Kodėl moterys nenori turėti vaikų

 (180)
„Reikia tau rūpintis ne tik Nielsu“, „Tau tiktų vaikiukas“, „Nėra nuostabesnio jausmo, nei būti mama“. Tokiomis užuominomis mane vis dar terorizuoja aplinkiniai.
© Shutterstock nuotr.

Vienoms moterims vaikai yra siekiamybė, gyvenimo prasmė, besąlygiškos meilės išraiška, tačiau yra ir tokių, kurios sąmoningai atsisako patirti motinystės džiaugsmą.

Beje, galiu tik spėti, kad tokių moterų vis daugėja - jos žino tiksliai, ko nori gyvenime, žino argumentus ir savo apsisprendimą. Kodėl?

Anksčiau vyras vesdavo moterį, kad susilauktų drauge palikuonių, pratęstų giminę. Negalinti pagimdyti vaiko moteris buvo laikoma brokuota, nevisaverte. Moters paskirtis - gimdyti. Tačiau dabar į tai žiūrima kitaip.
Dabar ir vyrams nėra būtinybės turėti vaikų. Tarkim, jis jų turi iš pirmosios santuokos, o dabar gyvena su moterimi, kuri neplanuoja turėti vaikų. Čia jų požiūriai sutampa, todėl konfliktui dėl vaikų (turėjimo ar ne) jokio pagrindo nėra.

Pamėginkime išsiaiškinti, kokios priežastys lemia, kad moteris nusprendžia nesusilaukti vaikų.

Finansai

Labai dažnai būtent jie, tiksliau - jų trūkumas, prasta materialinė padėtis - pasėja mintį, kad vaiką bus auginti sudėtinga. Argumentas „Dievas davė dantis, duos ir duonos" neveikia, nes vaikui linkite visaverčio, oraus gyvenimo, gero išsilavinimo, o ne vargingų dienų su maisto davinio paskirstymu savaitei ir nuolatinio rūpesčio, ar pavyks šį mėnesį išgyventi. Ir motinos, jus mėginančios atversti argumentu, kad vaikai - džiaugsmas, kažkaip neįtikina, nes suvokiate, kad vaikui nelinkite vargingo likimo.

Neturi motinystės instinkto

Pasirodo, 6-7% moterų neturi to instinkto. Jos mano, kad nėra prasmės gimdyti vaikų, jei nejaučia jiems meilės. Juk yra moterų, kurios ir svetimus gaudžia, čiūčiuoja, o kitos gali tik iš tolo vaikais gėrėtis, tačiau nenori jų nei imti ant rankų, nei pakutenti ar galvos jiems paglostyti. Tokia tiesa, neturime teisės smerkti ar perlaužinėti tokių moterų.
Dar yra ir kita pusė - gal kaip tik atvirkščiai: suvokdama, kad negalės vaikui duoti, ko jam būtinai reikia, tokia moteris ir negimdo, nenori suluošinti vaiko bei savo gyvenimo. Juk tikėtis stebuklo - kad pagimdžius užgims ir meilė liaunai būtybei - gali būti per skaudi prabanga.

Karjera

Itin dažnai moteris nusprendžia neturėti vaikų dėl susiklosčiusių aplinkybių. Tie metai, kai ji buvo itin vaisinga, kai jos organizmas galėjo išnešioti ir pagimdyti sveiką kūdikį, buvo skirti darbui. O jei ir pamąsto apie kūdikį, suvokia, kad jau per vėlu. Todėl nusprendžia visai negimdyti.

Baimė pagimdyti nesveiką kūdikį

Toks jausmas gali aplankyti ir jaunystės metais, ir brandžiame amžiuje. Kai karjera padaryta, kai sukurtas materialinis pagrindas, atsitokėjama, kad jau tau - 35-37 metai. Moteris aiškiai suvokia riziką gimdyti pirmagimį, sulaukus tokių metų, todėl sąmoningai apsisprendžia net nemėginti.
Pagimdyti nesveiką kūdikį arba nesusitvarkyti su užgriuvusia našta bijo apie 8% bevaikių moterų.

Neturi auklėjimo įgūdžių

Kai kurios moterys tiesiog pasuoja, manydamos, kad vaikų auklėjimas - ne vien gyventi ir užkrėsti savo pavyzdžiu. Tai visas mokslas, menas, pedagogika, žodžiu, reikia labai daug žinių, kad išugdytum asmenybę. Tačiau yra pavyzdžių, kai moterys, kurios jaučiasi bejėgės, mamomis išmoksta būti tik augindamos vaiką. Kartu su vaiku tobulėja ir pati mama, jos įgūdžiai. Ir tokios moterys sugeba išleisti į gyvenimą puikias atžalas!

Skausmo baimė

Apie 15% bevaikų moterų kaip priežastį neturėti vaikų nurodo gimdymo skausmų baimę. Prisižiūrėjusios filmų bei prisiklausiusios draugių pasakojimų, jos tiesiog paniškai bijo, kad joms beprotiškai skaudės. Nuskausminamosios procedūros neįtikina.

Nestabilumas arba partnerio nebuvimas

Tačiau juk ir ne visi vyrai gimsta, turėdami tėvystės instinktą. Tokių tikrai daugiau nei moterų be motinystės instinkto! Tačiau vyrai vis dėlto kažkaip sugeba įsitraukti į šeimos reikalus (gal todėl, kad atsakomybės daugiau tenka moteriai?). Užtat moteris labai kritiškai vertina vyrą bei jo sugebėjimus, nes žino, kad auginant vaiką, tėvas bus labai reikalingas. Todėl motinystės džiaugsmo atsisako sąmoningai - netiki partneriu, jo sugebėjimu būti geru tėvu. Arba laukia tinkamesnio gyvenimo palydovo... O jei ir sutinka, dažnai būna per vėlu gimdyti.

„Gyvenimas - tai kančia"

Daugelis moterų nesijaučia esančios laimingos, todėl nenori paleisti į pasaulį ir vaiko - kad šiam nereiktų vargti taip, kai jai. Psichologai mano, kad tokios moterys turi labai rimtų psichologinių problemų, kurias reikia spręsti. Pasikeis požiūris, mąstymas, gal ateis laikas ir vaikams.

„Iš vaikų nesulauksi dėkingumo"

Bevaikės moterys, ypač tos, kurioms priekaištavo motina, kad „dukra nedėkinga", irgi užsisklendia ir nusprendžia neturėti vaikų. Ką ir besakyti - tikėtis dėkingumo už tai, kad pagimdei, tai taip naivu! Jei gimdysite tik tam, kad vaikas pasirūpintų jumis senatvėje, kad padėkotų už tą vargą ir rūpestį, tai esate paklydusi moteris. Jūsų lūkesčiai tik nuves į nusivylimą. Kai bus pakoreguotas mąstymas, gal metas ateis ir kūdikiui.

Egoizmas

Daliai moterų vaikai atrodo ne gyvenimo patirtis ar prasmė, o našta, kuri neleidžia normaliai gyventi. Vaikai varžys jos norą keliauti, ribos laisvalaikį, pomėgius, pagaliau - namuose niekada nebus ramu! Psichologai mano, kad taip mąsto infantilūs žmonės. Juk vaikai tikrai netrukdo, o tik praturtina gyvenimą, suteikia jam naujų spalvų, apie kurias net neįtarėte. Taip, gyvenimas pasiekeičia, tačiau nebūtinai į blogąją pusę.

Vaikystės patirtis

Jei moteris augo daugiavaikėje šeimoje ir augino brolius bei seseris, buvo mamos dešinioji ranka, ji tisiog per anksti suaugo ir atsivalgė motinystės duonos. Tikėtina (nedidelis procentas), kad užaugusi ji norės gyventi be vaikų, nes tai jos gyvenime JAU buvo. Aišku, labiau galimas variantas, kai daugiavaikėje šeimoje augusi moteris ir pati trokšta turėti daug vaikų.

Baimė prarasti partnerį

Moteris gali nenorėti vaikų, nes bijo pokyčių. Jei gyveno su vyru bevaikiai 5-8 metus, taip įprato prie savo gyvenimo ritmo, ritualų, kasdienybės. Moteris labai aiškiai suvokia, kad visa ta iliuzija pradings, reikės mokytis gyventi iš naujo, o aukoti nusistovėjusį gyvenimą nebenori.
Pagaliau suvokia, kad vaikui reikės laiko, todėl bijo prarasti partnerį - kad šis nesijaustų nuskriaustas, nestokotų dėmesio. Todėl moteris renkasi stabilų dabartinį gyvenimą ir nejudina vandens.
Tačiau tai irgi gana infantilus požiūris. Gal vyras kaip tik išeis pas tą, kuri augina tris vaikus ir trykšta kitokia laime... Gyvenime nuo nieko neapsidrausi, nėra jokių garantijų. Tiek vaiku, tiek sprendimu neturėti vaiko vyro nesulaikysi.

***

Išties, kai pasiklausai, tai priežastys dažniausiai - psichologinės. Vargingesnėje šeimoje užaugęs vaikas dažnai būna jautresnis ir išmintingesnis už gimusį su aukso siūlais siuvinėtais marškinėliais. Beveik kiekvieną išvardintą priežastį būtų galima lengvai sukritikuoti. Tačiau - jei moteris nusprendė neturėti vaikų, geriau visuomenė pasitengtų ne auklėti ją, ne smerkti, o gerbti jos norą. Tegu verčiau užsiima tomis moterimis, kurios peri vaikus kaip viščiukus ir skandina juos srutų duobėse ar pakelės degalinėse.

O svarbiausia tiesa - moteris privalo būti mylima ir laiminga; daugiau ji niekam ir nieko neprivalo. Net jei nepatyrė motinystės džiaugsmo, gal ji meilę atiduoda sūnėnams,  dukterėčioms, kaimynų vaikams ar mažiukams našlaitėliams vaikų namuose. Tačiau - ir tai ji neprivalo atsiskaityti, kaip ir ką daro, kaip kompensuoja tą savo sprendimą neturėti vaikų. Jei vienas gyvena palapinėje, o kitas rūmuose, nebadykite pirštais to, kuris palapinėje - gal jis žymiai laimingesnis.
Daugiau supratimo, mielosios. Leiskite bevaikėms būti laimingoms ir nepirškite savo laimės suvokimo. Gal giliai širdyje jūs pati pavydite jai laisvės, gyvenimo su mažesnėmis pareigomis ir nesugadintais nervais dėl vaikų...

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikos

Psichoterapeutas O. Lapinas: avarijų pasekmės dažniausiai išlieka visą gyvenimą (6)

Pasak psichoterapeuto Olego Lapino, jeigu po avarijos neanalizuosime emocijų, kurios mus apima ar persekioja, tuomet pasekmės gali išlikti visą gyvenimą.

Gydytoja pataria: kaip gydyti sutrikimą, dėl kurio šeimos net išsiskiria (12)

Įprasta manyti, kad inkontinencija, t. y. šlapimo nelaikymas, yra vyresnių žmonių bėda. Tačiau tyrimai rodo, kad šis sutrikimas vargina ir labai jaunas moteris – tai dažnesnė liga nei cukrinis diabetas, hipertenzija ar depresija. Vis dėlto moterys gėdijasi apie ją kalbėti garsiai, o daugelis net nežino, kad šią problemą galima ir reikia spręsti. Tačiau statistika negailėstinga – šlapimo nelaikymas vargina apie 300 tūkst. gyventojų Lietuvoje.

Šlapimo nelaikymas: gydytoja patarė, kaip susigrąžinti pilnavertį gyvenimą (21)

Opi ir tyli moterų problema – šlapimo nelaikymas – gali atsirasti natūraliai senstant moters organizmui, pagimdžius vaiką arba tiesiog turint silpnus dubens dugno raumenis.

Moterų įpročiai, kurie vyrus varo iš proto (17)

Aptarsime, kas jiems kelia nuostabą ir verčia antakius lipti ant kaktos, tačiau vis tiek su tuo susigyvena ir nurašo „Ai, nieko, jūs gi – moterys”.

Gražus kūnas be dietos ir mankštos (11)

Taip, tai įmanoma. Atsikratyk nereikalingų kilogramų ir atrodyk žvalesnė, nemarindama savęs badu ar alindama kūną treniruotėmis.

Kaip panaudoti sodą šalinant įsisenėjusias dėmes

Namų valymas ir netgi patys nemaloniausi namų ruošos darbai tampa daug malonesni, kai dirbi kartu su šeimos nariais ar draugais. O jei namie likote viena, tuomet pasileiskite garsiai muziką ir viskas atrodys daug lengviau.

Kaip maitintis, kad pilvas būtų plokščias, o talijos nepuoštų gelbėjimosi ratas? (10)

Dailaus pilvuko, kuris atrodytų toks pat lygus, kaip kad gulime ant nugaros, tikiu, norėtų visos moterys.

Nauja avalynė - naujos nuospaudos: būdai išvengti kančių (9)

Kai kurie kiekvieną sezoną avalynę pakeičia be didesnių problemų, bet dažniausiai nauja, dar nepranešiota avalynė kelia gausybę rūpesčių.

Produktai, kurių nepatartina vartoti tuščiu skrandžiu (16)

Ar esate pastebėjusios, kad ryte, atsikėlusios ir sukrimtusios obuolį ar kelias vynuogių uogas, paskui prastai jaučiatės, jums raižo pilvą ir netgi susuka vidurius?

Natūralūs ir greiti būdai įveikti peršalimą (1)

Kai pavasario orai tokie permainingi, tampa vis lengviau peršalti. Nors sinoptikai pranašauja šiltą vasarą, ji kol kas atrodo kaip tolimas miražas.

Veido odos priežiūra: ko jokiu būdu negalima daryti (4)

Visos mes ne šventosios ir retkarčiais padarome veido priežiūros klaidų. Jei taip nutinka kartais, neverta nerimauti – jei vieną naktį prieš miegą pamirši nusivalyti makiažą, ko gero oda nuo to nesunyks.

Nenorite, kad svečiai užmigtų prie pietų stalo? Šių produktų privalote atsisakyti (6)

Visi esame patyrę tą jausmą, kai po sočių pietų norime kristi į lovą ir miegoti. Šventiniu laikotarpiu, prisiragavę įvairių patiekalų, taip pat dažnai pajuntame mieguistumą. Ką daryti?

Kaip nepasiduoti depresijai, jeigu dažnai jaučiate nerimą ir liūdesį (29)

Jei pastebėjote, kad jūsų gyvenime ėmė vyrauti neigiamos emocijos, ko gero atėjo laikas peržvelgti savo mąstymo modelius ir juos keisti.

8 svarbūs signalai jūsų sveikatai, kuriuos siunčia pakitusi odos būklė (2)

Oda - didžiausias mūsų kūno organas, tad jeigu kažkas viduje vyksta ne taip, didelė tikimybė, jog oda praneš.

10 natūralių būdų kovoti su pūslelinę (ledukai, degtinė, paracetamolio tebletės ir kt.) (13)

„Ir vėl vėjas nubučiavo" - taip sakoma, kai ir vėl užklumpa nemalonioji lūpų pūslelinė.