draugą peiliu sužalojęs studentas pasidavė (24)

2015 balandžio mėn. 28 d. 14:28
 Andrius Kosarevas
Facebook nuotr.
Antradienį, apie 14 val., į Vilniaus 2 policijos komisariatą pats atvyko ir pasidavė 24 metų Andrius Kosarevas. Įtariama, kad vėlų balandžio 20-osios vakarą studentų bendrabutyje Saulėtekyje jis peiliu smogė savo kambario kaimynui į nugarą. Po to įtariamasis iš aštunto aukšto balkono perlipo į septintąjį aukštą ir pabėgo. Jis buvo ieškomas iki šiol.

Prie Helsinkio – mįslingas povandeninis objektas, paleistos bombos papildyta 13.50 (136)

2015 balandžio mėn. 28 d. 12:40
Suomijos karinis jūrų laivynas teigia prie Helsinkio po vandeniu užfiksavęs mįslingą objektą.

„The Guardian“: beprotiškos žinios iš Rusijos keičia Baltijos šalis (207)

2015 balandžio mėn. 28 d. 13:14
Vakaruose geriausiai matomas ir girdimas Kremliaus balsas – televizija RT, kuri seniau vadinosi „Russia Today“.

Tropinį orą keis škvalas: formuojasi audros debesys (2)

2015 balandžio mėn. 28 d. 14:34
Tropinį orą keis škvalas: formuojasi audros debesys
Fotografas.co nuotr.
Keičiantis orams Lietuvoje formuojasi auros debesys, kai kur jau griaudi perkūnijos, Žemaitijoje – škvalas.

Po D. Grybauskaitės apsilankymo prie upės – dvi dienas pluša narai (1)

2015 balandžio mėn. 28 d. 14:40
Vilnios upėjė ieškota nuotekų vamzdžių
GRYNAS
Šeštadienį visoje Lietuvoje vyko visuotinė švaros akcija „Darom“. Naujojoje Vilnioje prie Vilnios upės aplinką švarino ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Upėje braidęs ir šiukšles rinkęs vienas akcijos savanoris Žilvinas viešai žurnalistams ir D. Grybauskaitei pareiškė upėje radęs tris vamzdžius ir padarė išvadą, kad iš jų teka nuotekos. Aplinkosaugininkai, gavę užduotį patikrinti, ar iš tiesų tokių vamzdžių esama, pasitelkę į pagalbą narus, kibo į paieškas.